1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  Quad core :D Матична со четири Slot 2 процесори и до 16gb ram.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Еве нешо од моиве

  AMD Athlon 64 X2 4800+ socket 939
  Првиот dual core на АMD koj бајаги добро му парираше и на fx60/opereon185/opteron180

  Sama PSU 550W Gold бајаги добро за price-performance

  CPU cooler GlacialTech Igloo 7700
  --Само за AMD процесори ок е , но повеќе би ги препорачал top-down
  кулери бидејки ке ја ладат и плочата и рамот

  RAM DDR1 Kingston (samsung чипови) 4GB

  X1950XTX Ati Radeon PCI-e графичка (последна пред AMD да ги купи една од првите и ретките што користи GDDR4)

  Maтична Плоча Asrock 939Dual-SATA2
  За мене најдобрата плоча за s939 , има cpu step up card со подршка за am2 и ddr2 , AGP слот Full Speed Ali чип , PCI слот , ok bios , добра за клокање

  Ageia PhysX PCI (пред nvidia да ги убие)

  Кукиште MS Spider за џабе пари многу добро кукиште , може да се стават 5 вентилатори и ок собира ствари башка за ретро билдови со top mount psu

  Windows XP Professional 32bit

  btw ако сака некој имам и steam за windows xp
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 8 Април 2020
  На Costigan_Jr, MasteR_#0, BorisKjorio и уште 9 други им се допаѓа ова.
 4. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Wow, графичката е лепотица.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  204
  149
  18 Септември 2013
  Стеам има верзија само за ХП ретро игри?
  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Убедливо еден од најубавите stock дизајни
  Убави квалитетни делови има на нејзе ,само не ми се свиѓаат излаезите има само 2xDVI и конвертор за VGA
   
 7. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  кретениве од Steam немаат веќе подршка за стари оперативни а искрено немаат никакво оправдање за тоа
  Но, има стари верзии од steam client кои си работат без никаков проблем
  Инсталацијата е некаде накај 500mb и работи ден денеска
  Да не направиле steam нешто продуцктивно последниве 15 години , мрзи светски , барем асална подшка да даваат
  Ако ти треба ке ја шернам некаде
   
  На 1s3ct0wN и Lazarko им се допаѓа ова.
 8. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Ај тури ја некаде да ја симнеме.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Пробај со линков

  View: https://www.youtube.com/watch?v=gRTKGxWvgkw

  ако не сака ке го ставам на некој нет драјв
  јас го симнав од тука
  steam.zip
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Дечки има ли некој гуру нинџа мајстор што поправа хардвер ?
  Имам r9 390 , hd6970 , hd5870 , hd4890 , 6800 ultra , gtx 580 , gtx 760 , gtx 980 ti за поправка
   
  Последна промена: 9 Април 2020
  На zipi123 и Lazarko им се допаѓа ова.
 11. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Chilling with my hunnies:


  20200410_191657 copy.jpg 20200410_191919 - Copy.jpg 20200410_191832.jpg 20200410_191948.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  На Costigan_Jr, toplel, Ace Lud и уште 11 други им се допаѓа ова.
 12. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  204
  149
  18 Септември 2013
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,180
  3,909
  5 Декември 2009
  Машко
  Епа нели ретро е темата... Да биде фул ретро. :D

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  Маша, gamer-eddie и на toshex им се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Одлични фотки и одлични машини!!! Лазе прекрасно изгледаат.
   
  На Lazarko и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 15. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  ги спарив и чекам да видам шо че испадне :)
  rsz_20200410_221214.jpg
  btw да не има некој Tualatin плоча да земам за лепотанот од 1.4ghz
   
  На Costigan_Jr, Avid, b.a и уште 4 други им се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  Ц ц ц ц ц! Ајде бе тука срце ќе ме фати шо праите!
   
  b.a, Lazarko и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  да се преименува групава , Јер тад кад сам био Млад :)
   
  На Sonic.01 и Lazarko им се допаѓа ова.
 18. Nipsta

  Nipsta
  Intern

  50
  19
  17 Февруари 2012
  Машко
  ProComp 3Dfx Voodoo 2 12Mb

  Памтам кога ја ставив и пуштив фифа 98 излгедаше како сега да играш на RTX 2080 Ti на 4К. Прв пат видов 3Д :D

  IMG_2927.jpg

  IMG_2925.jpg
   
  На Costigan_Jr, gamer-eddie, toshex и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,816
  18 Септември 2013
  Машко
  ме утепавте со Вуду магии!
   
  На b.a и Nipsta им се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  златен Glide api
  ATi3D беше блиску во квалитет ама Glide ги корнеше со перформанси и со изглед у исто време и не знам зошто ама и аудиото беше поинакво , понекогаш погласно / почисто
  Класичниот Software рендер/api ми се свиѓаше оти ми беше посветол и искрено во одредени игри ми се свиѓаше тоа то беше таков погруб на изглед
  Matrox MSI api тоа па имаше многу проблеми со прикажување на каков било квалитет , едвај работеше :( дупи понекогаш Software mode/api беше бољи од него , но могу интересно е тоа што картиве нивни имаа компатибилност и со windwos 7 out of the box FUCKING WOW
  Savage Metal api даваше најубава слика/детали (на ниски резолуции) и ни остави у наследство texture compression , тоа беше толку добро што micro$oft го патентираше/имплементираше во directx исто Savage беше закон за тогашни ретро DOS игри имаше феноменална компатибилност
  Слаба точка кај 3dfx voodoo картиците беше тоа што беа само 16bit боите мнооогу дугачко време , после напраавија некоја финта да се 24bit ама сепак 32bit беше иднината
   
  Последна промена: 11 Април 2020
  Costigan_Jr, b.a, Nipsta и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. gocetan

  gocetan
  Gaining Experience

  186
  183
  6 oктомври 2011
  Машко

  Јас имам DFI LanParty UT NF4 SLI-DR Expert (е тоа би рекол е најдобрата плоча за s939)
  Изглед, опции за оверклокување, профили во биос, ув реактивни слотови)
   
  Costigan_Jr, b.a и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 22. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  да дааааа DFI LanParty злато ув беше закон, ама Asrock-ов имаше ненормална флексибилност
  Имаше pci-e full support , pci , agp full support , ddr1 , ddr2 , s939 , socket am2 , ide . sata1 , sata2.... и за клокање ми беше добра
  е немаше sli/crossfire подршка и bios-от беше ок ништо нарочито
  На времето кога ја купив, приметив дека нема веќе толку често да менувам хардвер и затоа барав флексибилност/компатибилност
   
  Последна промена: 11 Април 2020
  На b.a и gocetan им се допаѓа ова.
 23. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  Voodoo4 и 5 имаат 32bit бои. Таа финта за 24bit е на Voodoo3. :rolleyes:
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  962
  1,585
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Знам ама им требаше мноогу време дур да пресвичаат а тогаш веќе почнаа на губат
  Ja имаш видео оваа ВУДУ 9000

  View: https://www.youtube.com/watch?v=_3iHV0NvLPI

  миљарда битна :)
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 25. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  + Промаја може да те прониже од кулерите. :)
  Инаку импресивно.
   
  На gamer-eddie и b.a им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,325
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,946
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,056
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  875
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  343
Вчитување...

Сподели

Вчитување...