• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Rim-sistem бара работничка

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

rimsistem

Intern
12 јули 2008
3
1
Рим-систем бара ДЕВОЈКА постара од 19 години со завршено средно образование за работа во канцеларија.

Критериуми:
-*Познавање на барем еден јазик за веб програмирање (ASP, html, java итн.)
-Брзо пишување на тастатура
-Високо познавање на англискиот јазик
-*Способност за одржување на веб страни

* = Не е апсолутен критериум, но познавање во областите ќе и даде на конкурентката предност.

Опис на работата:
Потенцијалната вработена личност ќе биде вработена во реномирана компанија за развој и продажба на револуционерен софтвер, ширум светот, по пат интернет. Основната задача ќе биде техничка поддршка на клиентите, како и одржување на главниот веб сајт. Комуникацијата со клиентите ќе биде исклучиво на англиски јазик, затоа е ИМПЕРАТИВ познавање на истиот.

Заинтересираните кандидатки може да не контактираат на број:
071 272 099
Лице за контакт: Алдин
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
...техничка поддршка на клиентите, како и одржување на главниот веб сајт...
извини што вака ти спамам тука но морав

тебе ти треба некоја цура да биде техничка поддршка или да седи на компјутер и да орджува сајтови

по се изгледа е првото бидејки е добро наведено девојка и години

такви девојки кои добро знаат информатика и воедно се убави се многу ретки гледано од неколку факултети.
таквите доаѓаат еден семестар и си одат и биваат продавачки но разни компјутерски фирми..:rolleyes:

доколку ти треба таква ке најдеш ги има

позз и извини уште еднаш поради спамот:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

rimsistem

Intern
12 јули 2008
3
1
Потребна е работничка која по можност ќе биде способна да одржува еден веб сајт во технички смисол, како решавање серверски проблеми како и проблеми во самиот код, справување со можни напади, во кратки црти, да биде искусна генерално во областа на компјутерите, не само да знае да уклучи МСН и да направи презентација во некое си готово програмско решение. Изгледот не е најважен. Важна е способноста.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
OK извини уште еднаш поради спамот
бидејќи во првиот одговор ми изгледаше сосема спротивно
па да им се разјасни на потенцијалните кандидати
позз:)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Искрено, не ја гледам причината зошто бараш ДЕВОЈКА постара од 19 години. Дискриминираш на две основи, ем полова ем старосна. Со ваков оглас во земја каде што се почитува работната снага, има воспоставено саглам инспекции и судски систем и закони и регулативи, би можел да заработиш голема казна од проста причина што работното место може да го пополни и машко од 19 години, а и женско од 18 години. Ти нудиш работа и бараш работна снага, и не смееш (иаку е твоја компанија) да дискриминираш така. Знам дека звучи чудно, но така е во еден демократски систем.

Доколку успееш да докажеш дека баш девојка е потребна за тоа работно место (тоа ајде некако ке се снајдеш полесно), нема баш лесни шанси за да докажеш дека таа мора да биде на возраст постара од 19 години.

Пред објавување на вакви огласи јас би те советувал да се консултираш со некој кој работи со менаџмент на човечки ресурси и регрутација на истите за да избегнеш некои несакани проблеми.

Знам дека коментаров ми е премногу западњачки и дека "тоа кај нас не функционира баш така" ама не гледам ништо лошо кон фер однос и пружање шанси на повеќе луѓе за работно место.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Доколку успееш да докажеш дека баш девојка е потребна за тоа работно место (тоа ајде некако ке се снајдеш полесно), нема баш лесни шанси за да докажеш дека таа мора да биде на возраст постара од 19 години..
конечно со Д да се сложам за нешто

мислам дека потешко ке наведе причина зошто баш девојка му треба
а тоа повеке од 19 мислам дека малку го утна најверојатно мислел
18
да има завршено средно образование и да не е малолетна
доколку е така
доколку не е баш би сакал да знам зошто баш 19+ години:)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Рим-систем бара ДЕВОЈКА постара од 19 години со завршено средно образование за работа во канцеларија.

