1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Рутер, кабловски интернет

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од goodboy, 2 Септември 2009.

1. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    Земав еден рутер за да поврзам двата компјутера дома во мрежа. Арно ама, наидов на проблеми.
    Никако неможам да дојдам до она 192.168.1.1 за да го конфигурирам рутерот.
    Се е поврзано како што треба, но како што слушнав од еден член од форумов морало тие да знаат што правиш и некако да ти дадат MAC адреса за да можеш сето тоа да го направиш, воопшто.
    Ме интересира што ќе ми предложете како совет за полесно да го напраам и да имам интернет на двата компјутера.
    Фала однапред.

2. feit

feit
    Intern

684
    43
    12 Февруари 2009
    Значи мора да можеш да пристапиш до IP адресата на рутертот. Најеверојатно таа адреса е 192.168.0.1 освен ако не му била сменета на рутертот. Ако била сменета прво рестартирај го. Има некое копче отпозади на рутерот и треба да го дрзис едно 15-20 секунди ( барем така пишува ). И потоа треба да пристапиш но првин обиди се со 192.168.0.1...

3. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    Несака никако да влезе ... и така пробав ...
    Имам интернет веројатно преку усб кабелот кој доаѓа од модемот до компјутерот.
    Никој се нема соочено со проблемов ?

4. 386ka

386ka
    Gaining Experience

2,365
    193
    22 Декември 2007
    Пробај со повеќе адреси,, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.1.254, 192.168.2.254. Или кажи каков рутер користиш.

5. loris

loris
    Gaining Experience

626
    54
    7 Мај 2007
    Машко
    Програмер
    Земи го manual-от од рутерот или кажи што марка е ќе најдеме која е default адреса на тој рутер, сите произведувачи имаат некоја default-на адреса. А за да го подесиш рутерот немора да имаш интернет, односно ништо не ти зависи од провајдерот за подесувањата на твојата мрежа, од провајдерот зависи која МАC адресата ти ја чуваат и дали можеш таа да ја клонираш и воопшто да не мора да ти менуваат они, ако тоа е возможно да се направи.

6. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    Рутерот е lynksys befsr81.

Поврзано е овака ...
    Од кабловската со посебен кабел е разделено за интернет, веројатно има посебен филтер. Тоа е ок. Тој кабел иде до модемот. Од модемот со мрежен кабел идам до рутерот во WAN портот. Исто, од модемот со usb приклучок идам до компјутерот. Потоа, од рутерот со мрежен кабел идам до мрежната карта на компјутерот.
    Така треба мислам.
    Е сега ... никако неможам да го добијам рутерот на адресата која е дадена во прирачникот за да можам да го конфигурирам.

Тоа е модемот. Кабловски интернет имам.

7. loris

loris
    Gaining Experience

626
    54
    7 Мај 2007
    Машко
    Програмер
    Поврзувањето ти е во ред.
    Еве ти default IP за Linksys : 192.168.1.1
    Default IP Linksys.
    Пробај да го ресетираш, би требало да имаш копче само тоа треба подолго време да се држи, не е само на клик, кај мене на рутер во упатството пишува да се држи 10 секунди.
    Инаку за IP адресата не би требало да имаш проблеми.

Update:
    Еве што најдов друго за твојот рутер вика
    Default IP : 192.168.0.1
    дадено е на линкот и default user i pass.

8. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    ресетирај го рутерот и конектирај се на него. оди во status на конекцијата и види ја ip адресата каде што пишува gateway и толку.

9. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    btw ... ima nesto na ruterot edno kopce ide levo desno ...
    ovaka izgleda toa :

za sto e ednata strana, a za sto drugata ?
    ostanatoto sto mi go kazavte sea ke go probam

10. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    И уште нешто ...
    како да проверам да не е случајно ишчурен излезот за ethernet кабел на модемот ?
    Поврзав само со ethernet кабел, ама не го препознава модемот. МОРА да има usb кабел од модемот до компјутерот.

11. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
  12. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
  13. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
    Е батиња јас го оправи чудото.
    Овака ...
    Се што пробував и ви се жалев, пробував на интегрираната мрежна. Имав и една друга, ја наместив таа и супер си работи на неа, се е како што треба.
    Е сега ...
    Чудно ми е што на онаа, интегрираната, покажува дека кабелот е конектиран ама нема интернет. Конектирана е овака : [​IMG], ама сепак нема сигнал, не прима пакети, туку само ги праќа.
    Знае некој до што му е ? Бидејки картата која е посебна ми е планирана да иде на друг компјутер.
    Благодарам однапред за сите совети што ќе ми ги дадете :))

14. goodboy

goodboy
    Intern

849
    21
    12 Јануари 2008
  15. petar.bt

petar.bt
    Intern

731
    20
    12 Август 2007
    ти се има расипано нешто интегрираната. ете и самиот велиш дека со другата работи.

Сподели

Вчитување...