• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Root Log In ?!?!?!?!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Како можам да се логирам како ROOT во убунту?
Никако и никако не ми успева.

и ...
Како можам да го отворам терминалот со шорткат.
Како можам да ги минимизирам прозорцит sо shortcut.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
За рут:
Ќе одиш во Login Manager и во четвртиот таб, мислам дека беше Security ќе одбереч Allow local administrator login. Потоа одиш во users and groups, кликаш на root userot i odis properties. Ставаш лозинка за рут, се одлогираш и ќе се логираш како рут.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

vj_vip

Intern
17 април 2007
83
0
Фала многу !!!
Е вака извинете што многу прашувам ама сум тотален почетник и сакам да научам да се чуствувам слободен како што се чуствувам на Windows, воедно сакам да знам некои наједноставни работи за LinuX|Ubuntu:

- Како можам да ги сменам имината на партициите што ми беа D,E ... и како да ги нема на десктоп истите, а да си бидат во Computer.
- Оти не можам да инсталирам JAva ми вика Non-free...???
- Како да направам кратенка за од тастатура за терминал, и за да минимизирам се?
- Како да инсталирам unrar за да отворам .rar фајлови?
- Koja слободна околина е најдобра или најпрофесионална и колку има такви?
- Како да можам да го зачувам Убунтуто со сите инсталирани програми на пример ако треба да го бишам, за одново да не инсталирам и подесувам се?

Поздрав
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ауф vj_vip дај немој овака ти се молам. Темата е за логирање со root, отвори тема за специфичен проблем, тука ти што бараш е што се вика цел туториал за Линукс...
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Со самото инсталирање на линукс си root барем јас така мислам немаш потреба да се логираш на него дека веке си на него
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно