1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Route Your Request To Internet

Дискусија во форумот 'VPN и VLAN' започната од I.Cage, 26 Јуни 2018.

 1. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  Најпрво би објаснал зошто и што е целта.
  Неретко користам една бугарска web страна на која dow тоа што ми треба.
  Во градот во кој живеам моментално блокирана е таа web страна, па едиствена опција е VPN во државата во која нема забрана до таја адреса. Проблемот е што морам постојано да се логирам (dоw торенти) одлогирвам (кога ќе завршам со dow) од VPN. Зошто? "крените VPN и направите tracert :)".

  Користам 2-ва рутери MikroTik еден VPN-Сервер (side 1) другиот е VPN-Client (side 2)
  (side 1)
  - VPN по ваш избор. Во примеров е PPTP (што помалце користите PPTP тоа подобро)
  - ppp=Profiles,Secrets

  (side 2)
  - PPTP-Client pr
  0 R name="pptp-out" max-mtu=1450 max-mru=1450 connect-to=VPN ip address user="test" password="test" profile=default-encryption keepalive-timeout=60
  add-default-route=no dial-on-demand=no allow=mschap2
  Важно: Add Default Route=no, Затоа што не сакаме сите пакети да одат преку оваа конекција.


  /ip firewall address-list
  add address=zamunda.net list=zamund
  (Ова ни овозможува, кои се можните адреси користи од посочениот параметар)

  /ip firewall mangle
  add action=mark-routing chain=prerouting dst-address-list=zamunda new-routing-mark=PBR.Zamunda passthrough=no src-address=192.168.1.0/24
  (Ја маркираме дестинацијата, и одредвиме пулот на адреси)


  /ip firewall nat
  add action=masquerade chain=srcnat out-interface=pptp-client src-address=192.168.1.0/24
  (Одредивме која адреса/и ќе оди по одредет out-interface)

  /ip route
  add distance=1 gateway=pptp-out routing-mark=PBR.Zamunda
  (Oдредуваме кој маркиран/и паакети одат преку PBR)

  Најкусо што е направено?
  - Целиот трафик си оди нормално како што треба да оди, пример кога отвараш google,facebook,youtube и тн. од локалната адреса (кај мене е 192.168.1.1) преку локалниот провајдер, и те носи кај што те носи.
  tracert:
  192.168.1.1
  10.10.202.1

  - Јас само го изменав патоказот на Zamunda.net, таа сега оди од локалната адреса преку VPN адресата на серверот која е 10.11.11.1,фактички оди до дестинацијата преку провајдерот на другата страна,види слика.
  tracert:
  192.168.1.1
  10.11.11.1


  Дали има и друго решение? Нормално дека има, ова е едно од нив. Ова може да има и друга примена (Security). Се зависи што вас ви треба.


  - За крај морам да кажам не сум јас никаков измислител ова е претходно сетирано смислено и тестирано од Reza Moghadam

  ;)
   

  Прикачени датотеки:

  • first.PNG
   first.PNG
   Големина:
   28.3 KB
   Прегледи:
   33
  • second.PNG
   second.PNG
   Големина:
   30.6 KB
   Прегледи:
   28
  Последна промена: 26 Јуни 2018
  На Astro, Oktar, HardCorec и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  537
  560
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Не ми е јасно дали прашуваш нешто или guide е ова?
   
 3. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  guide е.
   
  Последна промена: 26 Јуни 2018
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 4. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  еве уште една слика и мислам дека се е јасно. Zamunda.net преку VPN серверот и завршува каде што треба. Се останато...по нормален тек на настаните :) ;)
   

  Прикачени датотеки:

  • uu.PNG
   uu.PNG
   Големина:
   202.4 KB
   Прегледи:
   53
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...