Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

RTX5090

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
638
1.109
Скопје
Бидејки до крајот на годинава ќе излезат 5090 картици - а јас ќе купам таква - ја отварам оваа тема за да може тука да споделуваме искуства

Погледнете го атачментот 137289

Извор
Што ќе ти е?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.159
3.050
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Ја 7090ка ќе чекам јер имам 8к 360хз монитор и 5090кава не ми врши работа :(

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Инвестиција . Имам шанси да ја набавам од Америка дирекно и верувам дека со такви перформанси ни за 10год нема да мора да сменам друга. 4090 испадна по перформанси неочекувано супериорни . 5090 30% максимум да е подобра - нема да има игра што нема да се врти на 4К 120-144фпс . И најдобро е уште веднаш кога ќе излезе нов квалитетен производ - тогаш да купиш. 4090 никогаш нема да падне на цена - а 5090 откако ќе ги разграбаат - само нагоре може да оди цената.. Ако успее лицето од УСА да грабне една (да резервира да порача ) .
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Не е флекс. Сфатив дека што поскоро ќе купиш нова топ-тир картица - подолго ќе ја користиш - помалку проблеми (нема да ти фали ни ДЛСС ни РТ ни висок фрејмрејт во игри) и нема да има потреба да надградуваш а богами и многу побрзо може да ја продадеш ако решиш тоа ..
 

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
310
252
Не знам зошто али кога видов Никола100 и RTX5090 едно до друго, добив некаков weird tingling feeling дека ќе почнуваш тема за копање крипто со 10х 5090ки кои можеш да ги набавиш по дилерска цена.(само од твој човек, не даваш контакти)
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
со оглед колку добра беше 4090, оваа не верувам да е више од 10-15% подобра. Ќе биде too much of a good thing, па Енвидиа сигурно не го сака тоа.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.420
9.331
Не е флекс. Сфатив дека што поскоро ќе купиш нова топ-тир картица - подолго ќе ја користиш - помалку проблеми (нема да ти фали ни ДЛСС ни РТ ни висок фрејмрејт во игри) и нема да има потреба да надградуваш а богами и многу побрзо може да ја продадеш ако решиш тоа ..
Зашто тогаш сите не купуваат 4090-ки?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Не знам зошто али кога видов Никола100 и RTX5090 едно до друго, добив некаков weird tingling feeling дека ќе почнуваш тема за копање крипто со 10х 5090ки кои можеш да ги набавиш по дилерска цена.(само од твој човек, не даваш контакти)
Ај не мрси Мрсилес :ROFLMAO:
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
1715420011463.png

Со DDR7 - 100% ќе е 512 битна . Само тешко ќе биде да се набави - се претпоставува дека многу брзо залихите ќе исчезнат .. Што гејмери - што скалпери ..
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
623
494
n3 z3maj razbraf dekagi topele konektorite
hehe

pozzz
Можеби ќе се потрудат зелениве да стават квалитетни приклучоци овој пат од почеток.
Место да го менуваат сред генерација па да се трудиш да дознаеш дали добиваш топилница или цементара.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.864
Со DDR7 - 100% ќе е 512 битна . Само тешко ќе биде да се набави - се претпоставува дека многу брзо залихите ќе исчезнат .. Што гејмери - што скалпери ..

Секоја чест. Немало на форумов член со толку познавање и инсајдерски информации.

Почнав да се собирам по малку парички. Па кога ќе излезе ако успеам да бидам еден од среќните, штом викаш дека ќе нема доволно производство и залиха да ги намират потребите на човештвото.
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.005
1.339
Скопје
Инвестиција . Имам шанси да ја набавам од Америка дирекно и верувам дека со такви перформанси ни за 10год нема да мора да сменам друга.
Дискутабилно. 5 сигурно.
4090 испадна по перформанси неочекувано супериорни .
Точно
5090 30% максимум да е подобра - нема да има игра што нема да се врти на 4К 120-144фпс .
Би требало да е точно и ова.
И најдобро е уште веднаш кога ќе излезе нов квалитетен производ - тогаш да купиш.
Многу грешно.
4090 никогаш нема да падне на цена
Ќе падне. Вака и за 3090 се збореше ама не верувам толку ниско дека ќе оди 4090 anytime soon.
- а 5090 откако ќе ги разграбаат - само нагоре може да оди цената..
Дискутабилно. Секакви периоди ќе има.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.420
9.331
Ја 7090ка ќе чекам јер имам 8к 360хз монитор и 5090кава не ми врши работа :(

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Со 7090 можно е некои игри да не ти работат на 8k 120hz. Земи си RTX HD7990 за да гејмаш без проблеми.
Ова е веќе искочено, ама тешко да го најдете, се е распродадено.
9497-md.jpg
 

Grimriper

Gaining Experience
23 април 2015
104
420
Stip
Grimriper's setup  
Processor & Cooler
i5 13500 - Deep Cool LE500
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming-X
Storage
Samsung 980 250gb - Samsung 1TB 860 Evo
PSU
Gigabyte b700h
RAM
2x16gb DDR4 Kingston HyperX 3200Mhz
Video card
MSI RX 6800 Trio
Case
Cooler Master H500 ARGB
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Cooler Master CK530v2
Audio
Razer Nari Ultimate
Monitor
AOC C27G1 27''
OS
Win 11
Една по доверлива информација :D

the-new-rtx-5090-power-connector-v0-2sqa8igqu50d1.png
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.159
3.050
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Со 7090 можно е некои игри да не ти работат на 8k 120hz. Земи си RTX HD7990 за да гејмаш без проблеми.
Ова е веќе искочено, ама тешко да го најдете, се е распродадено.
Погледнете го атачментот 137390
Може картите што идеа со виндовс порано(solitaire мислам беа) да ги врти оваа на 8к 120 хз ама незнам дали ги има на таа резолуција и со тој фремрејт да ги играм.
Јбг не сме сите толку јако потковани со знаење ко никола100ка...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.317
1.074
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Може картите што идеа со виндовс порано(solitaire мислам беа) да ги врти оваа на 8к 120 хз ама незнам дали ги има на таа резолуција и со тој фремрејт да ги играм.
Јбг не сме сите толку јако потковани со знаење ко никола100ка...

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Mi javija deka ke ima ne ljuti se covece so 5090 ama TI koga ke izleze.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
RTX 5090 струја ке зима директно од штекер како шо предвиди mryeester :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.122
Мислења
975.008
Членови
35.427
Најнов член
bojan.janicevic
На врв Дно