Критериуми:
-*Познавање на барем еден јазик за веб програмирање (ASP, html, java итн.)
-Брзо пишување на тастатура
-Високо познавање на англискиот јазик
-*Способност за одржување на веб страни

* = Не е апсолутен критериум, но познавање во областите ќе и даде на конкурентката предност.

Опис на работата:
Потенцијалната вработена личност ќе биде вработена во реномирана компанија за развој и продажба на револуционерен софтвер, ширум светот, по пат интернет. Основната задача ќе биде техничка поддршка на клиентите, како и одржување на главниот веб сајт. Комуникацијата со клиентите ќе биде исклучиво на англиски јазик, затоа е ИМПЕРАТИВ познавање на истиот.

Заинтересираните кандидатки може да не контактираат на број:
071 272 099
Лице за контакт: Алдин
Gospodine, druze batka.......................najiskreno se nadevam deka nema da najdes takva licnost.
Prvo zatoa sto pravis diskriminacija, kako na polova taka i na starosna osnova.
Vtoro.......... i da ima takva licnost ......... nema da raboti vo nekoja pacerska firma......ko tvojata.
Takvite licnosti zasluzuvaat mesto vo dobri kompanii sto mozat da ponudat dobri uslovi i primanja na vrabotenite. A kako sto gledam tvojava firma ne e edna od tie firmi. Zatoa sto dobra firma ne se reklamira vaka besplatno ......i toa na forum.........tuku za dobra suma na pari vo nekoj visokotirazen vesnik ili agencija.:ua::ua::ua
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Сите што оставаат огласи треба да прочитаат тука:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=1702

Кога веќе сме тука, добро би било и да објасниш зошто токму девојка ти треба за опишаната работа.

И.. "Изгледот не е најважен.", иако не е најважен значи сепак е важен, зошто?

Добро би било да одговориш на овие прашања и сепак да разгледаш тука и да си го дополниш огласот со информациите кои би ги интересирале оние што бараат работа
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
rimsistem напиша:
-*Познавање на барем еден јазик за веб програмирање (ASP, html, java итн.)
-*Способност за одржување на веб страни

* = Не е апсолутен критериум, но познавање во областите ќе и даде на конкурентката предност.

Потребна е работничка која по можност ќе биде способна да одржува еден веб сајт во технички смисол, како решавање серверски проблеми како и проблеми во самиот код, справување со можни напади...
Samo na mene ne mi e jasno ili? Se bara covek za tehnicka poddrska, web developer, admin, programer ili ? :ha:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Samo na mene ne mi e jasno ili? Se bara covek za tehnicka poddrska, web developer, admin, programer ili ? :ha:
Najverojatno se bara seznajko :) Vo slucajov seznajka..

Po moe viduvanje, se bara nekoja tipka sho kje treba da raboti kako tehnicka poddrska, ama voedno koga nema da ima mnogu rabota da ne sedi dzabe pa da raboti od se po malku za da si ja izvadi platata.. I da, kolegite da plaknat ochi poshto najverojatno im e zdosadeno da gledaat mazhi vo kaneclarija ;)

Ako gresham neka me popravi toj sto go pratil oglasot, ama ja na vakvo nesto nikogas ne bi se prijavil, iskreno. Osobeno sto najvaznite raboti ne se navedeni, kako rabotna atmosfera, konkreten opis na rabotnoto mesto i visina na plata. Da ne pravam muabet shto oglasov deluva manjiacki i kako so pogolem font e potencirano deka se bara devojka.

Kakva e taa IT firma sto nema ni web sajt ni e-mail i nemoze da objavi pristoen oglas? Mislam deka vi trebaat i drugi rabotnici od razlicni profili, ne samo tehnicka poddrska :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

rimsistem

Intern
12 јули 2008
3
1
Девојче е потребно затоа што ќе мора понекогаш да ги информира клиентите лично за услугите кои ги врши Рим Систем. Значи, иако не е наведено, понекогаш ќе игра улога на секретарка, само што не е потребно искуство и знаење во таа област. Колкав е процентот на машки секретарки? Вие одлучете.

Што се однесува до способностите, јасно е наведено дека треба да има искуство со веб сајтови, значи ако некогаш направила свој костумизиран myspace, hi5 или уште подобро, своја веб страна без помош од некој geek другар, тогаш најверојатно наишла на некои проблеми кои ги истражила и се обидела да ги реши. Ако знае asp.net, html, java тогаш уште подобро. Верувале или не, постојат девојчиња со такво знаење!

Втор критериум е познавање на англискиот јазик, што е логично ако има искуство со веб сајтови или ако има познанство на некој веб јазик. Тој јазик е важен критериум бидејќи главната работа на кандидатката би била техничка поддршка за клиентите кои ги купуваат нашите продукти кои пак, НЕ СЕ НАМЕНЕТИ ЗА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР. Ете зошто е потребен англиски.

Старосната граница на оваа фирма важи затоа што не ни е потребна вработена која од школо (средно) ќе доаѓа на работа. Секое средно школо се завршува на 19 години. На оваа фирма и е потребна работничка која ќе може да го заврши тоа што се бара од неа, а не да се учи попат.

Рим-систем има објавено оглас во јавни весници, како и Огласник-М, но за да го видите ќе мора да почекате до петок. Рим-систем има свој веб сајт и добро разработен бизнис кој функционира беспрекорно, и ниедна друга фирма според логика не би вработувала додатен кадар ако не е способна да го плаќа.

Да сумираме
На оваа фирма и е потребно девојче со обавезно завршено средно, со искуство во одржување или изработка на веб сајтови, со познавање на англиски јазик. На оваа фирма не и е потребна работничка која беспомошно ќе седи кога ќе проникне некој проблем, туку активно ќе се вклучи во решавање на истиот.

Дали сега работите се појасни?
Се надевам нема да има повеќе препукувања, затоа што фирмава се обидува да вработи некого, не му го земајте лебот од устата.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Критериуми:
-*Познавање на барем еден јазик за веб програмирање (ASP, html, java итн.)
-Брзо пишување на тастатура
-Високо познавање на англискиот јазик
-*Способност за одржување на веб страни

* = Не е апсолутен критериум, но познавање во областите ќе и даде на конкурентката предност.
тука нешто ти се коси со твојот последен одговот
тука наведуваш дека не е главен критериум тоа а во последен дека мора д знае
но ок

не му го зимаме на никого лебот туку само ти посочуваме на грешки

познавам многу девочиња и тоа добри информатичарки и програмери
но не верувам дека некоја во меѓувреме ке ти изиграва секретарка и ке ги шмека клиентите

моја препорака ти е
вработи си еден програмер/ка т.е. информатичар/ка
кој/а правилно и професионално ке ти ги заврушува работите и уште една со ... која ке седи и ке ги услужува клиентите такозвана секретарка
:)
позз
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Stvarno .....mozda ne sum vo tek so slucuvanjata...........ama bas me interesira po zavrseno sredno.......koj znae tolku mnogu raboti?
Mozda nasava drzava mnogu e napredna vo posledno vreme pa sve se uci vo sredno.........ne znam.........jas koga zavrsiv sredno bese mnogu oddamna i ako sakase nekoj da go nadogradi i usovrsi svoeto znaenje idese na fakultet ili posetuvase razni kursevi..........:LOL::LOL::LOL:

Aj be batka .......kogo zabluduvas.............kazi si barame " mlado mevce ":)
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Огласов е дискриминирачки и има многу неосновани работи. Затоа темава ќе биде затворена.

П.С. Еве јас средно завршив на 17 години, така да ни тоа не ти држи вода.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,398
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно