• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Rogue Access Points напад

  • Ја почнал/а темата Ata
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Овој тип на напад претставува поставување на своја пристапна точка во една безжична мрежа. Многу често вработените во компаниите можат да си донесат своја пристапна точка и да ја приклучат на компјутерот заради зголемување на дометот на сигналот. Исто така бидејќи цената на пристапните точки паќа, и сега можат да се купат квалитетни пристапни точки кои се поврзуваат со лаптопот преку PCMCIA порта за околу 25 евра, скоро секој кој има лаптот може да си дозволи такова пристапна точка.

Уште повеќе има вработени кои не господарат со техниката па многу често и несакајќи им се пуштени пристапните точки или нивните безжични картички. Затоа работа на одделот за сигурност во една компанија е освен да инсталира антивирусни програми и по цел ден да сурфа по веб-от и да пие кафе , да направи дибар план како да ги едуцира вработените за сигурноста, да направи цврсти плравила за тоа што може а што не може вработените да прават, и да најде начин секојдневно да ги потсетува на правилата и опомените а притоа да не ги изиритира.

Многу често и напаќачот може да влезе во нечија компанија и да постави своја пристапна точка. Може дури да ја конфигурира да работи како DHCP сервер, па така уште повеќе да си ја олесни работата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно