Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем RTX 2080 Ti со расипан VRM

Sonic.01

On your way to fame
5 јули 2016
209
629
Дали некој овде се бави со поправка на графички?
Ми треба помош со расипана RTX 2080 Ti, конкретно според тоа што можев да проверам 12 волти стигаат до фетовите на VRM после тоа не отчитува никаква струја на GPU и VRAM, проверено е и кај сите фази.
Малку специфично е што не можев никаде точно да лоцирам спој и секаде можам да измерам отпор од околу 60 ома јес да не знам колку ми е прецизен унимерот пошто нема auto range и плус сондите се многу дебели за да можам да тестирам фетови.
Графичката воопшто не е детектирана од системот, добива 3.3, 5 и 12 волти ама ништо од тоа не стига до GPU и VRAM.
Ако некој може да помогне нека пише во приватна порака.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
569
1.387
Битола
Даниел само лаптопчина чепкал како што знам.
Нека се проба сепак ако можи да излези во пресрет.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ајде ќе пробам да помогнам, ама овде не по пп, да го живнеме форумов малце. :)

Дај слики во висока резолуција прво и сподели мерења со мултиметар.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
Ако е под самиот фет изгорено пиши му крст. Најјчесто тоа знае да направе дупка на повеќеслојна плоча што ни св. Петар не ја оправа... Тука може да праве спој на самите тие фетови.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Дали некој овде се бави со поправка на графички?
Ми треба помош со расипана RTX 2080 Ti, конкретно според тоа што можев да проверам 12 волти стигаат до фетовите на VRM после тоа не отчитува никаква струја на GPU и VRAM, проверено е и кај сите фази.
Малку специфично е што не можев никаде точно да лоцирам спој и секаде можам да измерам отпор од околу 60 ома јес да не знам колку ми е прецизен унимерот пошто нема auto range и плус сондите се многу дебели за да можам да тестирам фетови.
Графичката воопшто не е детектирана од системот, добива 3.3, 5 и 12 волти ама ништо од тоа не стига до GPU и VRAM.
Ако некој може да помогне нека пише во приватна порака.
Мноогу тешко да се оправи тоа - можеш да ги смениш сите фетови па да не е тоа - да е интегрирано коло - напонски регулатор , кондензаторче некое рандом , уште милон други работи...
Шема тешко - делови за замена - тешко и напорно за набавка и порачка (евентуално од донор-картица кој има ) .
Еве ти видео од еден што се обидува да поправи - кој е тотален нуб за ова - па колку и да учи и се разбира - не успева ни 5% од тоа што поправа да поправи.

View: https://youtu.be/sPuViFgVsik
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Зарем мора исходот да биде поправена карта? Не може едноставно да споделуваме знаење и да учиме на форумов?
 

HajncKechap

Intern
11 март 2022
2
2
Ја имам со 3080 Ti проблем. Со 2 графички у систем, ја покажуе као PCI Device само. Сама 3080 Ti нема ни post, вентилаторите вртат, тија 2 лед диоде шо ги има светат.

По муабетиве овде изглеа ќе треба да стегнем зуби, да ја пратим у странство ради гаранција и да се молим дека нема да ми репна превише царина нашиве ка ќе ми се врати ( попраена или нова ).
 

Sonic.01

On your way to fame
5 јули 2016
209
629
Отиде графичката кај Даниел на проверка, фала ви на сите за предлозите.
Мислењето е автоматски споено:

Ја имам со 3080 Ti проблем. Со 2 графички у систем, ја покажуе као PCI Device само. Сама 3080 Ti нема ни post, вентилаторите вртат, тија 2 лед диоде шо ги има светат.

По муабетиве овде изглеа ќе треба да стегнем зуби, да ја пратим у странство ради гаранција и да се молим дека нема да ми репна превише царина нашиве ка ќе ми се врати ( попраена или нова ).
Пробај прво со DDU 8збриши се и на ново стави драјвери, евентуално флешни и оригинален биос пред да трошиш пари на поправки, па после ако неќе барај чаре хардверски.
 

HajncKechap

Intern
11 март 2022
2
2
Отиде графичката кај Даниел на проверка, фала ви на сите за предлозите.
Мислењето е автоматски споено:


Пробај прво со DDU 8збриши се и на ново стави драјвери, евентуално флешни и оригинален биос пред да трошиш пари на поправки, па после ако неќе барај чаре хардверски.
Bone stock e, ништо не е чепкано, ни биос ни бутур ( покушан OC али не ја бива ради слаб power limit - тоа ни биос не го решава пошто е 2x8pin ). Сред игра се поеба. Блек скрин, вентилаторите на 100%, рестарт на пц и толку. Тестирана на 2 система е, различни процесори ( post прае само на интеловиот ради iGPU ), ист PSU на двата система. Нит загрева, нит ништо. PCI Device, вентилатори вртат нормално, led свети.
 

Sonic.01

On your way to fame
5 јули 2016
209
629
Краток апдејт, графичката не се поправа, така да ќе иде на оглас за делови ако му треба на некого.
Темава може слободно да се затвори или да се преименува ако сакате да има тема за споделување на знаење како што кажа Даниел.
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Краток апдејт, графичката не се поправа, така да ќе иде на оглас за делови ако му треба на некого.
Темава може слободно да се затвори или да се преименува ако сакате да има тема за споделување на знаење како што кажа Даниел.

