• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Режење на CD/DVD од командна линија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Ima li nacin da se izreze CD/DVD od shell u Linux.
Imam edno LiveCd SystemRescueCD se vika ima dosta dobri raboti na nego kako Gparted,PartImage i sea sakam da mozam da izrezam cd/dvd od komandna linija.
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
:)
ako imash growisofs, malo konzolno aplikaciiche..
(za debian-based sistemi apt-get install growisofs)
imash
growisofs -Z /dev/hda** -R -J /folder/cija/sodrzina/treba/da/se/reze
**hda - device na mojot rezac.

ako sakash da narezesh nova sesija na DVD-to, mesto Z stavi argumetn M, znachi
growisofs -M /dev/hda -R -J /folder/cija/sodrzina/treba/da/se/reze

-R = RockRidge ekstenzii (izgooglaj go ova ako te interesira sho e)
-J = Joilet ekstenzii (ako te interesira povtorno googlaj)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,053
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно