• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Router Repeater

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Здраво дечки, имам еден проблем ми треба да донесам интернет преку кабел до одредена соба меѓутоа е доста далеку од главниот модем. Гледав по интернетов има можност со одредени рутери да се искористат како Wi-Fi repeater, па дали е можно така со wireless да добие рутерот што ќе биде repeater врска, а после тоа со кабел од истиот рутер да извадам до уредот? Потребно ми е за ресивер од A1 кој нема wifi, а е на голема далечина за да влечам кабли низ куќа. Доколку е можно така, каде можам да најдам добар рутер што ќе ми го овозможи тоа.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,112
Нема wifi, тогаш како би добил wireless врска?
Здраво дечки, имам еден проблем ми треба да донесам интернет преку кабел до одредена соба меѓутоа е доста далеку од главниот модем. Гледав по интернетов има можност со одредени рутери да се искористат како Wi-Fi repeater, па дали е можно така со wireless да добие рутерот што ќе биде repeater врска, а после тоа со кабел од истиот рутер да извадам до уредот? Потребно ми е за ресивер од A1 кој нема wifi, а е на голема далечина за да влечам кабли низ куќа. Доколку е можно така, каде можам да најдам добар рутер што ќе ми го овозможи тоа.
Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Wifi нема на ресиверот, ми треба кабел да му донесам. Затоа прашувам дали може со втор рутер, како repeater тој да добие wireless врска и после од него да извадам кабел за да добијам на ресиверот?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
55
56
Wifi нема на ресиверот, ми треба кабел да му донесам. Затоа прашувам дали може со втор рутер, како repeater тој да добие wireless врска и после од него да извадам кабел за да добијам на ресиверот?
Можеш од рутер (кој веќе има интернет конекција) да поврзеш друг рутер како репеатер и од него да извадиш интернет преку кабел, да. Ама првиот рутер дали имаш конекција на него од ресиверот?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,363
8,646
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Wifi нема на ресиверот, ми треба кабел да му донесам. Затоа прашувам дали може со втор рутер, како repeater тој да добие wireless врска и после од него да извадам кабел за да добијам на ресиверот?
Од А1 рутерот ќе однесеш LAN кабел до другиот рутер со вифи и ќе го штекнеш во LAN порта, не во WAN. И така новиот рутер со вифи ќе добие нет.

Од тука натаму ни мене не ми е јасно што сакаш да направиш.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,379
4,866
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit


Nano Station M2 Loco ке ти заврши работа, со обичен рутер не верувам дека ке имаш некоја добра/стабилна врска (во рипитер мод).
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
762
470
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
добро разбрав мислам... да точно тоа се вика Router Repeater Mode, и точно ќе можеш да вадеш преку кабел после тоа од Рутерот кој првично ќе го сетираш пред да го поврзеш на уредот (претпоставувам телевизор)...
Рутер би ти бркало работа било кој кој може на тоа мосто да закачи соодветен сигнал и да го појача односно во случајов да го репродуцира...
сега би било соодветно и некој совет да дадам, позајми си од пријатели на проба Рутер (кој им е одвеќе или да тестираш едноставно) па што се фаќа купувај...
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
579
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64
Во Anhoch го имаш ова рутерче Tenda N301 , земи го ќе завршиш работа , проверено ;)
 

Mar tiN

Gaining Experience
2 јануари 2014
579
375
Mar tiN's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 / Cooler Master Hyper 103
Motherboard
ASUS B85M-K
Storage
WD - 3 TB
PSU
Cooler Master B500 ver.2
RAM
Kingston 8GB 1600MHz DDR3
Video card
ASUS STRIX GTX™ 950 Gaming 2 GB
Case
Cooler Master K350
Mouse
ASUS W3000
Keyboard
ASUS W3000
Audio
Vivax HT100 5.1
Monitor
Samsung SyncMaster 2032BW
OS
Windows 10 Pro x64

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
32
60
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Вакво нешто би ти завршило работа, а во врска со Tenda како бренд после одреден период треба да се надгради софтверот и ќе биде како ново. Можеш да поминеш и со поефтини варијанти ама вака имаш повеќе опции доколку ти се потребни во иднина.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,379
4,866
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,112

sickjcoe28

Gaining Experience
26 декември 2018
86
77
Може, но ке имаш проблеми со стабилноста. За да не те боли глава или кабел или poweline adapter како што спмна членот погоре.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,379
4,866
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас сум имал прилично добро искуство со Тенда рутери, не сум користел од тие најефтините, али пример AC9 сеуште си работи супер.
Не сум имал прилика да користам (Тенда) AC9 (па затоа и не го коментирам), ама тие рутери до 1500 - 1600 денари па надолу се ужас.
Колку главоболки сме имале со корисници што користеле Тенда, значи... ужас.
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
701
710
Здраво дечки, имам еден проблем ми треба да донесам интернет преку кабел до одредена соба меѓутоа е доста далеку од главниот модем. Гледав по интернетов има можност со одредени рутери да се искористат како Wi-Fi repeater, па дали е можно така со wireless да добие рутерот што ќе биде repeater врска, а после тоа со кабел од истиот рутер да извадам до уредот? Потребно ми е за ресивер од A1 кој нема wifi, а е на голема далечина за да влечам кабли низ куќа. Доколку е можно така, каде можам да најдам добар рутер што ќе ми го овозможи тоа.
Лимит на должина на кабел е околу (малце повеќе од) 100 метри.
Колкава куќа имаш штом 100 метри ти е кратко?
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
762
470
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
епа добро де па и 20 метра да е мора ли низ ходници и така натаму да се мафтаат кабли??? може точното прашање да ти биде
Лимит на должина на кабел е околу (малце повеќе од) 100 метри.
Колкава куќа имаш штом 100 метри ти е кратко?
стварно немаш теписони да го криеш под нив кабелот???
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

Kaurex

Intern
19 октомври 2017
47
11
Може да се затвори темата, ќе си пуштам кабли по таван, ептен не сакав да ги пуштам низ соби затоа барав некој ваков фикс, ама сепак кабел си е кабел
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,472
Мислења
845,154
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно