1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

RJ45 на продужни кабли

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од Roxas, 7 Април 2019.

1. Roxas

Roxas
    Intern

16
    3
    27 Февруари 2019
    Student
    Дали некој има поголемо познавање од мене во оваа сфера и да ми објасни дали е добро да се поврзат два такви кабли со тоа што на еден ке влага кабел од модемот во него и преку инсталацијата да добијам сигнал на другиот крај од куќата? Склопив компјутер и треба да си пуштам кабел сега некои 10 метри па дали се исплати таков план бидејки веќе имам такви кабли.

Да напоменам не сум воопшто упатен во електрика и можеби е глупо прашањево но чисто ме интересира бидејки има такви опции на нив.

Или сепак ке биде најубаво да купам wi-fi карта и да си терам така ?

2. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Можеш да продолжиш без проблем, а со вифи карта ќе си имаш главоболки.

3. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,817
    4,985
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Боље е кабелче како што ти спомнаа, ако е далеку како што викаш 10 метри или повеќе, wifi е лоша опција, ќе ти треба некое скапо уредче за да не ти паѓа конекцијата...како што ти спомна krema :)

4. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,497
    3,353
    11 Декември 2008
    Машко
    Кабел си е кабел.

5. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Каплери се викаат, од ефтините имаш во анхоч 40 денари се, ама прават проблем. Не допираат сите жици како треба.

Од поквалитетните Логин, Овернет итн.

Сепак најдобро е кабел на метро без конектори па да го пуштиш кај треба без мука. Не е скап.

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  6. toplel

toplel
    Gaining Experience

461
    421
    18 Август 2016
    Машко
    Најдобра опција ти е да земиш кабел на метро или „рефус“ по потреба доколку имаш од каде. Инаку може да се направат, ама зошто кога имаш поедноставни алтернативи.

7. crazzyy84

crazzyy84
    Gaining Experience

280
    185
    26 Април 2017
    Машко
  8. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,081
    2,864
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Овоа запомни го само : Долг кабел над 10м ако поврзеш на рутерот/модемот ке го оптеретеш односно таа порта кај што ке биде поврзан 10метарскиот кабел ке биде со полна снага уклучена а останатите порти послаба снага и поголем пинг ке имаат. Така да препорачувам барем некој рутер половен да си земеш и другиот крај на кабелот да биде исто така поврзан и рутер за да го засили сигналот а воедно да не го оптоварува другиот од кај што ке земаш нет.

9. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Пане, што кажа бе брат? Сериозен си?

На Oktar, krema, ARMac и уште 3 други им се допаѓа ова.
  10. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,081
    2,864
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Не трескам од памет. Сум ја искусил таа мака јас.

11. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    Јас не знам што си искусил ти конкретно, ама кабел од 10м не е никакво оптеретување, а уште помалку па влијае на другите порти. За да почне да губи сигнал кабелот треба да е подолг од 120м типично, но зависно од категоријата, од заземсјувањето, од шилдувањето, од минувањето низ магнетни полиња, од прекршувањата под прав агол. Дури и кабелот да е многу долг и оштетен, тоа нема да има никакво влијание на другите порти на свичот, освен ако свичот а уствари хаб и е 25 години стар.

Јас би му препорачал на членот да си стави нов непрекинат кабел и да си заштека сам конектори. Ако тоа не е можно, тогаш може да се настават две парчиња, но жиците поединечно да се залемат со леткум и да се изолираат убаво со добар изолир банд. Ќе загуби троа сигнал ама на должина од 10 метра нема да се забележи разлика/проблем. Малку ме буни тоа „продужни кабли“, не ми е јасно на што точно мисли членот. Ако може да дообјасни тро повечко.

На Oktar и DareDevil им се допаѓа ова.
  12. ARMac

ARMac
    Орган

5,722
    6,193
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Де бе што се десет метра? Ај 100 некако може да има проблеми со cat5e, ама и 200 работеле без проблем.

По спецификација cat5e e 100 метра.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ayahuasca

ayahuasca
    Gaining Experience

54
    56
    14 Април 2013
    Машко
    Има забележливо каснење на кабел од 100 метра во однос на кратка конекција?

14. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

361
    452
    13 Јуни 2012
    Машко
    Постои каснење ама не е забележливо, поголема опасност е кабелот ако е лош, може да има загуба на пакети. Во 99% ситуации нема никаков проблем, со стандарден Cat 5e кабел, а со Cat6 може и комотно до 200 метри да тера.

На ayahuasca му/ѝ се допаѓа ова.
  15. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Чинам дека мисли да настави неколку кабли што му имат останато од модеми/рутери па да добие 10м.

Со ваков адаптер:

На olikomerc и Astro им се допаѓа ова.
  16. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    И јас на тоа помислив, ама ваквите наставоци не функционираат. Имам неколку пати видено, секогаш правеле проблеми, како што некој погоре кажа. Подобро да се терминираат каблите тука да с епресечат и залемат со калај.

17. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Се согласувам, но членот треба да умее тоа да го направи.

На Oktar и Astro им се допаѓа ова.
  18. Astro

Astro
    Guru

6,005
    8,023
    20 Јуни 2012
    Машко
    Ќе се растрча, ќе се распраша....

На krema му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DareDevil

DareDevil
    Gaining Experience

190
    156
    25 Април 2011
    US $2.99 25% OFF|Ugreen Cat6 Ethernet Extension Cable RJ45 Cat 6 Male to Female Rj45 Ethernet Lan Network Cable Adapter for PC Laptop 1M 3M 5M on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $2.49 20% OFF|Ugreen RJ45 Connector Cat7/6/5e Ethernet Adapter 8P8C Network Extender Extension Cable for Ethernet Cable Female to Female-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

US $3.27 25% OFF|Ugreen RJ45 Ethernet Adapter 8P8C Female to Female Anti Thunder Rj45 Connector Network Extension Cable Adapter Ethernet Cable-in Computer Cables & Connectors from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group

Овие работат, но ќе го коштаат повеќе од нов 10М кабел.
    По она што јас го разбрав од првиот пост корисникот сака да ја користи инсталацијата или му треба Powerline Adapter. Добар предлог ти даде @crazzyy84, можеш и да провериш по другиве продавници дали нудат од некој друг производител доколу не сакаш да биде Tenda.

На crazzyy84 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. krema

krema
    Professor

8,373
    8,000
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас разбрав дека членот сака да го среди поврзувањето без некои значајни инвестиции, затоа и сака да надоврзи неколку кабли што ги има по дома.

21. PandaBomber

PandaBomber
    Gaining Experience

361
    452
    13 Јуни 2012
    Машко
    Овие работат 100%, гигабит преку вакво, confirmed.

Сподели

Вчитување...