1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Бапни ја у некое куќиште со некои минималистички кабли , односно да се гледа цела плоча таква ко што е ...
  Овака е греота целата убавина покриена со некои грдосии од кабли ...
   
 2. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  upload_2020-1-28_20-3-48.png

  Ова вреди повеќе од се друго!!! ЗЛАТО ОД МАУС!
   
  gamer-eddie, DaVoRkNe, shifty и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Сега за сега немам подобро, ама и Antecov не е лошо. Само сите куќишта од тоа време (2004-2008) многу слабо стојат со „cable management“. Мене лично не ми смета.
   
  На toshex и Pane24 им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Богами свака част @Lazarko :)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,815
  18 Септември 2013
  Машко
  @Lazarko нема што да се каже фантастично е и од мерак за гледање и читање се шо ќе напишеш. Истото важи и за @b.a и нема што повеќе да додадам.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Барам ваков уште еден под дрво и под камен - нема. Се некои кинески копии. Изгледаат како вистинските ама се фејк. Има на интернет една страна како да разликуваш фејк од реал.
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,649
  13,008
  2 Август 2012
  Машко
  Флегма да ви кажит

  DSC_2403-01.jpeg

  Никако да му дојде денот да го реставрирам.
  Купен некаде 2001/2. Односно добиен заедно со boxed верзија на Office XP .
  За мене најергономски маус to date
   
  На gamer-eddie, champagnepepe, barneymk и уште 6 други им се допаѓа ова.
 8. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  67
  62
  2 Април 2017
  Машко
  Имам еден црн интели 1.1(мислам дека 1.1a) што ми седи у фиока, се мислам да пробам да го опраам, ама никако време да најдам :D
   
 9. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  На TheMarshal, toplel, b.a и уште 6 други им се допаѓа ова.
 10. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
 11. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  @Lazarko друг пат молим те наведи дека....

  [​IMG]
   
  toshex, krema, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Sound Blaster Live! 5.1
  Model: SB0100


  [​IMG]

  [​IMG]
   
  b.a, Costigan_Jr, JunkieMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 13. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  На b.a и Lazarko им се допаѓа ова.
 14. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  150
  526
  9 Декември 2016
  Машко
  1. Souind Blaster Audigy MP3+ шо си ја купив во 2002 година.
  2. Souind Blaster X-Fi XtremeMusic ја зедов во 2004 год. за вториот ПЦ.

  Си крцкат и двете ден денес, X-Fi-то ми е во старо-новиот 775 билд ито на Win 10-ка со модифицирани драјвери, Аудиџито така ми дреми за спомен. Двете се за на PCI слот, инаку до сега и другата ќе беше клаена во конфигурацијава во потпис.

  (Да не ме драпате за мизерниот хитсинк шо сум го залепил на времето на чипот на Аудиџито).

  DSC_9702.jpg
  DSC_9697.jpg

  Ископав и дигитални фотки 18 години стари шо сум ги сликал кога сум ги купил.. Ехеее шо ќефој се праеја тогаш, знам дека една вреќа пари коштаа, купени од тука со уплатен капар, па чекав 2 месеци да ги донесат. Денес е се достапно, само камо пари.

  d_0009a.jpg
  d_0001a.jpg
   
  На TheMarshal, b.a, JunkieMKD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 15. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
 16. champagnepepe

  champagnepepe
  Gaining Experience

  57
  75
  21 ноември 2019
  Машко
  DevOPS
  [​IMG]

  Core 2 Duo E8400 @ 4Ghz
  MSI P45 Platinum Zilent SLI
  Apacer 6GB DDR2 RAM (2x2 + 1x1) CL5 Dual Channel 5-5-5-15
  ASUS 9500 GT 1GB DDR2
  2x80GB Hitachi HDD во RAID 0
  550W Real Power напојување

  Системот е коска, се користи секојдневно. Сочуван максимално, само уште некоја 9800GTX+ да најдам и ќе биде комплетен, па можно е и да го ставам на продажба здравје боже :)
   
  На zipi123, krema, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,815
  18 Септември 2013
  Машко
  Плочава ми е прва љубов, ми текнува ја коа ја купив на времето ех.... Доаѓаше у огромна кутија со посебни кутии за плоча и кулер унутра.

  Истиов конфиг го имав, само со 9800ГТ и тоа првично требаше да биде 4850 од АМД но 4850-ката шо ја добив имаше артефактинг ради дефектна меморија па ми ја заменија со 9800ГТ (едино шо имаа на лагер од ист ценовен ранг).

  Огромна штета бидејќи тогаш АМД картите бришеа под со нВидиа. Но не дека ми смени мене нешто многу.
   
  На zipi123 и champagnepepe им се допаѓа ова.
 18. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Добро е кога имаш пријателче што знае (и уште побитно - со доволно желба) да поправа CRT Монитори.


  20200215_123741.jpg 20200215_124141.jpg 20200215_124147.jpg 20200215_124153.jpg
   
  На Costigan_Jr, krema, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,237
  3,617
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Дарко да не е дечково?
   
 20. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  За момент помислив Х. Мицкоски е
   
  На igor_igor, Necromancer, b.a и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,070
  28 ноември 2017
  Машко
  Абе ненормален умрев од смеење.
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Хахаха, исто и ја помислив. :D
   
 23. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  На gamer-eddie, gocetan, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  150
  122
  21 oктомври 2014
  Машко
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,590
  4,044
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кој рече дека немало дуал кор процесори у 1998мата :D
   
  borcep, JunkieMKD и на b.a им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,324
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,946
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,056
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  875
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  343
Вчитување...

Сподели

Вчитување...