• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Русија го купи првиот супер-комјутер Blue Gene

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Државниот универзитет од Москва M.В. Ломоносов го објавил купувањето на еден светски познат супер-компјутер, кој ќе биде сместен во одделот за математика и кибернетика.

Ова ќе биде прв пат еден супер-компјутер од Blue Gene да биде ставен на руско тло, а научниците ќе го користат за истражувања на полето на нанотехнологијата, нови материјали и работи за животот.

Државниот универзитет од Москва купува два дела супер-компјутерот Blue Gene/P, составени од 8.192 микропроцесори. Се заедно ќе резултира со сила од 27,8 трилиони операции во секунда, што е еднакво на 2.600 пати повеќе од пресметувањето на најјакиот персонален компјутер. Според моменталната листа Top500.org на најбрзи супер-компјутери, овој дел ќе биде сместен во 50-те најјаки супер-компјутери во светот.

Извор: Точка
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,000
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно