Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

RTX 3070 VS RX 6700XT

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
357
340
www.youtube.com
Поздрав, планирам да земам нова GPU, се двоумам помеѓу RTX 3070 и RX 6700 XT, углавно ќе се игра CS2, The Witcher 3, Red Dead Redemption 2, COD MW па ме интересира со што би оделе вие и зошто?
Фала однапред
 

Tose1991

Gaining Experience
18 април 2016
59
88
Skopje
Tose1991's setup  
Processor & Cooler
ryzen 5 5600
Storage
samsung 970 evo plus 1tb+1tb hard disk toshiba
PSU
thermaltake 630w
RAM
16gb
Video card
rx 5700 xt be nitro plus
Monitor
LG
Јас би одел со RX 6700 XT ради тоа што има 12гб рам, 3070 има 8гб мислам за во иднина ќе биде малку.На која резолуција планираш да играш?
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
357
340
www.youtube.com
Јас би одел со RX 6700 XT ради тоа што има 12гб рам, 3070 има 8гб мислам за во иднина ќе биде малку.На која резолуција планираш да играш?
1080p, ja користев 5700xt и ми вадеше 144 фпс али не и на понови игри така да се одлучив на понова генерација да одам верувам ќе ми врши работа 6700xt :)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
1080p, ja користев 5700xt и ми вадеше 144 фпс али не и на понови игри така да се одлучив на понова генерација да одам верувам ќе ми врши работа 6700xt :)
Од 5700ХТ до 6700ХТ има разлика голема.. А ако споредуваме со 3070 - исти се ..
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
696
1.104
Двете карти се лош избор за upgrade од таа карта, освен ако играш Alan Wake 2.
И двете се 20тина фрејма побрзи во просек, приметлива разлика али не вреди замарањето и парите.
Ако сега апгрејдам не би одел со послабо од 6800XT/3080 12гб, во најголем број од случаи ги дуплираат перформансите на 5700XT.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
357
340
www.youtube.com
Двете карти се лош избор за upgrade од таа карта, освен ако играш Alan Wake 2.
И двете се 20тина фрејма побрзи во просек, приметлива разлика али не вреди замарањето и парите.
Ако сега апгрејдам не би одел со послабо од 6800XT/3080 12гб, во најголем број од случаи ги дуплираат перформансите на 5700XT.
Размислував и за тие две али реално за 1080п 144hz ова ми е доволна :)
 

Dajman

Practice makes perfect
19 септември 2020
696
1.104
Размислував и за тие две али реално за 1080п 144hz ова ми е доволна :)
Сум пробал 6700XT, 3080 и 6800XT баш во игриве шо ги спомна погоре.
Ако 5700XT не ти е доволна сега, тогаш веројатно нема да бидиш задоволен ни со 6700XT.
Али ти си знаеш, голем си.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно