1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

RGB led light show

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од bokiscout, 17 Јули 2012.

1. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,717
    2,014
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    сакам деновиве да направам лајт шоу од 3 бои црвена зелена и плава, ке користам лед диоди. Планирам да биде нешто слично на ова те сијаличките наместо зад вакви дискови ке ги поставам зад грамофонска плоча. Целата идеа за овие круговиве типот што ги направил ја превземенал од тука додека пак овие го имаат превземено и малце изменето целото коло од тука. Ми треба некој што се разбира од елктроника и струјни кола ако може од овие информации што ви ги давам да ми направи листа на потребни материјали што треба да ги набавам и од каде.

2. imperial

imperial
    V.I.P

1,408
    2,022
    12 Август 2009
    Машко
    На последниот линк ги имаш сите делови што ти требаат. Отиди во Логинг со отпечатена страна и ќе завршиш дел од работата. Од шемата треба да се дизајнира плочка... тоа е вториот дел... Тука можеби би можел да ти помогнам... ако си озбилно заинтересиран.

3. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,717
    2,014
    17 Март 2011
    Машко
    пошто ти се разбираш од елктроника повеке од мене кажи ми која е разликата помегу истите. Еве во третиот линк имам се и шема и делови, и адли со тие би можел да го постигнам она што го сакам а тоа е лед диоди зад грамофонска плоча. Гледам дека се 5 мегутоа дали сите 5 се осветлуваат исто времено или во зависност од интензитетот на звукот? Дали би можел да го процениш тоа според шемата од третиот линк би требало да нешто како ова што не е во целост како она што јас го замислувам. Инаку да заинтересиран сум ке одам утре до логинг мисалм во беверли беа ке видам колку пари ке ме коштаат деловите, ако има разумна цена ке се нафатам да го направам

4. gligor

gligor
    Gaining Experience

225
    148
    5 Март 2008
    Машко
    За разумна цена јави се во Алфаелектроника Битола, сигурно ќе буде барем дупла пониска од Логинг

5. imperial

imperial
    V.I.P

1,408
    2,022
    12 Август 2009
    Машко
    Колку што можам да видам секој канал (од 5 лед диоди) можеш да го подесиш да реагира на одредена фрекфенција. Да речеме ..басови, средни и високи... тоа се прави со потенциометрите...ама сите 5 лед диоди светат од еднаш. Нешто како првиот линк само со една боја по канал. За да ги ставиш позади плоча, треба да имаш позадина која ке се осветлува иначе само ке ги скриеш диодите... да речеме да ги закачиш на ѕид. Грамофонска плоча е прилично голема за да изгледа убаво ќе треба многу повеке лед диоди. Дури и сите 15 да ги ставиш на една плоча ќе изгледа..... сиромашно....
    Незнам како планираш да го напојуваш ова... ке ти треба и трансформатор ако сакаш на 220v да го приклучиш...пошто ова работи на 12v.
    Неверувам дека оваа шема ќе ти заврши работа.

6. imperial

imperial
    V.I.P

1,408
    2,022
    12 Август 2009
    Машко
    Ова е за еден канал, ако сакаш да реагира на стерео треба истото да се направи уште еднаш... значи дупло делови.
    Ако ти врши работа вториот линк http://makeprojects.com/Project/Circuit-Skills-LED-Color-Organ/647/1#.UAanB47Q_KN
    оваа шема треба да ја користиш и од нејзе деловите да ги нарачаш.
    http://www.jameco.com/Jameco/workshop/diy/basicledcolororgan-fig11.jpg

7. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,717
    2,014
    17 Март 2011
    Машко
    Да на 12v е и затоа ке користам адаптер за напојување. Ако добро те разбрав ова http://makeprojects.com/Project/Circuit-Skills-LED-Color-Organ/647/1#.UAanB47Q_KN треба да го изработам 2пати те да направам 2 идентични уреди кои би ги поврзал да работат заедно и така би добил уред што ке реагира на стерео звук. Значи ако 1 уред има 3 канали по 4 диоди тоа се 12 лед, 2 уреди би имале 24 лед сосема доволно во поглед на осветлување. Е сега не ми е јасно како би ги спол тие 2 уреди да функционираат како заедно (нели за да добијам уред што ке рагира на стеро звук). Дали со еден аудио сплитер [​IMG] ваков на пример би можел да го пратам звукот до 2та уреда?

Целосното поврзување би било на следниов начин: поврзување.jpg

8. imperial

imperial
    V.I.P

1,408
    2,022
    12 Август 2009
    Машко
    Ако уредите бидат на една плочка не ти треба сплитер од стерео во 2х моно. Само џекот за влес на плочката ќе го ставиш стерео.
    Значи од сликите ќе ти треба само првиот бел сплитер, ама тој да биде стерео во 2х стерео. Место вториот бел сплитер ќе ти треба само обичен кабел стерео во стеро со машки џекови.

9. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,717
    2,014
    17 Март 2011
    Машко
    Ги најдов сите делови од оваа шема http://www.jameco.com/Jameco/workshop/diy/basicledcolororgan-fig11.jpg. Цента е горе доле како што очекував и сега ми треба смо уште да дизајнирам плочка и да ги наредам деловите. Ако си во можност да помогнеш пиши ми пп да се договориме

10. imperial

imperial
    V.I.P

1,408
    2,022
    12 Август 2009
    Машко
    ок ќе почнам со дизајнот...само кажи ми дали се одлучи за стерео варијантата или моно?

Слични теми
  1. _EAX
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    1,874
  2. filip360
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    2,301
  3. ArMakedon