• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

RIP John McAfee

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,961
4,233
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

Типов беше real life верзија на негативец од Far Cry игрите. Има многу документарци за него ама мене овој од 4 дела ми е омилен:


И секако легендарното вирално видео:

Со оглед на тоа како живеел успех е што стигна до 75. Сепак некако ми е криво што вака заврши приказната. Иако веќе има теории на заговор дека не се самоубил, има и негов твит од пред некое време што беше во стилот "If I die in prison it will not be a suicide", "I am not suicidal" и слично, па така луѓето веројатно ќе веруваат во тие теории и неговата смрт ќе остане контроверзна и мистериозна исто како и неговиот живот.
RIP :confused:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,778
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Самоубица се убио с-леѓа.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
223
217
Направија пример од него, веќе не им е важно колко им се проѕирни сите криминали, знаат оти 90% населението се зомбија и веруваат се што ќе им кажат телевизорот и сервисот за проверка на факти.

Ајмо сега овци повторувајте сите по мене:

Твој данок твоја иднина.
Твој данок твоја иднина.
Твој данок твоја иднина.
...

Повторувај бе говедо едно оти ќе тибам мамата ќе тибам.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,166
12,759
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Направија пример од него, веќе не им е важно колко им се проѕирни сите криминали, знаат оти 90% населението се зомбија и веруваат се што ќе им кажат телевизорот и сервисот за проверка на факти.

Ајмо сега овци повторувајте сите по мене:

Твој данок твоја иднина.
Твој данок твоја иднина.
Твој данок твоја иднина.
...

Повторувај бе говедо едно оти ќе тибам мамата ќе тибам.
Wait what? What just happened?

 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
223
217
Па едно е да си лидер на мафија во Белиз, друго е да му борчиш пари на IRS
Лош избор на зборови, борч/долг подразбира дека си земал нешто и сега имаш за враќање.

Џон нејќеше да си плаќа за заштита, и затоа такво нешто го снајде.

Наравоучение: Дури и во Шпанија и во повеќето држави низ светот IRS ќе те заштитува ако редовно им плаќаш тоа што ти бараат.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
571
394
На гробишта
Лош избор на зборови, борч/долг подразбира дека си земал нешто и сега имаш за враќање.

Џон нејќеше да си плаќа за заштита, и затоа такво нешто го снајде.

Наравоучение: Дури и во Шпанија и во повеќето држави низ светот IRS ќе те заштитува ако редовно им плаќаш тоа што ти бараат.
Само ова ќе го пуштам, друго се е речено

View: https://www.youtube.com/watch?v=G56VgsLfKY4
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,961
4,233
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Го најдов твитот:


Реално мое мислење е дека се самоубил само за да си ја докаже неговата поента откако дознал дека одобриле екстрадиција. До толку беше луд. Другиве теории се само за во некој крими трилер :LOL:
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
223
217
Реално мое мислење е дека се самоубил само за да си ја докаже неговата поента откако дознал дека одобриле екстрадиција. До толку беше луд. Другиве теории се само за во некој крими трилер :LOL:
Сигурно ја убедил затворската администрација да му остават средство за самоубиство во келијата, да ги расипат камерите и да ги заспат чуварите за да може успешно да се самоубие.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,261
1,055
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Го најдов твитот:


Реално мое мислење е дека се самоубил само за да си ја докаже неговата поента откако дознал дека одобриле екстрадиција. До толку беше луд. Другиве теории се само за во некој крими трилер :LOL:
Мислам дека никој не е до толку луд за да се самоубие за да докаже било каква поента :D
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
571
394
На гробишта
Мcafee беше матуф, нема маж шо можи да ми докажи дека не е така, имам еден куп документарци гледано за него.

Можам со сигурност да гарантирам дека не се обеси во затворот, го пернаја Американците и то е факт.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,961
4,233
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Мислам дека никој не е до толку луд за да се самоубие за да докаже било каква поента :D
Гледај ги документарците од првиот пост или некое интервју со него и ќе сфатиш колку беше одлепен.

го пернаја Американците и то е факт
That's a bold statement, шо би рекле Американците :)
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Наместено самоубиство, Џон Мекафи беше се, само кукавица не. Го обожаваше животот и ќе се бореше до крајот за да искочи на слобода, а не да заврши со самоубиство. Одамна не им одговараше како фигура на многу луѓе, го прогонуваа долго време, каква драма претрпе човекот, каква трагедија....срамота, греота.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,709
1,198
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
571
394
На гробишта
За некоја година чекајте го Холивуд со филм за него. Со Matthew McConaughey, нормално.
Исто како Silk Road за Ross Ulbricht, ќе ја раскажат животната приказна и нормално ке си додават по нешто
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,961
4,233
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Добро бар образложете зошто сакале да го убијат, на кој не му одговарал итн.. Они Сноуден и Асанж не ги убија, Мекафи го убиле зашто не плаќал данок, и тоа во затвор во Шпанија и со веќе одобрена екстрадиција. Ми нема логика.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
223
217
Добро бар образложете зошто сакале да го убијат, на кој не му одговарал итн.. Они Сноуден и Асанж не ги убија, Мекафи го убиле зашто не плаќал данок, и тоа во затвор во Шпанија и со веќе одобрена екстрадиција. Ми нема логика.
Кога држиш некој заробен твоја одговорност е да го заштитиш на секој можен начин се до резолуцијата на случајот. Во оваа заштита спаѓа и заштита од самоубиство и колку што знам затворите имаат протоколи за спречување на самоубиства (забрането остри предмети, специјални чаршави што неможеш да се бесиш итн)

Се додека не добиеме убедливи докази дека направиле се што можат за да спречат ваква работа затворот е крив за убиство со умисла.

п.с. Под убедливи докази јас не прифаќам дека чуварите заспале и камерите се расипале, ама за заспана јавност не е битно, може пред камери да го масакрираат и да кажат оти од ковид умре и ретардирано население пак слепо ќе верува.
Мислењето е автоматски споено:

Добро бар образложете зошто сакале да го убијат, на кој не му одговарал итн.. Они Сноуден и Асанж не ги убија, Мекафи го убиле зашто не плаќал данок, и тоа во затвор во Шпанија и со веќе одобрена екстрадиција. Ми нема логика.
Не ти одговорив дирекно на прашањето, можеби немаше конкретни лица како непријатели, ама одбиваше да блее како овца “Мој данок моја иднина“, и пред сите јавно тоа го потенцираше.
Мислењето е автоматски споено:

Добро бар образложете зошто сакале да го убијат, на кој не му одговарал итн.. Они Сноуден и Асанж не ги убија, Мекафи го убиле зашто не плаќал данок, и тоа во затвор во Шпанија и со веќе одобрена екстрадиција. Ми нема логика.
Да можеа Сноуден стварно ќе го убиеја, не го фатија навреме.

А Асанж како што ми изгледа уопште не ни сакаат да го донесат во Америка, ако сакаа досега 100 пати ќе го направеа тоа, законот не е битен, ќе измислеа 100 оправданија како заради административна грешка Англија дозволи да биде испорачан.

Повеќе ми изгледа целта со Асанж им е да скапе цел живот во исчекување по затвори (без Америка да спроведува кенгурско судење пред цел свет) и тоа да биде добар пример за секој следен Асанж да знае што ќе му се случи ако тргне по стапките на првиот Асанж.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,816
9,243
Скопје
Исто како Silk Road за Ross Ulbricht, ќе ја раскажат животната приказна и нормално ке си додават по нешто
Не би требало да додадат ништо, ќе те консултираат тебе со твоите многу изгледани документарци и ќе ја направат реална.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
571
394
На гробишта
Не би требало да додадат ништо, ќе те консултираат тебе со твоите многу изгледани документарци и ќе ја направат реална.
Конечно нешто паметно да видам на форумот после толку време, ако сакат нека прашат на која страна му лежи и то ќе му кажам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,081
29,083
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Го најдов твитот:


Реално мое мислење е дека се самоубил само за да си ја докаже неговата поента откако дознал дека одобриле екстрадиција. До толку беше луд. Другиве теории се само за во некој крими трилер :LOL:
Да, твојава е дефинитивно пореална теорија :rolleyes:
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,092
510
Абе голем к** ние дали прифаќаме или не. Имало протоколи за спречување самоубиство, демек ова прво самоубиство во затвор.

Sent from my Poco X3 using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,679
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно