1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Фала на сите најдов целерон 1.7гхз на друга матична да не ве малтретирам сите :) фала dule_ за матичната фул товерот е при крај :)) 1гб рам 1.7гхз целерон мх440(пошто фх5500) вади многу артефакти дури да загрее и 160гб дата хдд IMG_20190913_113906.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  zirkach, dule_ и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Чаре да средам со фх5500 за артифактите или нема ? !и? Ми излегува Али не загрева или да крашнува

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 3. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  140
  408
  9 Август 2010
  Нема чаре, замени ја со подобра картичка. :)
   
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Подобра немам таа ми е нај добра другите се мх400 64мб мх440 64мб gv-r925128t 128мб и s3Trio 3d/2x 8mb то е се што имам на агп
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 5. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  140
  408
  9 Август 2010
  Пред:
  Livedrive1.jpg

  Потоа:
  Livedrive2.jpg

  5 саати на сонце со течен детергент без хидроген пероксид :)
  Ова е втор Live! Drive II што го најдов.
   
  На Peceto, gocetan, Трајче Дрварчето и уште 7 други им се допаѓа ова.
 6. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Дечки ќе нарачвам 478 процесор од Али кој е нај добар да е 64бит и да е над 1мб кеш да може барем 720п или 480п на YouTube да има и hyperthreading :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Никој ? ...

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 8. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  P4 на s.478 мислам дека нема 64bit, ако грешам некој нека ме исправи.
  Колку што можев да видам на Али има еден продавач што има P4 3.0 GHz со 1мб L2 кеш, подобар од овој не најдов.
   
  На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  3.2GHz е нај за п478 другар.
   
  На krema и Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  3.2GHz не успеав да најдам на Али.
   
 11. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Foxconn G41MD дечки ми ја поклонија плочава Али има еден проблем никако неќе да прочита графичка на pci-e а на интегрирана е се ок и во биосот изгибав џабе хелп :) IMG_20190921_162943.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 12. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Исчистив слот со алкохол сменав цемис батерија и проработе сега си работи :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  b.a, JunkieMKD и на CBB_6 им се допаѓа ова.
 13. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Правам чистка дома, најдов еден куп стари делови кои за жал не сум во можност да ги проверам дали се исправни. Ако има некој заинтересиран можам да ги спакувам и да ги дадам. Има рам плочки сд и ддр1, процесори, графички, звучни, кабли... Се надевам некој ќе ги искористи на прав начин :)
   
 14. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  @shooter може ли да поставиш што имаш тука па да видиме што може да се искористи :)
   
 15. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  Ќе направам подобри слики и ќе прикачам, телефонот ми прави лоши слики при слабо светло :)
   
 16. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  SDRAM 32MB x1 , 64MB x3 , 128MB x1 , 256MB x1
  DDR1 256MB x5 , 512MB x1 , 1GB x1
  VGA MSI MX4000 T64
  ASUS V9520 Magic
  S3 Virge DX
  ATI Rage 128
  Sound Card Creative Live!
  Creative CT4810
  ALS4000 chip, не знам шо модел е
  LAN Planet RTL813D Chip
  CPU Sempron 2500
  HDD IDE, 8GB, 80GB x2,
  SATA 80GB
  Неколку IDE и Floppy кабли, додатни USB порти за назад во куќиште...
   
  На b.a и toshex им се допаѓа ова.
 17. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,816
  1,654
  22 oктомври 2012
  Машко
  Пред да отворам посебна тема, да прашам тука, имам за давање 2 х CRT TV и 1 х VCR, последен пат работеа, TV-ата не знам точно која големина се, да речеме средна...
   
 18. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  DDR1 , 1GB x1
  ASUS V9520 Magic
  Sound Card Creative Live!
  Creative CT4810.

  Овие одат за Охрид кај @JunkieMKD .

  Од другите работи на некој нешто ако му треба нека пише, можам да ги чувам најкасно до недела, после идат у канта.
   
  На b.a и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 19. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  140
  408
  9 Август 2010
  Chaintech Desperado AGP-3F10
  3Dfx Voodoo Banshee 16MB SGRAM

  ChaintechBanshee.jpg

  ChaintechBanshee2.jpg

  ChaintechBanshee3.jpg
   
  На Sonic.01, zirkach, Lazarko и уште 3 други им се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,307
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Жолта бенши :ооооооооо

  T-T
   
  На Lazarko и b.a им се допаѓа ова.
 21. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  540
  352
  2 Март 2010
  Машко
  S3 Virge DX
  ATI Rage 128

  одат кај @b.a
   
  Lazarko, b.a и на toshex им се допаѓа ова.
 22. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  Дечки некој да сака да си поигра или да ја искористи плочава или да фрлам :) се работи за Asus P5GDC Deluxe има два, три подуени кондензатори.
  [​IMG]
  ЕКСПРЕСНО земена од @krema
   
  Последна промена: 3 oктомври 2019
  На CBB_6 и krema им се допаѓа ова.
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,330
  979
  3 Декември 2008
  Машко
  И да претставам нов член, пред се да се заблагодарам до @Lazarko, @CBB_6 и @Costigan_Jr кои несебично ги дадоа деловите за да се овозможи овој 775 билд. Ќе почнам со претставување од самото и најтешко нешто што требаше да го пронајдам куќиштето. Се работи за масивно, тешко алуминумско куќиште Cooler Master Cavalier 3 (CAV-T03-UW) кое зачудувачки е во одлична состојба. Додека другите делови кој се наоѓаат во него се:

  Матична: Asus P5K.
  Процесор: Intel® Xeon® Processor X5450
  Рам Меморија: 2х1GB Patriot Memory и 2x2GB Apacer Memory
  Графичка: MSI NX8800GT
  SoundCard: Sound Blaster X-Fi Titanium
  HDD: 2x 500GB WD Blue

  Машината засега ќе се вози на Windows XP 64Bit Верзија, ќе се инсталираат некои постари игрици па ќе видиме како ќе вози. Во план е да се направи CrossFire со две графички и процесорот да го заменам со Q9650. Слики во прилог.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Peceto, zirkach, gocetan и уште 10 други им се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  10,012
  9,650
  24 Јуни 2009
  Машко
  @JunkieMKD
  Одлично куќаре, чекаме crossfire сликици. :)
  Nice build bro
   
  На toshex и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Wow некоја појака Графичка и ке Трча :)) јас имам 775 конфигурација со q8200 7гб ддр2 Рам и Гт710 гддр5 и сум пре задоволен сега сакам да Надградам ссд и Q9505 или q9950 :)
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,282
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,863
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,024
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  801
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...