1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

RTX2060 frequency drop

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Roxas, 3 Јуни 2020.

 1. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Само што го уклучив пц-то почнаа некои игрри багирани да с стартуваат како да нема текстура и предметите се црни. Упалив afterburner и ми ги покажа core clock 1365 и mem speed 6801mhz под стрес. Пробав реинсталирање на драјверот ама ништо. Дали може да биде проблем со некој VRAM чип? Што би можело да биде??
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Проба со понови драјвери или со постара верзија?
   
 3. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Probav so najnoviot na nvidia 446.nesto na 27.05.2020 izdaden. Ne mavedov sto koristam vo pozadina samo. Blizzard, steam, discord, rtx voice, epic. Procitav deka kaj RTX gpu nekoi aplikacii kako rtx voice i kako oculus, so najnovite update-i znaat da usporat frekvencijata na ramot. Izgasiv sve sto ne mi e potrebno osven gpuz i afterburner. Ukluciv dota za da vidam kako ke se ponasa i pocna da ide gore dole frekvencijata od 300-400 mhz pa do 1930 pa 1390 i pak 300-400 se dodeka ne crash-ne igrata. Restart na pc napraviv bez da raboti rtx voice vo pozadina i ja ukluci bez problem. Prashanjeto mi e, dali moze da e hardverski problem bidejki veke 2 nedeli go koristam toj softver bez da zabelezam nikakov problem.
   
 4. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  171
  99
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  На пријател така исто, нов PC, нов Monitor се чудевме 2 дена што му е, на крајот испадна дека нешто се измести во сетинзите на Мониторот :D
   
 5. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Ne sum menjal nisto tamu, osven sto tweak-av settings za cod warzone i toa ingame, drugo nisto ne sum menjal vo opciite na nvidia control panel.

  Koristam gundig 32" TV, nema sto da se cepka mnogu tamu
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ако е хардверски проблем : Нема слика да даде воопшто или ке дава артефакти. Трето нема.
   
 7. MadBuldog

  MadBuldog
  Gaining Experience

  50
  120
  22 Јуни 2008
  Машко
  И јас деновиве имав проблеми со ПЦ-то откако го инсталирав најновиот драјвер од Nvidia, првен мислев дека е до Бета overclocking опцијата во NZXT CAM софтверот. И кај мене забележав и на core clock на графичката и на memory clock како рипаат вредностите (на 1070 Ti core clock-от рипна преку 2200 Mhz), па се случуваа BSOD, Hard lock на системот, артефакти и сл. На крај проблемите ги решив со аплицирање слаб overclock и default вредностите на графичката ги снимив како overclock профил кој го користам при стартување на системот преку MSI Afterburner.
   
 8. Roxas

  Roxas
  Intern

  41
  8
  27 Февруари 2019
  Student
  Го решив проблемот со малку истраживање. На крај испадна дека е до новиот софтвер на nvidia за подобрување на гласот, RTX voice. Истиот проблем го имале и други корисници на овие картички, како и со oculus. Не сум баш сигурен дали на msi или aorus прочитав луѓе со подобри графички исто им паѓа на 6801mhz, го решиле со тоа што или го избришале или исклучиле софтверот.

  Ке почекам ако има апдејт, тогаш ке де обидам повторно да видам како ке функционира.
   
  На MadBuldog му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...