• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ROG Strix R9 390 Високи температури

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Момци нид хелп.

Имам високи температури при gaming на ROG STRIX R9 390. Моментално на Wolfenstein II со сетинзи на Uber и Ultra имам 90C. Исто и со други захтевни игри достига до оваа температура, не оди нагоре, но и не паѓа надолу. Вентилаторите се очигледно активни и појако работат при load, но не се на максимум.

Не е оверклокувана (освен фабрички), целиот систем е на stock. Fan curve и сите тракатанци се оставени default од AMD catalyst драјверот (последна верзија, но овој проблем го имам и со сите претходни верзии).

Куќиштето е Cooler Master K380 има фанови напред (pull air), позади наспроти CPU (push air), и од страна (push air)

Дали е нормално да пумпа волкави температури? Нели е Direct CU дрн-мрн-фак и треба да биде поладна?

ПС. температурата ја гледам со GPUZ
 

crazzyy84

Gaining Experience
26 април 2017
286
191
Момци нид хелп.

Имам високи температури при gaming на ROG STRIX R9 390. Моментално на Wolfenstein II со сетинзи на Uber и Ultra имам 90C. Исто и со други захтевни игри достига до оваа температура, не оди нагоре, но и не паѓа надолу. Вентилаторите се очигледно активни и појако работат при load, но не се на максимум.

Не е оверклокувана (освен фабрички), целиот систем е на stock. Fan curve и сите тракатанци се оставени default од AMD catalyst драјверот (последна верзија, но овој проблем го имам и со сите претходни верзии).

Куќиштето е Cooler Master K380 има фанови напред (pull air), позади наспроти CPU (push air), и од страна (push air)

Дали е нормално да пумпа волкави температури? Нели е Direct CU дрн-мрн-фак и треба да биде поладна?

ПС. температурата ја гледам со GPUZ
провериго напојуванјето ако не ти е проблем

Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B

crazzyy84

Gaining Experience
26 април 2017
286
191
Напојувањето е CM Vanguard V550 80+ gold. Кажи ми што можам да направам за да го проверам (софтверски, „рачно“)?
имав сличен проблем како твојот само што мене ми прегреваше графичката и ми се гасеше комп се проверив и испадна на крај стопени жиците од напојуванјето тоа е една варијанта друга варианта е да имаш опнато некој минер да ти работи на бекгроунд

Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Кога е (о)чистена? Паста сменета?
Чистена е редовно, иако не пред скоро време па може некоја прашинка да се нашла, но овој проблем го имам и со чистен и со прашлив ПЦ.

Паста не е сменета никогаш од нејзино купување (11.11.2015) јер SET гаранција...
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
@Ron0n , ако си ја чистел и немало резултат, тогаш дефинитивно пастата е запечена. Мора да смениш паста ако сакаш да видиш голем ефект...и тоа поквалитетна, немој да ставаш некоја cooler master и слични noname...
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
959
1,493
Скопје
Всушност, 7-80 степени се нормална зона за неа, ова е само малку многу. Всушност за ултра на Волф си бара 1080 па би препорачал медиум за 390ка.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Чистена е редовно, иако не пред скоро време па може некоја прашинка да се нашла, но овој проблем го имам и со чистен и со прашлив ПЦ.

Паста не е сменета никогаш од нејзино купување (11.11.2015) јер SET гаранција...
Јас како копач имам искуство со тие графички и најефективно работат од 1000-1100 мх со 1100 мв. Температура од 65-75 :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
@Ron0n , ако си ја чистел и немало резултат, тогаш дефинитивно пастата е запечена. Мора да смениш паста ако сакаш да видиш голем ефект...и тоа поквалитетна, немој да ставаш некоја cooler master и слични noname...
Мора ремонт на хитсинкот, да се сменат падови-пасти ѓаволи и врагови:D
Уффф. Ќе мора да вадам стикери на гаранција лешперски изгледа (не ги барав ама претпоставувам ако ја отворам ќе ги скинам)...

Имам моментално на лагер дома Deepcool Z3, но не е проблем, по ваша препорака, и најскапа варијанта да земам. Дали има кај нас термални падови негде?

имав сличен проблем како твојот само што мене ми прегреваше графичката и ми се гасеше комп се проверив и испадна на крај стопени жиците од напојуванјето тоа е една варијанта друга варианта е да имаш опнато некој минер да ти работи на бекгроунд
Е ова не сум проверил. При обична работа е бесшумна, но при load е како термо печка цело куќиште. Ќе отворам сега и ќе видам дали има физички оштетувања на напојување.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
+Паста променување и одвој време за темава на overclockers.net за R9390
AMD секогаш претерува со волтажа :(
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Да , исто така, @Ron0n Ако имаш најнови драјвери, подобро не пробувај со third party софтвер(MSI afterburner, Asus Tweak и слични), многу највероватно ќе ти крашува. Влези во Wattman , во gaming, во Global Watman ...и подоле лево кај Voltage control (mV) , постави на manual и во последната колона STATE 7 , стави 1181 и кликни Appl. И пробај така, ако е стабилна, а сеуште не си задоволен со температурата, пробај со уште помал напон....итн.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,077
3,560
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Всушност, 7-80 степени се нормална зона за неа, ова е само малку многу. Всушност за ултра на Волф си бара 1080 па би препорачал медиум за 390ка.
се извинувам на офтопик, за волф, кај мене со 980Ti на Mein Leben сетинзи, со адаптив в-синк ги вади секаде стабилни 60 фрејма, без разлика на сцена :)

ontopic: и јас сумњам дека е пастата
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,028
29,035
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Kaртите немаат гајле до 90c на јадро, и некои 85 на VRM, оптимално е 80 со 70.
 

Maurelie

Gaining Experience
6 април 2014
204
214
Maurelie's setup  
Processor & Cooler
i7 3770k/ Phanteks TC12-DX 120mm
Motherboard
Asus P8P67 Evo
Storage
Samsung 840Evo 250GB/1TB Western Digital Caviar Green
PSU
Cooler Master GM550 550W 80Plus Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury2x4GB 1866Mhz
Video card
Strix R9 380X 4GB
Case
Fractal Design R4
OS
Win 10
К380 е доста ограничено куќиште за ладење на внатрешноста и има доста лош распоред на отвори за кулери.

Тој што е напред ( влез) е заграден со кафез за ХДД и ССД, плус доста доле е сместен. Со тоа што страничниот ти е наместен за (излез), фактички воздухот од предниот кулер таман ќе дојде до графичката и страничниот одма го вади надвор, знали немаш добра циркулација на воздух.
Пробај страничниот да ти биде (влез) , така што имаш 2 кулери (влез) а тој позади куќиштето да биде (излез).
Друга варијанта ти е да го преместиш тој страничниот и да го ставиш како (влез) доле пред напојувањето (само провери дали имаш место)

Вака би требало да се акумулира малку повеќе прашина внатре, ама пак ќе се лади повеќе.

Пробај врзана температура со брзија на кулер (за графичка зборам). Пример ако графичката е на 60Ц, тогаш и кулерот на графичката нека биде на 60%

И најбитно, како што спомнаа погоре, undervolt е мајка на сите АМД графички. Пробај преку MSI Afterburner Beta или Wattman.

Јас сум со STRIX R9 380X и никогаш веќе не оставам STRIX графичка на преодреден/фабрички профил за кулерите, зошто не ладат соодветно.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Благодарам на сите за корисните мислења. Ќе ги испитам сите опции што ми ги препорачавте овде и обавезно ќе пишам што сум направил.

Бидејќи се движам накај менување термална паста, дали е добра алтернатива Deepcool Z3 или би ми препорачале нешто поквалитетно? Исто така, дали некаде во Скопје се продаваат термални падови?
 

crazzyy84

Gaining Experience
26 април 2017
286
191
Благодарам на сите за корисните мислења. Ќе ги испитам сите опции што ми ги препорачавте овде и обавезно ќе пишам што сум направил.