Ајде јас вака да прашам да не ти го реметам огласот, кои делови се reusable од таа графичка освем кулерот?
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Краток апдејт, графичката не се поправа, така да ќе иде на оглас за делови ако му треба на некого.
Темава може слободно да се затвори или да се преименува ако сакате да има тема за споделување на знаење како што кажа Даниел.
што е дијагностиката, не се најде дефектот или е неисплатливо за поправка?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
што е дијагностиката, не се најде дефектот или е неисплатливо за поправка?
За исплатливо - сигурно Е исплатливо... За поправка - тешко - скоро невозможно - гледај малку видеа каде се обидуваат да поправат вакви карти -ќе видиш на какви Се проблеми налетуваат. Процентуално - една од 10 се поправа...
Мислењето е автоматски споено:

Ајде јас вака да прашам да не ти го реметам огласот, кои делови се reusable од таа графичка освем кулерот?
Зошто бе кои делови - сите освен изгорениот . Донор картица .
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Зошто бе кои делови - сите освен изгорениот . Донор картица .

Саркастично пишав но ајде, кој делови, кој се тоа сите, VRAM, капацитори, чипот? Гледаш за која цена е огласена таа донор карта?
За таа цена пред некој ден прочитав член што си има купено половна 1060-ка исправна но да не навлегувам во такви дискусии, ќе ме тепаат.
Реално ништо не може да се искористи, капацитори нови за ич пари се во продавница.
Кулерот преку сила 500 денари вреди.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Саркастично пишав но ајде, кој делови, кој се тоа сите, VRAM, капацитори, чипот? Гледаш за која цена е огласена таа донор карта?
За таа цена пред некој ден прочитав член што си има купено половна 1060-ка исправна но да не навлегувам во такви дискусии, ќе ме тепаат.
Реално ништо не може да се искористи, капацитори нови за ич пари се во продавница.
Кулерот преку сила 500 денари вреди.
Море на тој што му врши работа како донор-картица - злато вреди. И како бе нема што ? Сите напонски контролери - сите завојници-филтри , кондензаторчињата не се ни баш евтини , па тие ситните блок кондензаторчиња , биос-миос ...
Сам не сум се ни нафатил на такви подвизи како што е поправка на графичка ама од видеа што сум гледал зборувам - без донор картица и целосна шема дечките што поправаат не ни почнуваат .

И не се плаши не те тепаат - оглас не е ова !
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Би го замолил авторов на темава, да сподели повеќе детали што е расипано конкретно, и кој сервисер ја сервисирал, освен ако не е Даниел.
За да си знаеме ако имаме потреба од сервис.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.212
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
View: https://youtu.be/AmfLhT5SntE?t=163


95% од картицата се Бак-конвертори кои ги обезбедувааат напоните за ГПУ-то , ДДР6 и Биосот. Ако се осигураш (измериш) и сите се во ред а не работи - тогаш најверојатно ГПУ-то е прегорено . Или ДДР6. На крај Се тоа може да е ОК а да е видео излезот ...
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.373
7.300
Скопје
www.facebook.com
View: https://youtu.be/AmfLhT5SntE?t=163


95% од картицата се Бак-конвертори кои ги обезбедувааат напоните за ГПУ-то , ДДР6 и Биосот. Ако се осигураш (измериш) и сите се во ред а не работи - тогаш најверојатно ГПУ-то е прегорено . Или ДДР6. На крај Се тоа може да е ОК а да е видео излезот ...
Ај сеа размисли што тресна...
Тие пвц плочи се повеќе слојни и кај што меѓу нив минуваат напони од 12 и 5 волти со голема ампеража, доволно е едно мало срање да се десе и да изгоре еден вод помеѓу слоевите.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
За исплатливо - сигурно Е исплатливо... За поправка - тешко - скоро невозможно - гледај малку видеа каде се обидуваат да поправат вакви карти -ќе видиш на какви Се проблеми налетуваат. Процентуално - една од 10 се поправа...
Мене тоа ми е комплетно јасно, но ме интересираше конкретно за картицава што е дијагностицирано. И од која причина не е проследено(исплатливост, скап дел, голем дефект, рикнат графички чип, итн.)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.032
17.997
Мене тоа ми е комплетно јасно, но ме интересираше конкретно за картицава што е дијагностицирано. И од која причина не е проследено(исплатливост, скап дел, голем дефект, рикнат графички чип, итн.)
Најверојатно изгорен е GPU чипот.
Дефектите на VRM линијата обично придонесуваат овој да добие висок напон и прегорува.

И самите поправки се комплексни. Повеќе слоен пцб кој е дебел, ја упива топлината од "ајвата", користен е калај без олово кој тешко се топи, еден куп електролити страшно осетливи на температура (пукаат)

На Јутубе се изгледа сјајно и лесно
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.100
Мислења
974.575
Членови
35.405
Најнов член
Bizra
На врв Дно