1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  182
  143
  12 Февруари 2015
  Машко
  ова е куќиштето од горе спомнатите делови, спаковано е во пакет го извадив на воздух поради фото сесијата :) 1994 е купено со други компоненти (386dx 40мхз 210мб хдд...)
  btw се е склопено в куќиште само ги извадив деловите за сликање и малце прашина да издувам
   
  На b.a и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 2. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  414
  9 Август 2010
  Bump

  NumberNine.jpg
  Number Nine - Ticket To Ride (Revolution 3D) 8MB SGRAM AGP
  Првата 3D карта на Number9 од 1997, компанијата беше продадена на S3 Inc. во 1999.

  number9-2.jpg

  Number9 T2R чип со 128-битна архитектура. IBM RamDac на 220Mhz.

  number9-3.jpg

  number9.jpg number9-1.jpg
   
  На gocetan, Peceto, Lazarko и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Plochava e nekoristena,nova so se kutija,dvd. 1.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg Ako mu treba na nekoj slobodno neka mi pishe.
  Ima podueni kondenzatori taka da ke ima rabota okolu nea.
  Ne znam dali e seushte ispravna.
   
  Astro, b.a, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Од стоење подуени кондензатори не гледам логика.
  Ако е така тогаш да си знаеме дека и од тоа се дуват. :)
  Интересна серверска плоча во секој случај.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,059
  3,144
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас не верував дека од стоење (некористење) можат да се надуваат, ама се уверив и на друго место, така да можно е. :)
   
  На b.a и krema им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  Овде станува збор за нова новцата плоча, ако грешам нека ме поправи членот, но можно е такво сценарио ако плочата била барем енаш вклучена и потоа стоена во кутија.
  Не сакам да тврдам, ова е само мое мислење.


  Sent from my иПхоне using Tapatalk
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
   
 8. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Plochata e zemena 2004g. Nemav ni procesor ni memorija za da ja vklucham ni pak da ja probam nekade. Si stoeshe poslednive 7 godini vo podrum. Niti ja prodavam niti ja vrednuvam. Ako mu treba na nekoj ke mu ja DADAM.
   
  b.a, Lazarko, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  316
  1,031
  28 ноември 2017
  Машко
  Подарувам K8NF4X Плоча и CPU AMD Athlon 3200 +. Одлична за тие што сакаат Win98, 2k или XP машина.

  Кој ги сака, нека пише тука. 20191130_161904.jpg 20191130_162014.jpg
   
  На b.a, CBB_6, borcep и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
 11. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  316
  1,031
  28 ноември 2017
  Машко
  Другар, најди некој да ги земе деловите, па нека ти ги прати. Ептен сум во фрка со работа и со мало дете за да праќам по карго. Ако најдеш некого, пиши ми ПП, ќе ти дадам телефон.
   
 12. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Е па онда ништо немам никој во ск :(
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 13. Goce gl

  Goce gl
  Intern

  5
  0
  3 Март 2019
  Машко
  здраво дечки.да прашам ако има некој да донира напојувајње не е важна јачината молех конектори и хард диск иде не е важно колку гб за пентиум 4 сокет 478 се деловите. БЛАГОДАРАМ ПОЗЗЗЗ
   
 14. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  414
  9 Август 2010
  EON Lilith Banshee &
  Modular Technology Obsidian GЕ Voodoo1


  unboxingbanshee.jpg

  unboxingbanshee2.jpg

  unboxingbanshee3.jpg

  unboxingbanshee4.jpg

  unboxingbanshee5.jpg

  unboxingbanshee6.jpg
   
  Последна промена: 2 Декември 2019
  На Costigan_Jr, OldSchoolPvP, Vlatzki и уште 9 други им се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,081
  3,219
  25 Април 2007
  Машко
  Актер


  Човеку како се докопа до ова?
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,022
  9,654
  24 Јуни 2009
  Машко
  @b.a
  Ја освежи темата до трт, нека ти е честито ретро боксот. Секоја чест :cool:
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 17. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  414
  9 Август 2010
  @skullmonkey
  Кутијата ја најдов на оглас со полно хардвер и ситници. Не пишуваше 3dfx на огласот. Се изненадив дека видов две внатре и му платив 600 денари.

  @krema
  Фала, дефинитивно на друго ниво е темата сега. :D
   
  На skullmonkey и toshex им се допаѓа ова.
 18. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,261
  300
  1 Мај 2008
  Машала, PCI графичка картица не сум видел долги, долги години. Баш ме врати у младоста. :D

  Баш се сеќавам имав една PCI графичка од 1 MB меморија, ја користев за дијагностицирање, ама ова пред 10тина години беше.... Времиња.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Баш ме интересира како би функционирала со модерен хардвер :) 775 quad core или нешто слично :) Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 20. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  414
  9 Август 2010
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,309
  4,525
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас едвај дишам од постовиве веќе :D @b.a е ѕвер за наоѓање на картиве, ем не е ко да не пратиме сите овде ова ама се гледа кој е најпосветен и кој има најостро око. Секоја чест.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,269
  8,666
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Јас ќе ти дадам, пиши ми ПП.
   
 23. Astro

  Astro
  Guru

  6,269
  8,666
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  јас би ја земал за во колекција, имам два процесора мислам, а имам и RAM :)
   
 24. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  62
  65
  24 Јули 2012
  Машко
  Se javi prv JunkieMKD :)

   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,269
  8,666
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како да не?
  Кај пишува дека ЏанкиМКД се јавил прв?
   
  На Vlatzki му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,282
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,866
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,024
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  804
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  314
Вчитување...

Сподели

Вчитување...