1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

RTX 2070 HDMI TV Philips random Black Screen

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Mile Kitic, 22 ноември 2018.

 1. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  Имам проблеми со приказот, од време на време екранот поцрнува.
  Најнови НВидиа дривери 459 или нешто така, Најнов Windows 10 build (1952) нова инсталција. АМД процесор, Асрок Тајчи, КулерМастер Голд 650В. Кабелот(5м со пригушници влез излез) го имам користено со лаптопот на Win 8. на истиот ТВ(Филипс 1К) немало никаков проблем.
  Сетирањето на напојување е на Никогаш, да не гаси екран, компјутер.
  Екранот поцрнува ама ТВ не појавува порака дека нема сигнал(пример ако го извадиш кабелот). Многу е чудно шо само ќе го свртам ТВ почнува и можи да трај неколку пати и да продолжи или еве како сега да не се појавува.(како да прави некоја синхронизација и слично). Вчера на играта ко ќе згуснеше нешто се појавуваше . Го ресетирав компјутерот и немаш проблем не потемни играв неколку сати. Денес го уклучувам и пак црно, појави слика. Исклучив мрежа. Сменив порт и на картица и на ТВ, 1-1 е сега. Да не треба поквалитетен кабел или графичката е проблем или драјварите. Еве сега додека ви пишувам, праев експеримент го завртив телевизорот и одма црн екран(колку шо гледав кабелот не се превиткува или слично), направи неколку црн,слика и еве сега пишувам не се случува повеќе. Ќе полудам :(. Пуштив синебенч помина. Еве сега после време пак црн еднаш, пак.
   
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,266
  2,618
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Кабел.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Mile Kitic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  Предлог? од каде шо? Пишуваше на еден форум РТХ биле со ХДМИ 2.б и не работеле со секаков?
   
 4. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,266
  2,618
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Пробај прво со било каков друг кабел, да видиш дали е до него. Но, мене исто ми откажа 5 метарски Amazon Basics HDMI кабел, со слични симптоми, губеше сигнал од време на време за на крај комплет да цркне.
   
  На Mile Kitic му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  790
  635
  5 Јули 2011
  Додека сме на тема ХДМИ кабли. Препорака за 5 метри, од тука или иностранство небитно?

  Испратено од Lenovo TB-8703F преку IT.mk форум апликација
   
 6. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  Зедов 3м ултра квалитетен плетен што подржува HDMI2.0 и 4К. Не сакаше да работи. Вероватно ТВ не сакаше да го подржи(1К е 8 години стар е, иако има скарт, 4хдми, дви итн... не знам дали има обнова на firmware.) Го вратив и зедов 1.8 обичен со HDMI 1.4. Го мрдам ТВ не покажува црн екран, барем сега за сега. Фала многу на сите.

  @Gucci Има попусти на Али денес, јас овај квалитетниот го платив 480 денари пак е од таму, ама не верувам дека е поефтин + пошта, обичниот 150ден. 3$-9$
   
 7. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  btw, не го мрдај ТВ-то!!! :) Jesus christ...
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Тој еден црвен со црно плетен и "позлатени" конектори?

  Ако да тогаш тоа ти е најголемото ѓубре од хдми лабел во Македонија. Па уште и ферит чолес ставиле на двата краја.

  3 од 4 такви кабли се расипаа кај мене. На 2 се скрши пластиката внатре во самиот конектор, а третиот едноставно прекина и не проработе.

  [​IMG][​IMG]
   
 9. Mile Kitic

  Mile Kitic
  Intern

  33
  13
  7 ноември 2018
  Машко
  @prichina без пичина го мрдаФ .) ама и со пичина мислев конекторите на ТВто се лабави(пошто кабело даваше слика, коа тоаш). Потпис Будам Пешт.

  @ARMac да тој е. Значи само личи, а пластика рециклирана :(
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,128
  7,030
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  И јас се залетав по нив. Сега сите ги сменив со cablexpert од анхоч, најобични од 100 денари.
   
 11. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Според моето искуство, што аматерско, што професионално.

  Тие со мрежичка најголема катастрофа, колку да се каже дека имаш hdmi. (локација било која кинеска продавница, бит пазар, па и ИТ продавници)
  Cable expert, ефтино а добро (пробано и до 10м) (локација Анхоч)
  Најдобро clicktronic, тенок, лесно менаџибилен, 4к, full hd без проблем (локација Логин)
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,217
  13,083
  23 Јануари 2008
  Манга
  И сега Китич? Шо прајме за клецање?
   
 13. kirems

  kirems
  Intern

  62
  37
  28 Април 2015
  Машко
  Мене истото ми се случваше си дви кабел . Изгледаше дека е добар ама знаев дека го имам смачкано со задниот дел од бирото, пошо седам многу за никаде и ја туркам масата со нозете вѕид и се смачка
   
Слични теми
 1. shevcenko
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  855
 2. DaCunha17
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,030
 3. Petar.Ubk
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  1,722
 4. pedro:)
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  760
 5. skinny
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  799
Вчитување...

Сподели

Вчитување...