• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ретро хардвер

Lazarko

Practice makes perfect
28 ноември 2017
333
1,116
Подарувам прекрасно куќиште Antech P180 Advanced:

Предност имаат луѓето што немаат ретро компјутери, а сакаат да направат машина. Напомена: подигнување само кај мене пред зграда во населба Кисела Вода, Скопје.
 

Атачменти

 • 11-129-154-39.jpg
  11-129-154-39.jpg
  17.1 KB · Прегледи: 81
 • 11-129-154-49.jpg
  11-129-154-49.jpg
  48.6 KB · Прегледи: 84
 • 20200128_160706.jpg
  20200128_160706.jpg
  990.7 KB · Прегледи: 88
 • 20200128_160740.jpg
  20200128_160740.jpg
  621.8 KB · Прегледи: 92
 • 20200128_162949.jpg
  20200128_162949.jpg
  561.5 KB · Прегледи: 93
 • 20200128_163002.jpg
  20200128_163002.jpg
  616.3 KB · Прегледи: 92
 • alienware.JPG
  alienware.JPG
  23.6 KB · Прегледи: 88

toshex

the fool
18 септември 2013
5,702
6,493
Мелмак
Подарувам прекрасно куќиште Antech P180 Advanced:

Предност имаат луѓето што немаат ретро компјутери, а сакаат да направат машина. Напомена: подигнување само кај мене пред зграда во населба Кисела Вода, Скопје.

Навистина прекрасно куќиште!!!
 

joco

Gaining Experience
26 април 2007
25
55
Добро изгледа стварно :).
Сега разгледував стари конфигурации на vogons и налетав на пост од стара конфигурација. Дечково како ги средил кабливе секоја чест :)
 

Атачменти

 • рет1.jpg
  рет1.jpg
  1.5 MB · Прегледи: 102
 • рет2.jpg
  рет2.jpg
  1.2 MB · Прегледи: 102

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
255
196
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
како од фабрика излезен :)
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
100
62
Имам баечки антика комфогурации дома!
Посебно една со ,,РД-рам"
Баш вчера го уклучив и за чудо работи.
Ме интересира, дали се наоѓа негде таков рд рам?
Искрено сакам да го средам оспособам да работи, и да му инсталирам windows 2000 на него!
Ме фаќа некогаш кејф да седнам и да чачкам на стари машини.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Имам баечки антика комфогурации дома!
Посебно една со ,,РД-рам"
Баш вчера го уклучив и за чудо работи.
Ме интересира, дали се наоѓа негде таков рд рам?
Искрено сакам да го средам оспособам да работи, и да му инсталирам windows 2000 на него!
Ме фаќа некогаш кејф да седнам и да чачкам на стари машини.

Имаш на ebay, не се ефтини и ти треба continuity terminator (празните слотови). P4 Northwood имаш? Јас попрво би склопил некој добар PIII Coppermine или Tualatin мислам дека и побрзи се, а и нема егзотичен рам.
 

joco

Gaining Experience
26 април 2007
25
55
Дечки еве ви сајт кој не го знае за стар софтвер. DOS и остало ... :)


Само ме нервира што со акаунт си лимитиран на 1 download per day :/. Иначе ја симнав од таму Doom 1.1 оригинал :), Keen Commander сите делови исто така оригинал. Има еден куп софтвери исто.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
255
196
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
joco ме вреати во времето на ДОС :)
 

joco

Gaining Experience
26 април 2007
25
55

Повелете дечки. Benchmark сајт за VGA. :) Ке ви скрати доста време а има многу многу информации за постари графички :)
Почнав со тестирање па налетав на него и ми ја заврши цела работа :)))
Моментално работам на база на драјвери за графички што ги имам на лагер. Ке ја споделам со вас да ви се најде при рака драјвери за повеќето оперативни.
 
5 јануари 2021
126
35
Ова чудо го најдов во анхоч, ме фати мерак и го купив. Цена како Алиекспрес без достава :) . Сега со сигурност може да се каже дека компјутерот ми е retro ready. Барем за софтвер. Машината ми е прилично нова и мислам дека нема да поддржува некои работи од минатото. Едвај чекам да го пробам.
 

Атачменти

 • IMG_20220114_194727.jpg
  7.2 MB · Прегледи: 82
 • IMG_20220114_194701.jpg
  6.5 MB · Прегледи: 81
5 јануари 2021
126
35

toshex

the fool
18 септември 2013
5,702
6,493
Мелмак
Флопиња уште се продаваат на алиекспрес. Поголем проблем е дали имаш флопи конектор на матичната. За конектор за струја има конвертери од сата или молекс. Исто ако немаш на матична флопи конектор можда има некои на пци слот ама на пци експрес неам видено искрено.
 
5 јануари 2021
126
35
Флопиња уште се продаваат на алиекспрес. Поголем проблем е дали имаш флопи конектор на матичната. За конектор за струја има конвертери од сата или молекс. Исто ако немаш на матична флопи конектор можда има некои на пци слот ама на пци експрес неам видено искрено.
Хардверот ми е прилично модерен така да не верувам. Имам дата кабел за флопито така да таму сум покриен. Дали овие ќе ми свршат работа?
Мислењето е автоматски споено:

Немам конектор на матичната. Ќе видам со пци картица
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,702
6,493
Мелмак
Вакво нешто ти треба за струјата, можеш и DIY да го направиш нели само да запазиш точни волтажи и редослед на пинови:

5363.jpg


За ПЦИ картичка тешко се наоѓаат такви контролери, а да не збориме дека PCI-E сигурно не постојат. Алтернатива ти е УСБ контролер:

51XQ7fWES9L._AC_.jpg



Па да го монтираш на внатрешен УСБ хедер со некој адаптер од пинови во УСБ џек, или можда да залемиш директно конектор за пинови. Гледаш дека сепак треба струја да се закачи и на ова но сума сумарум ова е валјда единствен начин внатрешен флопи драјв да се стави на модерен компјутер.
Мислењето е автоматски споено:

Еве ти и алиекспрес линк за комплет све ова да си купиш:

 
5 јануари 2021
126
35
Вакво нешто ти треба за струјата, можеш и DIY да го направиш нели само да запазиш точни волтажи и редослед на пинови:

5363.jpg


За ПЦИ картичка тешко се наоѓаат такви контролери, а да не збориме дека PCI-E сигурно не постојат. Алтернатива ти е УСБ контролер:

51XQ7fWES9L._AC_.jpg



Па да го монтираш на внатрешен УСБ хедер со некој адаптер од пинови во УСБ џек, или можда да залемиш директно конектор за пинови. Гледаш дека сепак треба струја да се закачи и на ова но сума сумарум ова е валјда единствен начин внатрешен флопи драјв да се стави на модерен компјутер.
Мислењето е автоматски споено:

Еве ти и алиекспрес линк за комплет све ова да си купиш:

Фала на препораката. Планирав да правам усб Y кабел и со 2 порти да го напојувам затоа што усб 2.0 е 500mah max. Или со полнач од телефон. Наместо тоа ќе залемам хедер за усб на плочката да може директно да се вкчучи. Треба само да ја изолирам плочата со нешто. Фала уште еднаш.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,933
12,450
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Си требал екстерен флопи да побараш, до пред неколку години го користев за стар софтвер. Windows (а мислам и компјутерот) го препознава и користи без драјвери. Овие веќе ги нема 1 2 3, ама можеби од друго место ќе се нашло.
 
5 јануари 2021
126
35
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,187
Мислења
879,741
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно