• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

RJ45 на продужни кабли

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Roxas

Intern
27 февруари 2019
42
8
Skopje
Дали некој има поголемо познавање од мене во оваа сфера и да ми објасни дали е добро да се поврзат два такви кабли со тоа што на еден ке влага кабел од модемот во него и преку инсталацијата да добијам сигнал на другиот крај од куќата? Склопив компјутер и треба да си пуштам кабел сега некои 10 метри па дали се исплати таков план бидејки веќе имам такви кабли.

Да напоменам не сум воопшто упатен во електрика и можеби е глупо прашањево но чисто ме интересира бидејки има такви опции на нив.

Или сепак ке биде најубаво да купам wi-fi карта и да си терам така ?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,556
10,962
youtu.be
Можеш да продолжиш без проблем, а со вифи карта ќе си имаш главоболки.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,835
5,012
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire)
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M + LG 32LF5800
OS
Windows 10 pro
Боље е кабелче како што ти спомнаа, ако е далеку како што викаш 10 метри или повеќе, wifi е лоша опција, ќе ти треба некое скапо уредче за да не ти паѓа конекцијата...како што ти спомна krema :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Каплери се викаат, од ефтините имаш во анхоч 40 денари се, ама прават проблем. Не допираат сите жици како треба.

Од поквалитетните Логин, Овернет итн.

Сепак најдобро е кабел на метро без конектори па да го пуштиш кај треба без мука. Не е скап.
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
730
959
Најдобра опција ти е да земиш кабел на метро или „рефус“ по потреба доколку имаш од каде. Инаку може да се направат, ама зошто кога имаш поедноставни алтернативи.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,843
4,221
Ethermine
www.facebook.com
Овоа запомни го само : Долг кабел над 10м ако поврзеш на рутерот/модемот ке го оптеретеш односно таа порта кај што ке биде поврзан 10метарскиот кабел ке биде со полна снага уклучена а останатите порти послаба снага и поголем пинг ке имаат. Така да препорачувам барем некој рутер половен да си земеш и другиот крај на кабелот да биде исто така поврзан и рутер за да го засили сигналот а воедно да не го оптоварува другиот од кај што ке земаш нет.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Овоа запомни го само : Долг кабел над 10м ако поврзеш на рутерот/модемот ке го оптеретеш односно таа порта кај што ке биде поврзан 10метарскиот кабел ке биде со полна снага уклучена а останатите порти послаба снага и поголем пинг ке имаат. Така да препорачувам барем некој рутер половен да си земеш и другиот крај на кабелот да биде исто така поврзан и рутер за да го засили сигналот а воедно да не го оптоварува другиот од кај што ке земаш нет.
Пане, што кажа бе брат? Сериозен си?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не трескам од памет. Сум ја искусил таа мака јас.
Јас не знам што си искусил ти конкретно, ама кабел од 10м не е никакво оптеретување, а уште помалку па влијае на другите порти. За да почне да губи сигнал кабелот треба да е подолг од 120м типично, но зависно од категоријата, од заземсјувањето, од шилдувањето, од минувањето низ магнетни полиња, од прекршувањата под прав агол. Дури и кабелот да е многу долг и оштетен, тоа нема да има никакво влијание на другите порти на свичот, освен ако свичот а уствари хаб и е 25 години стар.

Јас би му препорачал на членот да си стави нов непрекинат кабел и да си заштека сам конектори. Ако тоа не е можно, тогаш може да се настават две парчиња, но жиците поединечно да се залемат со леткум и да се изолираат убаво со добар изолир банд. Ќе загуби троа сигнал ама на должина од 10 метра нема да се забележи разлика/проблем. Малку ме буни тоа „продужни кабли“, не ми е јасно на што точно мисли членот. Ако може да дообјасни тро повечко.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,095
8,284
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Де бе што се десет метра? Ај 100 некако може да има проблеми со cat5e, ама и 200 работеле без проблем.

По спецификација cat5e e 100 метра.
 

ayahuasca

Gaining Experience
14 април 2013
63
62
Има забележливо каснење на кабел од 100 метра во однос на кратка конекција?
 

PandaBomber

Gaining Experience
13 јуни 2012
391
498
Има забележливо каснење на кабел од 100 метра во однос на кратка конекција?
Постои каснење ама не е забележливо, поголема опасност е кабелот ако е лош, може да има загуба на пакети. Во 99% ситуации нема никаков проблем, со стандарден Cat 5e кабел, а со Cat6 може и комотно до 200 метри да тера.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,556
10,962
youtu.be
Малку ме буни тоа „продужни кабли“, не ми е јасно на што точно мисли членот. Ако може да дообјасни тро повечко.
Чинам дека мисли да настави неколку кабли што му имат останато од модеми/рутери па да добие 10м.

Со ваков адаптер:

 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Чинам дека мисли да настави неколку кабли што му имат останато од модеми/рутери па да добие 10м.

Со ваков адаптер:

И јас на тоа помислив, ама ваквите наставоци не функционираат. Имам неколку пати видено, секогаш правеле проблеми, како што некој погоре кажа. Подобро да се терминираат каблите тука да с епресечат и залемат со калај.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,208
10,137
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

DareDevil

Gaining Experience
25 април 2011
271
304
US $2.99 25% OFF|Ugreen Cat6 Ethernet Extension Cable RJ45 Cat 6 Male to Female Rj45 Ethernet Lan Network Cable Adapter for PC Laptop 1M 3M 5M on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $2.49 20% OFF|Ugreen RJ45 Connector Cat7/6/5e Ethernet Adapter 8P8C Network Extender Extension Cable for Ethernet Cable Female to Female-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $3.27 25% OFF|Ugreen RJ45 Ethernet Adapter 8P8C Female to Female Anti Thunder Rj45 Connector Network Extension Cable Adapter Ethernet Cable-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Овие работат, но ќе го коштаат повеќе од нов 10М кабел.
По она што јас го разбрав од првиот пост корисникот сака да ја користи инсталацијата или му треба Powerline Adapter. Добар предлог ти даде @crazzyy84, можеш и да провериш по другиве продавници дали нудат од некој друг производител доколу не сакаш да биде Tenda.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,556
10,962
youtu.be
Јас разбрав дека членот сака да го среди поврзувањето без некои значајни инвестиции, затоа и сака да надоврзи неколку кабли што ги има по дома.
 

PandaBomber

Gaining Experience
13 јуни 2012
391
498
US $2.99 25% OFF|Ugreen Cat6 Ethernet Extension Cable RJ45 Cat 6 Male to Female Rj45 Ethernet Lan Network Cable Adapter for PC Laptop 1M 3M 5M on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $2.49 20% OFF|Ugreen RJ45 Connector Cat7/6/5e Ethernet Adapter 8P8C Network Extender Extension Cable for Ethernet Cable Female to Female-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $3.27 25% OFF|Ugreen RJ45 Ethernet Adapter 8P8C Female to Female Anti Thunder Rj45 Connector Network Extension Cable Adapter Ethernet Cable-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Овие работат, но ќе го коштаат повеќе од нов 10М кабел.
По она што јас го разбрав од првиот пост корисникот сака да ја користи инсталацијата или му треба Powerline Adapter. Добар предлог ти даде @crazzyy84, можеш и да провериш по другиве продавници дали нудат од некој друг производител доколу не сакаш да биде Tenda.
Овие работат 100%, гигабит преку вакво, confirmed.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,902
Членови
28,236
Најнов член
Bubce30
На врв Дно