• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Романски хакери годинава оштетиле странски компании за повеќе од 150 милиони долари

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
2060F9FAF3117745A3AB178369F150BF.jpg


Само годинава романските хакери оштетиле странски компании со над 150 милиони долари, соопшти романската полиција.

Претставници на романските тајни служби коментираа дека оваа сума претставува само половина од сите причинети штети. Според нив романските хакери во моментов се едни од најопасните во светот. Статистиката покажува дека во првите шсет месеци од оваа година романските хакери извршиле 436 криминални дела во Интернетот.

Зо моментов за вакви активности се води истрага против 365 лица. Бидејќи овој вид криминал премногу се зголемил во последните години, во романската полиција се формирани четири специјални оддели само за овие дела. Романските полицајци се во постојан контакт со американските и европските колеги.

Извор: Сител
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Проблемот е што во таа статистика впаѓаат криминалци коишто едноставно купуваат хакерски алати(креиарани од други лица) или купуваат хакерски "service" :). Па дури има и help desk во цената и software updates како во легални фирми.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Умм.. Ако ме прашува некој мене би рекол дека последниве години овој криминал опаѓа во Романија.. Најверојатно врвот му беше некаде пред 3-4 години
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Проблемот е што во таа статистика впаѓаат криминалци коишто едноставно купуваат хакерски алати(креиарани од други лица) или купуваат хакерски "service" :). Па дури има и help desk во цената и software updates како во легални фирми.

Мислам дека во случајов не се работи за такви алатки за кои што зборуваш, туку вистинско познавање на некои оперативни системи кои најчесто се користат како сервери, како и нивни дупки и бугови (злоупотреба на истите) :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.362
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно