• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Revolut платежна картичка

 • Ја почнал/а темата
 • #2

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Виртуелна е, а ако сакаш и пластика ти даваат. Од мобилен си пребацуваш колку сакаш фунти, евра или долари од твоја картица и си плаќаш или си вадиш пари од банкомат. Ако ти го провалат бројот, си добиваш нов за секунда, а штетата не е поголема од тоа што си ставил за трансакцијата. Кул, ха? Гледам може и да повлекуваш и на банкарска сметка...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
http://www.moneysavingexpert.com/credit-cards/prepaid-travel-cards#revolutdollar
http://www.hotukdeals.com/deals/revolut.com

Има коментари куп. Изгледа океј. Нормално има и понекој promo code, плус можеш да покануваш луѓе да се пријавуваат и добиваш £5 по чоек. А после 12 месеци може ќе наплаќаат 1% за вадење пари, сега е гага.
И русите одма нашле примена - за вадење од Пајонир без провизија
http://www.sberometer.ru/ask/discussion/1281/ekonomiya-frilansera-payoneer-revolut
Изгледа океј и тука.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Ми изгледа премногу добро да е точно. Со еден клик нарачав MasterCard и тоа бесплатна, утре да ми ја испорачат, за една недела да ми стигне.

Све изгледа cool. Варијантата со пајонир изгледа добра финта да се спаси од провизиите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Ми изгледа премногу добро да е точно. Со еден клик нарачав MasterCard и тоа бесплатна, утре да ми ја испорачат, за една недела да ми стигне.

Све изгледа cool. Варијантата со пајонир изгледа добра финта да се спаси од провизиите.
Кул, пиши како иде. И не ставај по многу :) Коментарите исчитај ги...
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Бара минимум топ ап 10 долари. Ќе тестирам кога ќе имам фундс на пајонир и ќе пуштам репорт.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Ставено, си платив на Гугл малце сториџ за месецов. Но проб. Е, сегаaaaaa, ИМА ДИРЕКТНО ПРАЌАЊЕ ПАРИ! Според имеил адреса или според телефонски број. Кој го врти Пејпал што сѐ уште нема повлекување пари од македонските пејпал сметки.
Кој сака да пробаме да си пратиме по доларче или сл., бујрум да си поиграме :) (за да видиме како стојат тарифите, ако ги има). Плус, има начин како да се повлечат пари на својата сметка во банка. Како тоа работи со нашиве банки, кој не го мрзи нека проба и нека пише :)
И наместо на Пајонир ти праќаат пари на тел. број, т.е. на картица на Револут, сакаш вади ги на АТМ, сакаш плаќај, сакаш вади ги од банка, оваа година провизиите се скоро нула.
А, има и верификација на акаунт, ако мислите сериозно да го користите, направете си побргу за да не ве затекне кога највише ви треба картицата.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Ова е нешто како нетелер. Не верувам дека на американците ќе им биде дозволено да праќаат на европјаните и обратно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Ова е нешто како нетелер. Не верувам дека на американците ќе им биде дозволено да праќаат на европјаните и обратно.
Што е тоа нетелер? Revolut изгледаат легитимно скроз http://techcrunch.com/2015/07/20/revolut-raises-2-3-million-for-its-mobile-foreign-exchange-service/, ништо немаат со твоите пари, само (ќе) заработуваат на курсот за промена на девизи. Друго не ги интересира ниту смее да ги интересира
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Што е тоа нетелер? Revolut изгледаат легитимно скроз http://techcrunch.com/2015/07/20/revolut-raises-2-3-million-for-its-mobile-foreign-exchange-service/, ништо немаат со твоите пари, само (ќе) заработуваат на курсот за промена на девизи. Друго не ги интересира ниту смее да ги интересира
На нетелер исто можеш да ставаш пари од картица, да ипраќаш на други луѓе без провизија, да имаш виртуелна карта, а можеш и да нарачаш дебитна. Нема месечна претплата.

https://www.neteller.com/en
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Може со ваква картичка да се направи ПејПал и да се има опција за повлекување пари. Како што е со Пејонер?

Проблемот со Пејонер е што е многу тешко да се верифицира картичката.
 
Изменето од модератор:
 • Ја почнал/а темата
 • #12

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Може со ваква картичка да се направи ПејПал и да се има опција за повлекување пари. Како што е со Пејонер и на тој начин би се избегнале давачки кон државата?

Проблемот со Пејонер е што е многу тешко да се верифицира картичката.
Пробај, 99% дека може. (Withdraw опцијата за да ти стигната на картичката, па после или плаќаш, или АТМ, или на банкарска сметка). Како главна картичка, како ќе верифицираш кога ти бараат слики од пасош или л.к.? Значи тоа отпаѓа, само првата варијанта со Withdraw.
И нема везе ова со избегнување на давачки, не ти помага Револут или Пајонир, бидејќи лична твоја обврска е да ги пријавиш сите приходи. Особено што вратија на 10% давачки, така?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,873
4,099
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Згодна работа е ова Revolut.
 
Последна промена:

Blagojcebt

Intern
1 септември 2009
123
48
Дали има провизија и конверзија за повлекување од картичка , како што има Пајонир ?
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
Стигна ми дома картичката, екстра брзо и е баш кул спакувана.

Вака

Колку време ја чекаше? Стигна во дадениот рок?

Кај мене пишува дека утре треба да стигне но верувам ќе „доцни“ барем една недела.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
357
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека пред пола година го видов ова или некое слично кое работи на овој начин како нешто ново во онлајн плаќањето, пред се наменето за прелесна употреба, преку меил адреси и смартфони. Добра идеја за бизнис. Стави се на средината помеѓу оние што треба да разменат пари и лапај си провизии :eek:h: Фино е за на одмор или за деловни патувања. Земај смартфонот, наполни го со пари :D и шибај.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Колку време ја чекаше? Стигна во дадениот рок?

Кај мене пишува дека утре треба да стигне но верувам ќе „доцни“ барем една недела.
на први ја нарачав, на втори ја испратија, првин пишуваше дека ќе стигне на 9ти, па после се смени на 13, и точно денес стигна. Може е стигнала побргу поради викендот и празникот не ми ја донесе поштарот.
 

GreenRoot

On your way to fame
1 октомври 2011
942
884
Охрид
GreenRoot's setup  
Processor & Cooler
i5 4200U
Storage
Samsung Evo 850 240gb
RAM
8GB
Video card
AMD 8670m
Monitor
15,4''
OS
Windows 7 Home Premium
на први ја нарачав, на втори ја испратија, првин пишуваше дека ќе стигне на 9ти, па после се смени на 13, и точно денес стигна. Може е стигнала побргу поради викендот и празникот не ми ја донесе поштарот.
Охоо одлично, значи да ја очекувам за скоро. И кај мене првин пишеше помал рок. Вториот рок е утре, така да, да ја очекувам неделава.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,258
3,278
Скопје
www.gorast.com
Може ова да го користам за донации? Може да префрлаат пари преку форма некоја на сајтот баш онака како кога купуваш нешто со картица?
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Може ова да го користам за донации? Може да префрлаат пари преку форма некоја на сајтот баш онака како кога купуваш нешто со картица?
Јок, ова ти е само преку телефон. Работи само на мобилен и може да се праќа пари само преку мобилната апликација на пријатели и слично.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Јок, ова ти е само преку телефон. Работи само на мобилен и може да се праќа пари само преку мобилната апликација на пријатели и слично.
А има ли на акаунтот врзано банкарка сметка ибан или рутинг број?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,002
Мислења
854,484
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно