1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. krema

  krema
  Professor

  8,976
  8,724
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дефинитивно мн. шизичко кулерче. :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,984
  3,971
  18 Септември 2013
  Машко
  Огромна благодарност до @Lazarko за еден прекрасен и изненаден подарок:

  66619324_158370061953912_1799962802894201639_n.jpg

  Треба само да пробам дали ќе работи кабелот од Model M тастатурата, а не ќе е лошо да најдам и заменски кабел од некаде за да можам да ги користам и двете. Уште еднаш прекрасна тастатура и прекрасен подарок! Благодарам!!!
   
  На CBB_6, b.a, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  886
  582
  1 Јуни 2016
  Малце офтопик, имам Polonez 1500 кој ќе биде средуван деновиве, ама не сум во Неготино да зеам фотки и да отворам тема за олдтајмер на ИТ форум :D
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Време е да се „апдејтува“ 775 билдот:

  20190822_105435.jpg 20190822_105501.jpg 20190822_105639.jpg 20190822_105643.jpg 20190822_110157.jpg 20190822_110338.jpg 20190822_115601.jpg 20190822_115651.jpg 20190822_120822.jpg 20190822_120826.jpg 20190822_120918.jpg 20190822_120948.jpg 20190822_123025.jpg 20190822_123044.jpg 20190822_123052.jpg
   
  На gamer-eddie, Balanar, zirkach и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,261
  744
  3 Декември 2008
  Машко
  За парчево погоре...
   
  b.a, toshex, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  Еве го и мојот 775 буилд :)SIEMENS D2817-A1/intel Q8200/Nvidia gt710 gddr5 2gb/7gb ram ddr2 800mhz Монитор Quart q-7005l :) 20190822_125127157.jpeg 20190822_125115026.jpeg 20190822_125200092.jpeg

  Испратено од ЧипиЧан
   
  На zirkach, toshex, b.a и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  8,976
  8,724
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи почнувам да бидам љубоморен. :)
  А за билдот може да се каже само “Fabulous“. ;)
   
  toshex, Lazarko и на b.a им се допаѓа ова.
 8. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  351
  9 Август 2010
  Roland SC-55 за среќа се погоди со ROM верзија 1.20, целосна GM компатибилност. Односно најраната верзија на уредот со GM, не го поставиле ниту GM логото. Еден добар форумџија од Vogons денес ми соопшти дека ќе ми испрати поклон нов EEPROM 256кб чип со најновата верзија 1.21! :)

  vogons.png

   
  Lazarko, JunkieMKD, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  351
  9 Август 2010
  Пристигна чипот! :)

  roland-rom0.jpg

  Прво Toshiba CR2032 батеријата ја извадив, не е потребна и добро е што не ја оштетила плочата (не била променета од 1991).

  roland-rom2.jpg

  Roland Goodness ♫

  roland-rom.jpg

  roland-rom1.jpg

  Го извадив оригиналниот ROM 1.20 и го инсталирав новиот чип со флешуван ROM 1.21. :)

  roland-rom3.jpg

  Во standby mode и со притискање Instrument + MIDI CH ми покажува дека работи со ROM 1.21!

  roland-rom4.jpg
   
  На tomaso, CBB_6, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,984
  3,971
  18 Септември 2013
  Машко
  Човече... толку деталност! Толку закон! Браво!!! Толку внесеност значи не знам шо да кажам фантастично е се и перверзии се ова веќе! Браво уште еднаш!
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 11. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  351
  9 Август 2010
  Фала Тоше, големо задоволство е да се има ваков легендарен уред. Се надевам дека ќе најдам уште еден за @Lazarko :)

  Кој не е запознаен со овој модул му препорачувам да го погледне видеото на Speedy:

  View: https://www.youtube.com/watch?v=tF6B7TxpLuA


  Споредба со SB16:

  Sound Blaster 16 CT2230

  View: https://www.youtube.com/watch?v=40KlzFEsVwI

  Roland SC-55

  View: https://www.youtube.com/watch?v=qoZqH3GGJEs
   
  Последна промена: 30 Август 2019
  krema, zirkach и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 12. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  102
  7 Март 2015
  Заинтересиран е некој за деловиве? Мислам дека имам и графичка nvidia geforce 6600, и уште неколку плочки рам.

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На JunkieMKD и b.a им се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,984
  3,971
  18 Септември 2013
  Машко
  Каква е 6600ката? На времето лиги ми течеа по WinFast и Gainward 6600 моделите
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 14. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  102
  7 Март 2015
  Не знам, да ја најдам и ќе ја постирам.

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 15. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  На CBB_6, Lazarko, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  351
  9 Август 2010
  Одлична тастатура, Syncan buckling spring.
   
  На Lazarko и toshex им се допаѓа ова.
 17. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  На Lazarko, krema, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,102
  3,075
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Edno seksi retro kompjuterce , so s478 procesor celeron , 256mb ddr1 ram , hdd 2.5 inci sata na 40gb.
  Se resiv da se pozanimavam malce so nego.
  IMG_20190903_215704.jpg IMG_20190903_215558.jpg IMG_20190903_215718.jpg IMG_20190903_215943.jpg
   
  На shifty, JunkieMKD, krema и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  На Lazarko, CBB_6, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. CBB_6

  CBB_6
  Gaining Experience

  63
  250
  9 Декември 2016
  И теписонот ти е закон, ама столчето ептен ми се бендиса :hay:
   
 21. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  Од турско :)) чувале старите па сега јас ги користам
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  Пентиум 4 пга478 да не има некој за поклон ? Пошто @dule_ ми имаше пратено по карго не е битно кое Али се оштетил при транспорт матичната рамот и кулерот се ок се надевам пошто немам процесор да ги тестирам. :( :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,261
  744
  3 Декември 2008
  Машко
  Целерон сигурно имам, пентиум треба да проверам. За поклон незнам :D за пиво ќе се убедиме.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,102
  3,075
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Potrebni mi se P4 s478 na 3.0gh so HT i ram ddr1 2x1gb . Dokolku gi ima nekoj neka mi pise ponuda vo poraka. Sakam da go nadgradam toa kukjareto malecko pogore.
   
  b.a, borcep и на Chaeld10_8 им се допаѓа ова.
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  813
  621
  29 Март 2011
  За пиво ќе се убедиш ако ни на пат за Битола :))
  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,213
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,752
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  933
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  630
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  263
Вчитување...

Сподели

Вчитување...