1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ROG SWIFT PG278QR

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од imortel, 23 Мај 2019.

 1. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  117
  18 Февруари 2012
  Машко
  Здраво дечки.

  Потребна ми е мала помош, пред 1 недела купув монитор како што гласи насловот, и по некое време при читање приметив дека на светли бои поготово на бела нијанса има тенки затемнети линии, како да има прашина над растојанието на пикселите на мониторот на нивната горна страна. Како да растојанието е поголемо од колку што треба. Доколку сум на значителна дистанца тоа не се приметува но доколку сум блиску до мониторот се приметува. Незнам на сликава дали ќе го забележите тоа но мене не дека ми смета којзнае колку но сакам да знам дали е во ред мониторов. Пробав и со HDMI кабел, пробав и на лап топ го приклучив, помала резолуција, помала херцажа и пак истото. Спремен сум дури и да го спакувам да го однесам кај некој што се разбира чисто за мислење да ми каже.
  Ви благодарам.
  Imgur
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,440
  11,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Нов го купи?
   
 3. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  117
  18 Февруари 2012
  Машко
  Да, од Сет го купив.
  Овој е втор, првиот што го купив наредниот ден ми излезе мрзлив пиксел и неможев да го опоравам, го вратив и ми го заменија.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  147
  264
  1 ноември 2015
  Машко
  На сликата што ја линкираше јас не приметив ништо. Но сеедно не се мисли и веднаш врати им го ако не ти е по ќејф. Законот за заштита на потрошувачи е на твоја страна, плус муштеријата секогаш е во право.

  Поздрав.
   
 5. alexandar23

  alexandar23
  Intern

  30
  12
  29 Јули 2017
  Машко
  Ццц, скоро секој ден има по една тема каде што некој купил скап фаличен уред од Сетек...
  И јас бев од тие што не веруваа ама после темиве ќе почнам да избегнувам да купувам скапи ствари од таму.
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,440
  11,056
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ни јас не можам да приметам ништо. Сакав да пишам да побараш да ти го заменат со друг, но тoa веќе си го сторил.
  Инаку немаат обврскa да ти го заменат заради заглавен пиксел. Гаранцијата важи над одреден број мртви/заглавени пиксели во зависност од големината.

  ROG SWIFT PG278QR Warranty | Monitors | ASUS USA
   
 7. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  147
  264
  1 ноември 2015
  Машко
  И јас во скоро време планирам голема сума на пари да потрошам во Сетек, но не гледам причина зошто би ги избегнувал. Мониторот бил заменет без проблем, а дечкото со лаптопот можел цел проблем со сервиси да го избегнел само ако се повикал на законот за заштита на потрошувачи.

  Немаат обврска можеби со гаранцијата, али и сам знаеш дека според законот дури и да не ти се свиѓа производот можеш слободно да го вратиш.

  И без разлика што веќе го заменил, пак може да го стори истото. Вака на слика не се приметува, но во живо можеби е друга приказната.

  Сеедно на крај краева Сетек се голема фирма и воопшто нема да бидат оштетени ако некој муштерија одлучил два монитора да им врати. Бидејќи знаеме што прават нашиве фирми со вратени производи. Ги враќаат назад во продажба како нови да се. :)

  Поздрав.
   
 8. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  117
  18 Февруари 2012
  Машко
  Па и ќе го вратам. Мислам сакам исправен монитор. Ова со линииве ептен почнува да ме нервира, имам најобичен 1080p 60Hz монитор од 10 000 па немам вакви проблеми со него.
   
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,250
  2,269
  9 Февруари 2011
  А претходниот монитор што го врати со заглавен пиксел, исто ги имаше тие линии?
   
 10. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  117
  18 Февруари 2012
  Машко
  Не, ги немаше.
   
 11. Can4sta

  Can4sta
  Gaining Experience

  312
  337
  19 Јануари 2008
  Клучен момент.

  Јас кога кажав дека Сет продаваат рефурбишед продукти некој тука се нафати да избрише мислења, а причина наведна дезинформација.

  Дечко јас мислам дека треба да им го вратиш мониторот ако ти е сега купен скоро, и пари да им бараш назад, и никад веќе да не пазариш кај нив, ако сакаш да си на раат, поготово со монитори и графички, секад ќе те заебат, батерии понекад можеш да пробаш да купиш кај нив, немаат утка со батерии, ги продаваат оригинални оние малите кинески.:)
   
 12. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  91
  117
  18 Февруари 2012
  Машко
  Бев до Сетек, во сабота ќе донесат ист монитор, ако е во ред ќе го земам ако не ќе си ги барам парите назад. Ова веќе ми е стресно, сакам 2к монитор да купам се се погодуваат фалш. Незнам што да правам.
   
 13. Can4sta

  Can4sta
  Gaining Experience

  312
  337
  19 Јануари 2008
  Они така по еден донесуваат(рефурбишед), и ти гарантирам можеби линиите нема да ти се појават кај другиот монитор но 100% има некој друг проблем, или предходно бил сервисиран, така да за 600евра+ отвори ги очите да не ти ги отворат пак...
   
  На imortel му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. pilch@rd
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,065
 2. zocX
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  777
 3. tomi
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,544
 4. petelko23
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  414
 5. AleksandarCaki
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  181
Вчитување...

Сподели

Вчитување...