• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рутер IP во BlackList

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Дали е можно без некоја посебна програма во виста да се стави некој рутер , поточно неговата ИП во BlackList. Нешто прочитав за ова,ама незнам многу.Инаку рутерот ми ја дели конекцијата WADSL...Ама проблемот е што не сакам да ја делам,па сакам да најдам рачка да прекинам да делам интернет со дотична особа...Планот ми е да го ставам рутерот во Blacklist и да не може да комуницира со мојот ком...
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Дали е можно без некоја посебна програма во виста да се стави некој рутер , поточно неговата ИП во BlackList. Нешто прочитав за ова,ама незнам многу.Инаку рутерот ми ја дели конекцијата WADSL...Ама проблемот е што не сакам да ја делам,па сакам да најдам рачка да прекинам да делам интернет со дотична особа...Планот ми е да го ставам рутерот во Blacklist и да не може да комуницира со мојот ком...
Па пробај прво со едноставни решенија, едитирај го hosts фајлот.Тој се наоѓа (барем во XP) во C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

Отприлика вака би требало да ти изгледа на крај:

Код:
# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
#   102.54.94.97   rhino.acme.com     # source server
#    38.25.63.10   x.acme.com       # x client host

127.0.0.1    localhost
 1*        2*
127.0.0.2     2*
Каде што 1* ќе ти биде ип адресата на рутерот кој сакаш да го блокираш а 2* ќе биде име со кое тој ќе биде додаден во хост табелата.
Не сум сигурен дека ова би успеало, сепак пробај или нека ме исправи некој :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно