Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Root во Kubuntu?

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Здраво на сите. Со линукс немам некое искуство, па имам едно прашање. Имам инсталирано Kubuntu 7.04, и aMSN. Најдов скин за aMSN кој треба да го ископирам во /usr/shared/aMSN/skins/. Меѓутоа, немам права за запишување во тој директориум, сопственик е root. Имам користено Mandrake, таму се логирав на почеток како root, меѓутоа во Kubuntu не забележав таква можност. Некоја сугестија?
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
pisuvaj sudo pred sekoja komanda
naprimer
sudo cd /usr/shared/aMSN/skins/

ili posto sakas da kopiras

sudo cp FOLDER_KOJ_SAKAS_DA_GO_KOPIRAS /usr/shared/aMSN/skins/
ke pises pass i nema da imas problemi
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
sudo su <enter>
password: ******
rabotish kako root celo vreme
Ctrl + D koga kje zavrsish i 'Auf Wiedersehen'
 

Electron

Баниран/a
23 април 2007
53
0
I jas imam problem so root. imam Cent OS baziran na linux, i za da se logiram na root pisam vo terminalot sudo /bin/bash i mi bara pass, go pisam passot na root ama ne go profaka mi veli nekoja greska sum imal. a ako odam vo sistem-administrator-rootpass i jas pisam tamu sifrata i ja prifaka kako tocna, so ke da e rabotata.....
Pozdrav...
 

_EAX

Intern
17 август 2007
827
6
www.rutix.byethost17.com
I jas imam problem so root. imam Cent OS baziran na linux, i za da se logiram na root pisam vo terminalot sudo /bin/bash i mi bara pass, go pisam passot na root ama ne go profaka mi veli nekoja greska sum imal. a ako odam vo sistem-administrator-rootpass i jas pisam tamu sifrata i ja prifaka kako tocna, so ke da e rabotata.....
Pozdrav...

vidi procepkaj vo sudoers fajlot
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
epa pisi vaka.. : sudo passwd

i vnesi go stario password i posle smeni go (za proba)

i posle za da rabotes pod root : pisi samo "su" i posle vnesi go passwordot.

Sega kje rabotes pod root se dodeka ne pises "exit"

pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.115
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно