1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  @Chaeld10_8 ќе биде со CrossFire графички во блиска иднина. Процесорот се двоумам дали да го сменам со Q9650 или некој Еxtreme. Но се со тек на време, пред се предност ми е CrossFire графичките :)
   
 2. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  132
  487
  9 Декември 2016
  Машко
  Стварно куќиштето тенк, од брусен алуминиум, ептен фаца. Убав билд испадна.

  @JunkieMKD а она зеленото картиче над звучната претпоставувам е мрежна картица?
   
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  @CBB_6 тоа е Wireless картица, ја користев додека инсталирав драјвери и слично :) Нормално таа нема да биде тука кога ќе биде среден компјутерот како што треба, иначе да куќиштето е од брусен алуминиум и е претешко.
   
 4. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  3 двојки и еден кец имаш ставено меморија?

  Куќиштето = суво злато :)
   
 5. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Да 3х2 и 1
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 6. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  Убаво би било кецот да го замениш со двојче. :)
   
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Да размислував и на то Али мислам дека не би осетил некоја разлика :) сега ќе нарачам од алиехпрес (утре) q9550 а наредниот месец ссд пошто не можам финансиски да си дозволам се наеднаш :))
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 8. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  315
  1,029
  28 ноември 2017
  Машко
  Браво @JunkieMKD. Одлично излезе, куќиштето е убаво. Да се најде некој кулер за 775 и ќе заличи уште повеќе. А за графичката, за игри од 2004-та до 2010-та ќе заврши работа и оваа графичка. Мада што викаат другиве момци, ќе биде убаво да се најдат и две идентични картици за crossfire. Со здравје да го тераш.
   
 9. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  @Lazarko за кулер имав во план да го ставам CM MasterAir G100L но не го собира поради напојувањето. Најдов исто и CM TX за 775ка но човекот се премисли во последен момент да не го продаде, се надевам ќе излезе некој добар кулер кој ќе може да се вклопи. Патем засега планот е да се прави crossfire со 5850ки, само да најдам добри, доколку некој има 5850ка нека ме исконтактира.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Човек коа земе да чисти си наоѓа интересни работи...

  Ati Rage 2C
  Diamond Viper V550

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На zirkach, b.a, Lazarko и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,259
  300
  1 Мај 2008
  b.a, JunkieMKD и на krema им се допаѓа ова.
 12. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,307
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Леле леле p35 diamond е тоа? Јас ја имав п45 диамонд одамна, перверзии се плочиве на MSI од тој период. Кило бакар на нив.
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,380
  3,701
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  p35 platinium combo. Slabo i ti so plocive.
   
  На JunkieMKD и toshex им се допаѓа ова.
 16. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Ја би сакал да купам нешто од ретро хардвер ако му се наоѓа на некој. Би сакал од мерак да купам нешто од следниве графички карти
  Ge force 6800 gt, ultra
  Ge force 8800 gtx, ultra ,gt
  Ge force gtx 280,285
  Ati radeon x850xt
  Ati radeon 4870/90
   
  На Costigan_Jr и Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 17. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Составена уште една Десктоп Конфигурација 2х2gb рам Nvidia 9400gs 160gb hdd ide to sata лаптоп hdd и Foxconn 45gm 45cm

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 18. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Еве и сликичка IMG_20191013_080924.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На krema и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 19. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  Build 775 V2.0

  Матична плоча како што веќе и кажа @Pane24 - MSI P35 Platinum Combo
  Процесор - Core 2 Quad Processor Q9300
  РАМ - 4 х 2GB Apacer PC2-6400 Desktop Gaming Memory
  GPU - Позајмена од Build 775 V1.0 (МSI NX8800GT)
  Кулер - ZEROtherm FZ120 Неверојатно зачуван и масивен кулер, си работи одлично и многу тивко.
  Куќиште - Cooler Master Centurion 534 Lite - Silver / Неверојатно зачувано на предниот дел, брусен алуминиум и има одличен проток на воздух.

  Наредно останува една добра графичка да излезе па да се комплетира целосно.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
  На Necromancer, Gregorius_Morganus, zirkach и уште 14 други им се допаѓа ова.
 20. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
 21. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,259
  300
  1 Мај 2008
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  2 буилд за денес Еден изгледа ќе оди или на продажба или на замена за Монитор Nvidia g210 2gb ddr2 800mhz motherboard foxconn g31mxp hdd Нема :( пошто немам повеќе :) IMG_20191013_151337.jpeg IMG_20191013_151615.jpeg IMG_20191013_151621.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На JunkieMKD и dejan_str им се допаѓа ова.
 23. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  6 рам слотови на p 35 :) закон! Многу повеќе ми се свиѓаа старите плочи од тоа време од p35,p45 се до x58 . Омолена ми беше gigabyte ds4 или како и да се викаше :)
  20191013_154142.png
  Oвсј вид на диџајн ми се свиѓа повеќе од денешниве скај фај дизајни.
   
  Последна промена: 13 oктомври 2019
  zirkach, krema, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  4 слота се за DDR2 и два слота се за DDR3, На тие за DDR3 стојат оригиналните DDR2/DDR3 Switch Cards.

  [​IMG]
   
  На dejan_str, krema, CBB_6 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,148
  4,859
  8 Април 2011
  Машко
  Daми текна дека имаше такви плочи со 4 ддр2 и 2 ддр3 слота. Интересно време беше, колку чипсета само имаше да се бира за лга 775 то е лудило. G31,g41,p35,p45,x38,x48 lol незнам дали пропуштив некоја :) тука беше и првата asus ROG плоча мислам која доста галама крена
   
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,282
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,863
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,023
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  801
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...