Бидејќи се движам накај менување термална паста, дали е добра алтернатива Deepcool Z3 или би ми препорачале нешто поквалитетно? Исто така, дали некаде во Скопје се продаваат термални падови?
јас друже барав термални падови насекаде неможев да најдам па си порачав од чичо али ако неможеш да најдеш пиши пп да ти пратам

Испратено од Lenovo K33a48 преку IT.mk форум апликација
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,846
5,028
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Може термални падови да се нарачаат и преку Нексио, баш прашував и дечките рекоа дека ќе излезат во пресрет...успут, од кај нив можеш да земеш и Arctic MX4 паста, многу добра паста и башка е 10гр. пакување, речиси непобедлив прајс перформанс ратио
 

pacerMK

Gaining Experience
28 декември 2015
108
134
Скопје
Друже пробај извади го сајд панелот од куќарето, и јас имав сличен проблем само со мси 390ка. 94 степени во некои случаи.
Само поради тоа порачав ек термалма паста и од кога ја сменав 74 степени макс при лоад.
Најверојатно лош проток на воздух во куќиште или термалната ти е камен напраена.


Испратено од фиксен.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
208
359
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Истава графичка ја имам, ја цепам 5-6 месеци си гази. Wolferstain 2 i call of duty на ултра си тера све темп до 80-90 што е нормално за пваа графичка


Sent from my iPhone 7
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,796
скопје
Благодарам на сите за корисните мислења. Ќе ги испитам сите опции што ми ги препорачавте овде и обавезно ќе пишам што сум направил.

Бидејќи се движам накај менување термална паста, дали е добра алтернатива Deepcool Z3 или би ми препорачале нешто поквалитетно? Исто така, дали некаде во Скопје се продаваат термални падови?
За карти кои работат интензивно(пример копаат), посебно од типот 390 и 290 куќиштето е пекол. Фенови додатни и термални пасти во повеќето случаи прават минимална разлика од неколку степени.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Ron0n

Gaining Experience
18 ноември 2010
114
219
Ron0n's setup  
Processor & Cooler
Core i9 10900K @ 5.3Ghz + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI MAG Z490 Tomahawk
Storage
1TB Samsung 970 Pro NVMe + 8TB IronWolf Pro
PSU
Corsair HX1200
RAM
HyperX - 64GB DDR4 (4 x 16)
Video card
ASUS GTX 1080Ti
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
CMStorm TriggerZ - MX Brown
Audio
Razer Nari Wireless Headphones, Altec Lansing 2.1
Monitor
Samsung 27" S27D590, 2xPhillips 22" 225B
Момци, прво голема благодарност до сите што се понудија да споделат нивно искуство и мислење - the community is not dead! :)

Е вака, ова се сите работи кои досега ги пробав:
- темелно исчистено куќиште
- проверка на физичко оштетување на кабел на PSU: нема
- променета термална паста на графичка: Noctua NT-H1
- дувана графичка
- најнови драјвери
- термални падови НЕ сменив
- рачно местење на фан на 100% (селски, за проба, без fan curve)

Резултат нема особен т.е пак при гејминг се качува до 90C и ја држи таму, ни за момент не оди нагоре. Се движам кон барање на софтверско решение, на препорака на @prichina и другите членови кои реплицираа, ќе си поиграм со undervoltage во wattman и ако треба со custom профил за фановите (@Maurelie).

Ако рачно ги опнам до крај вентилаторите, температурата паѓа на 55C, што значи дека тој монструм од кулер има и те како капацитет да ја лади при full load, само што бучи како F22 Raptor да има во собата.

Штом се вратам од работа, ќе се позанимавам со wattman па ќе репортирам тука.

Stay tuned!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,805
Мислења
850,823
Членови
29,489
Најнов член
cadi1
На врв Дно