1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  38
  29
  27 ноември 2018
  /
  psst, guys, do you have some 775 goodies for me? Одамна не сум се уклучил. Тоа 478 билдот што го праев е комплетиран и моментално стои испикан по кутии пошо неам кај да го чувам.

  Сега мислам дека дојде време да се почне на 775 билд, само што ќе ми треба скоро се' освен напојување, тоа имам благодарение на main PC што го апгрејдував (таму и ми заминаа сите пари по што ретрото беше ставен на страна).

  Значи куќиште, матична, процесор, графичка, диск, мрежна, оптички драјв не ми треба се додека куќиштето има капак на дупката и би замолил без колење за цената, освен ако може со бубрег да се плати :)
   
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Јас имам процесори низ дома да видам што имам имаш еден поклон и 512мб ддр2 :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Секогаш цената е пресудна кога доаѓа ретро хардверот, посебно за некои делови кој стварно тешко можеш да ги најдеш или сопственикот нема лесно да се оддели од него. Имаш некоја замисла околу билд-от? Што матична, цпу? гпу?
   
 4. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Конечно начекав добри ладилници за Build 775 V1.0 Наскоро ќе има и малце OC :)

  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG] [​IMG]
  [​IMG]
   
  На toplel, Gregorius_Morganus, gamer-eddie и уште 7 други им се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,815
  18 Септември 2013
  Машко
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  38
  29
  27 ноември 2018
  /
  Околу процесорот барав од 4 јадрените q8400/9550 ама секаде кај што се јавив ги имаа продадени. За матична не сум размислувал искрено, а графичка би одел на gtx серија на графички, зависи која цена ама нешто над 700 би преферирал. Тоа за цената беше мало хехенце, знам дека варира од човек на човек и ако немам доволно пари, постепено ќе се соберат па ќе се купат делови.

  Еве @Chaeld10_8 пиша дека ќе ме снабди со процесорче и пола гиг ддр2 рам, па ќе видиме понатаму.

  П.с Џанки ако имаш нешто за продажба пиши на вибер :).

  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Q немам ништо :) имам e5400 e2100 и некој Celeron за q9550 ти е супер избор на AliExpress ги имаш за 19-20 усд
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Џанки стално има нешо :D прашањето е што ти треба. Q8400 би го скокнал одма. Дирек би одел на Q9XXX серијата поточно на Q9650. Или пак уште подобро Xeon од ebay. Поефтини се од Q серијата, а се исти во перформанси. Секако битна е плочата пред се. Што би земал е најбитно, процесорот ти е лесна работа ги има насекаде.
   
  На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  38
  29
  27 ноември 2018
  /
  Баш гледав xeon процесори ама пусти ум, скроз заборајв на тоа, а евтини се по ибејон... Матични гледав, налетав на gigabyte ga-p45t-es3g ама не сум сигурен. Да препорачаш/те некоја? Сакав ддр3 да одам, па ќе видиме на крај цена на матична, цена на меморија.
  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
 10. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Монтиран Glacialtech Igloo 5750 на Build 775 V1.0. Си легна како плата на 1ви. После тро повеќе време чистење, и подмачкување на кулерите овај ладилник е нешто прекрасно. Изненаден сум како температурите за 8/9 степени паднаа од обичниот Intel кулер.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Во споредба со ZEROtherm FZ120 кој се вози на Build 775 V2.0 е тро погласен заради 2 х 92mm кулерите, во блиска идина би ги заменал за Noctua.

  Stay tuned :)
   
  На dejan_str, Necromancer, b.a и уште 8 други им се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,815
  18 Септември 2013
  Машко
  ПРЕКРАСНО!
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  @krema уште чекаме од тебе нешто да видиме да не заборавиш само :D тоа логото што ми прати беше за во темава само. :p
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас едвај чекам, мора прво да ја оживеам плочата. :)
  Ај ќе пуштам еден спојлер. :)
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 15. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко


  Плочата покажува минимални знаци на живот (не влага во биос), но се надевам дека ќе ја оправам. :)

  [​IMG]
   
  На b.a и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 16. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  И повторно јас, неможам да ја искажам благодарноста до членот @Costigan_Jr, кој несебично се одвои од едно од миленичињата. Radeon HD 5850 во неверојатна состојба, монтирана, графичката е одлична и build 775 v2.0 засега е завршен. Xeon-от е тро клокнат но и стабилно се држи, ZEROtherm-от не му дава да претне.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Би ги замолил членовите доколку имаат или знаат некој кој продава иста 5850 графичка да ми се јави да се договориме, па да рокнам еден кросфајр.
   
  На Lazarko, Tenny, borcep и уште 6 други им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,481
  4,815
  18 Септември 2013
  Машко
  (+18)
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  10,798
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  Последна промена: 31 oктомври 2019
  b.a, Sonic.01, zirkach и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  38
  29
  27 ноември 2018
  /
  Дечки промена на планот. Место 775 ќе одам на server socket 604. Може некој да помогне за делови? Плоча, процесори и куќиште ми требаат ако некој има. Ова е зезнато за наоѓање, друго ќе се снајдам.

  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
  На Chaeld10_8 и toshex им се допаѓа ова.
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  915
  735
  29 Март 2011
  Многу многу тешко да најдеш и јас барав :) :(
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  38
  29
  27 ноември 2018
  /
  Најдов на ибеј, ама многу скап шипингот е. На плоча од $12 шипинг е $50. Ќе видам по луѓе што се расправаат со стари делови, можеби некој ќе се најде на форумов. Како и да е, ќе набавам од некаде :)
  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  Good luck со тој сокет, ептен ретки се тие, а и да најдеш сигурно ќе ти побараат колку што треба и не треба.

  BTW... се докопав до следнава графика.

  GECUBE Radeon 9600XT (R96XT-D3)

  [​IMG]
  [​IMG]

  Има некој гето кулер на него, но го имам и оригиналниот, ќе го сменам во наредна прилика.
   
  dejan_str, b.a и на krema им се допаѓа ова.
 23. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  191
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  Creative Sound Blaster 16 PCI CT-5880 (Ensoniq)
  Noname PCI USB 2.0 Controler (Ali chipset)
  Mitsumi CR-4809TE CD-R/RW IDE IMG_20191101_165500.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  gremlin, JunkieMKD и на b.a им се допаѓа ова.
 24. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  191
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  Уште некои ситници од мојот стар пц изваден од нафталин кој сеуште функционира (P1 166 MHZ MMX, 16mb EDO Ram, 1.3gb hdd Quantum Fireball):
  1, Creative SB VIBRA 16 ISA
  2. US Robotics WinModem v.92 ISA
  3. Diamond Stealth64 DRAM (Trio64)
  4. DTK тастатура
  5, Genius EasyMouse (COM)
   

  Прикачени датотеки:

  architect, b.a, JunkieMKD и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,343
  1,074
  3 Декември 2008
  Машко
  @zirkach Куќарето ти е баш добро. Некој план за склопување или...?
   
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,324
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,946
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,056
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  875
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  343
Вчитување...

Сподели

Вчитување...