• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ruter+mrezna od TNT

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Na WEB stranata na naslovnata na www.tnt.net.mk vidov ruter spakuvan so mrezna karticka za samo 2121 denar. Pa me interesira dali toj ruter e bezicen ili zicen? Koj model e za da vidam karakteristiki?
Fala odnapred
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Vidov ama nitu eden drug ne bese tolku evtin pa taka da toj e samo na naslovna
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Na WEB stranata na naslovnata na www.tnt.net.mk vidov ruter spakuvan so mrezna karticka za samo 2121 denar. Pa me interesira dali toj ruter e bezicen ili zicen? Koj model e za da vidam karakteristiki?
Fala odnapred
Cable/DSL 4-Port Broadband Router
TW100-S4W1CA

# Supports Cable/DSL Modem with Dynamic IP, Fixed IP, PPPoE and PPTP Connection Types
# Provides NAT (Network Address Port Translation) Firewall
# Supports Virtual Servers (Port Forwarding) and DMZ
# Supports Client Filtering by Date/Time (10 Entries and Special Applications Filter (10 Entries)
# Supports MAC Address Control to Allow or Deny Access (32 Entries)
# Supports DNS (Domain Name System) Account for Server Mapping and Dynamic DNS Service
# Supports IPSec and PPTP VPN Pass-Through (when each VPN client connects to a different VPN endpoint)
# Supports UPnP (Universal Plug & Play)
# Easy Web Browser Configuration and Remote Management
# Flash Memory for Firmware Upgrade and Save/Restore Router Configuration

Specifications
Hardware

Standards
IEEE 802.3 10Base-T Ethernet; IEEE 802.3u 100Base-TX Fast Ethernet

Network Protocols
TCP/IP, NAT, PPPoE, UPnP, HTTP, DHCP Server/Client, SNTP

WAN
1 x 10/100Mbps Port (Internet)

LAN
4 x 10/100Mbps Auto-MDIX Ports

Cabling


* Ethernet: Cat. 3, 4, 5, UTP EIA/ITA-568 100 Ohms, 100meters max
* Fast Ethernet: Cat. 5, UTP EIA/TIA-568 100 Ohms, 100meters max

Data Transfer Rate


* Ethernet : 10Mbps/20Mbps (Half-Duplex/Full-Duplex)
* Fast Ethernet: 100Mbps/200Mbps (Half-Duplex/Full-Duplex)

LED Indicator
Power, WAN, Link/Act, LAN ports

Dimension
154 x 110 x 33mm (6 x 4.3 x 1.3 inches)

Weight
225g (8 oz)

Temperature
0° ~ 55°C ( 32° ~ 131°F)

Humidity
95% (Non-Condensing)

Power Adapter
5V DC, 800mA

Certification
FCC & CE
Router
Connection Type Dynamic IP, Static (Fixed) IP, PPPoE, PPTP
Firewall NAT, IP / MAC Address Filter, Domain / URL Blocking, Scheduling, UPnP
VPN IPSec, PPTP pass-through
Management Web Browser Configuration & Remote Management

Go koristam istiot veke 6 meseci i da ti kazam prezadovolen sum ne sum imal do sea ama nikakov problem so stabilnosta i protokot. Inaku ovaa ponuda mislam deka trae do krajot na septemvri pa ako mislis da zemes pobrzaj ne se misli.
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Најубаво да се одлучиш за wrt54g или wrt54gl, чуда се прават со ваков рутер... Се наоѓа за 4700 ден., па и поефтино...
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Првенствено е дека има еден тон фирмвери кои се базирани на Linux (од VX Works на Linux), еве јас имам еден wrt54g (со openwrt фирмвер) на една локација, и wrt54gl (со ист фирмвер + плус некои додатни пакети) на друга локација. Низ нив имам подесено впн комуникација, на wrt54gl имам инсталирано asterisk на кој се закачуваат два pap2 уреди, по еден на двете локации, плус напредни снмп протоколи со кои имам увид во бендвидот кој го користат. Значи имам впн комуникација и телефонија (муфте меѓу себе и по потреба меѓународна телефонија) низ нив, плус голема предност е дека може да им се качи мокноста на срачење, под дифолт е 28mw, додека јас го пукам на 180mw и мука нема, можеш и повеке но ке треба да му смилиш решение (кулери) за тоа што грее многу и голема е веројатноста да рокне. Исто така предност е тоа што можеш да користиш колем спектар на енкрипции:
DES-CBC 64 bit default key (fixed)
RC2-CBC 128 bit default key (variable)
DES-EDE-CBC 128 bit default key (fixed)
DES-EDE3-CBC 192 bit default key (fixed)
DESX-CBC 192 bit default key (fixed)
BF-CBC 128 bit default key (variable)
RC2-40-CBC 40 bit default key (variable)
CAST5-CBC 128 bit default key (variable)
RC2-64-CBC 64 bit default key (variable)
AES-128-CBC 128 bit default key (fixed)
AES-192-CBC 192 bit default key (fixed)
AES-256-CBC 256 bit default key (fixed)
Поготово ми се свиѓа што има BF = Blow Fish algoritam

Има уште многу ствари кои сум ги сретнал кои се изводливи, но во моментов не ми текнуваат... Мислам дека беше доволно!?
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Na WEB stranata na naslovnata na www.tnt.net.mk vidov ruter spakuvan so mrezna karticka za samo 2121 denar. Pa me interesira dali toj ruter e bezicen ili zicen? Koj model e za da vidam karakteristiki?
Fala odnapred
Ruterot sto si go videl e od proizvoditelot Trendnet i toj e bezicen 802.11b/g so nego ako go kupis ti doaga i kako podarok i bezicen 802.11g adapter. vo dosegasnoto iskustvo so ovoj model i drugite modeli na ruteri/svicevi od trend ne sum imal nekoj seriozen problem so niv taka da mozam da kazam moe mislenje deka modelot e dobar.
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
zicniot model ne raboti na PPPTP protocol probano na 5 ruteri iako go ima posle podnesuvanjeto zamrznuva, wireless modelot e nekade podobar iako WiFi adapterot so sleduva so nego mozes da go koristis ako si u ista soba so ruterot ako ne si malce potesko nema ni da go fati, za drug protokol na rab probani mi se so DHCP i so Static IP so PPPOE ne mi se probani i ne znam kako se ponasaat.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Cable/DSL 4-Port Broadband Router
TW100-S4W1CA # Supports Cable/DSL Modem with Dynamic IP, Fixed IP
Работи и како кабелски модем?


под дифолт е 28mw, додека јас го пукам на 180mw и мука нема
Дали може и Linksys WAP54G да се намести на 180mW со соодветен фирвмер


wireless modelot e nekade podobar iako WiFi adapterot so sleduva so nego mozes da go koristis ako si u ista soba so ruterot ako ne si malce potesko nema ni da go fati
Само толку е слаб, тоа е твое искуство?
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
da probano preku eden dzid u drugata soba ne mi rabotese epten so maki treba da ja svrtis antenata nakaj ruterot i ke izvadis nekoj signal Low
 

Dr.Loop

Intern
21 април 2007
36
0
Дали може и Linksys WAP54G да се намести на 180mW со соодветен фирвмер
Секако, имаш два фирмвери со кои можеш да го појачаш сигналот:


1. http://www.hyperwap.org/Downloads.shtml

2. micro firmware од http://www.dd-wrt.com/ за wap v1, v2 или v3

Мислам дека не беше 180mW, него негде 72mW макс., али ке ти брка работа, јас со оваа мок го имам врзано на wrt54g на чиста оптичка видливос од ~250м.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
da probano preku eden dzid u drugata soba ne mi rabotese epten so maki treba da ja svrtis antenata nakaj ruterot i ke izvadis nekoj signal Low
Влези во менито на рутерот и промени ја снагата доколку е можно како што кажуваш само еден зид со мака вероватно е подесен на 3-4mW
пробај да влезеш во менито со 192.168.1.1 или 192.168.1.245
 

LoSkO

Intern
26 август 2007
29
0
Влези во менито на рутерот и промени ја снагата доколку е можно како што кажуваш само еден зид со мака вероватно е подесен на 3-4mW
пробај да влезеш во менито со 192.168.1.1 или 192.168.1.245

ti izglea ne si videl kako mu izglea menito na toj ruter? a i baska taa rab so ja zboris ti ja nema barem za ruteri ne mi kazvaj site mi se probani od Trendnet do Linksys do NetGear LevelOne D-Link pa i nekoj so nemaat ime samo pisuva Wireless Router na kutijata dokolku sakas da si igras poise so ruterot i mozes da si dozvolis Linksys onda dobro ako ne mozes da si pomines so poeftin model na LevelOne za nekade okulu 2500 denari i ke dobies isto taka dobar router.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Да, со Тренднет немам искуство не е како Линксис
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,160
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно