• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Rtx 3070 oc

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Колку одприлика иде оверклок на 3070, планирам да ја оверклоковам али не знам која фрекфенција е просек за гпу и за меморија. Гледам меморијата ја клокаат до 2000мхз по нет а јадрото за едно плус 100мхз. Дајтеми совет од каде да почнам ве молам. Сакам да извадам едно 10% подобри перформанси. Со ,Msi afterburner гледам волтажата е заклучена и покрај што штиклирав волт контрол и сл.
Ве молам за совет. Се работи за Asus rtx 3070 dual oc моделот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ти треба напон, само зголеми јадро и меморија, и фан.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,544
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Не можеш високо да ја клокаш 3070ката. Најмногу бидејќи е напонски лимитирана во биос. Мислам ти можеш да извадиш 100-200 мхз повеќе, но најмногу што би добил е 2-5% перформанси. Повеќе од тоа само на подобро бинуваните чипови, односно стрикс, аорус, гејминг з, и останатите хај енд модели. Ако не се лажам ти имаше асус дуал. Но никад не знаеш пробај со инкрементално зголемување на јадро и меморија по 50мхз и тестирај. Лимитот на напон зголеми го до крај и тоа е тоа. Ако имаш проблеми со температурите, кревај обртаи на феновите

View: https://www.youtube.com/watch?v=6300pNug9A4&ab_channel=GamersNexus
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Што модел е и што производител е меморијата (можеш лесно да провериш со GPU-Z). Имаш онлине туториалс баш за 3070 и гледај да ги пратиш ама колку можеш реално да извадиш екстра од картицата е лотарија (silicon lottery да бидам попрецизен).

Грубо околу 100MHz na Core и 150-200MHz на Memory би било супер.
Ако си релативно нов во OC тогаш 2 3 реда совет (а ако не си, тогаш се извинувам за солење памет :D )
Baby steps зголемување - 20MHz na Core и 30-40МHz на Memory дур не добиеш crush при тестирање.
Пробај прво до каде мозеш да стигнеш без да зголемуваш моќност. Кога ќе стигнеш до лимитот тогаш пробувај со поголема моќност.
Зголемување волтажа нека ти биде last resort. Иако доколку се движиш во пропишаните рамки е безбедно и сигурно
Обрни внимание на температура, мониторирај цело време дур тестираш. ако има потреба прилагоди фанови.

И секако Have Fun :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
Од старт пробав 100мхз на јадро и 300мхз на меморија и немаше мака. Си држеше стабилни 2100мхз на јадро.вентилаторите не ги чепкав на мси афтербрнер пошто повеќе од 67 степени не загреа а вентилаторите тераа до 55 степени. Не дека ми треба оверклок но гледам до колку ке трпи. Rdr2 na 4k на ултра ја играм сосема мазно иде. Така да тамам си е :).
Иначе дуал серијава од Asus кај rtx 3000 не ја мешајте со предходните дуал серии. Доста е поквалитетно изработена.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,225
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Мазно идење е релативно. :) Kај мене RDR2 на 3080 со high сетинзи си прикочува на 3440x1440 @120Hz. Поточно фрејмрејтот се движи 60-90FPS.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
335
264

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,225
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
335
264

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,225
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Кога ќе се научиш на брз хардвер е проблем да се вратиш на послаб. Особено е проблем кога ќе се научиш со монитор со многу херци да се вратиш на 60...Среќа што немам време за играње и кога играм најчесто играм DotA, па можам да поминам со „поефтино“ решение.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кога ќе се научиш на брз хардвер е проблем да се вратиш на послаб. Особено е проблем кога ќе се научиш со монитор со многу херци да се вратиш на 60...Среќа што немам време за играње и кога играм најчесто играм DotA, па можам да поминам со „поефтино“ решение.
Нема разлика од 60 до 120hz

:(
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,319
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно