1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Ретраши, кој му затреба нека пише. 256ки, 128ци, 64ки и 2х32ки. Цени багатела, EDO рамот за лаптоп иде за лименка пиво, нит знам дали е исправен нит колку е нит можам да го пробам.
  [​IMG]
   
  zirkach, Lazarko, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Уште еден ненормално редок пронајдок. Да ти била во сопственост на еден фин хипик - гитарист од Драчево. Драги форумџии, ова е сет на едни од најретките звучни картици (особено во ваква комплетна целина), со ненормален квалитет за тоа време (ма за секое време). Особено ќе се покаже во игри кои имаат миди музика и секако за репродукција на миди фајлови:

  Yamaha DS2416
  Yamaha SW1000XG
  Yamaha AX44

  Не ми се верува уште дека од некаде излегоа. Инаку, им благодарам на на @b.a и на @JunkieMKD кои помогнаа да дојдам до картиците.

  blast past.jpg

  20190816_220730.jpg 20190816_220756.jpg 20190816_220813.jpg 20190816_220103.jpg 20190816_220120.jpg 20190816_220129.jpg 20190816_220135.jpg 20190816_220141.jpg 20190816_220147.jpg 20190816_220152.jpg 20190816_220201.jpg 20190816_220726.jpg
   
  На HardCorec, zipi123, gamer-eddie и уште 7 други им се допаѓа ова.
 3. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Ова остана од машината со картиците: Матсоник плоча за пентиум 3 (без AGP слот) и Туалатин Целерон на 1000 Mhz.

  Кој сака може да си ги земе за бес пари од кај мене. Дома сум до 30-ти Август ако некому му вршат работа.

  20190816_214439.jpg 20190816_214443.jpg
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Не само што заминаа кај правиот човек кој ги заслужи овие картици, туку со солзи во очи го пишам постов. Секоја чест, ова морам и во живо да го видам и слушнам многу нормално. ова веќе спаѓа во хард кор порно.
   
  b.a, Costigan_Jr, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  193
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  Порано имаше софтвер која ја емулира Yamaha SW1000XG за репродукција на MIDI фајлови, го користев за слушање мидија :)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  193
  145
  12 Февруари 2015
  Машко
  мало ретро од друга тема на форумов :)
   

  Прикачени датотеки:

 7. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  Roland Sound Canvas 55, GS MIDI модул од 1991 ($795 MSRP). Ова е првиот аудио MIDI модул со GM стандардот, воедно првиот во серијата на Roland SC. Звукот е идентичен како на Roland SCC-1 ISA звучната карта која има мала предност, вграден MPU-401 MIDI интерфејс. Игрите Descent, Duke Nukem 3D, Doom звучат извонредно. SC-55 има вграден Roland MT-32 емулатор за игрите како Monkey Island, прекрасно звучат како на вистински MT-32.

  roland1.jpg

  roland2.jpg

  Creative Awe64 Gold
  , ISA звучна картичка од 1996 ($260 MSRP). Картичката има позлатени RCA конектори и 4MB вградена меморија за користење на Soundfont. Звучи идентично како обичната Awe64 само што има малку почист звук, повеќе вградена меморија (512KB на Value), SPDIF out и поуникатен изглед. Воедно ова е последната ISA 16-битна картичка произведена од Creative.

  awe64gold1.jpg

  awe64gold2.jpg

  Harman Kardon HK195, мултимедијални звучници од 1999. Истите звучници биле користени на USS Abraham Lincoln во ‘99 по реновирање на ИТ опремата (извор). Dell ги продавале звучниците во комплет со нивните Dell Dimension XPS и V350 конфигурации.

  harmankardon2.jpg

  harmankardon1.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 19 Август 2019
  На Gaston, dLt-Ed, gocetan и уште 10 други им се допаѓа ова.
 8. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Athlon 64 3700+
  MSI K8N Neo3 Socket 754 , PCIe + AGP :)
  2GB DDR1 gigite ram
  X850XT Platinum Edition
   

  Прикачени датотеки:

  • amd_50.jpg
   amd_50.jpg
   Големина:
   499.8 KB
   Прегледи:
   51
  На Chaeld10_8, zirkach, Lazarko и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  @b.a човече коа ќе имам можност да ги слушнам Харманот. Изгледаат како да воопшто не ги користеле. Прв пат кога ми спомна за нив дека ги најде ама неможеш да се договориш мислев нема да се помириш додека не ги земеш. Одлични се. Роланд-от си зборува сам за себе. изгледа одлично, зачуван максимално. Браво.

  @gamer-eddie Имам еден семпрон процесор да го проверам кој е само ќе ти го испратам. Иначе плочата е стварно добра.
   
  gamer-eddie, krema и на b.a им се допаѓа ова.
 10. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  @JunkieMKD звучат одлично, дури подобро од 7 години понови Creative звучници. Ако најдам Roland MA-12c монитор звучници би биле идеални за SC-55. На крај човекот ми ги поклони звучниците, му го покажав сетапот со 3dfx знамето и најверојатно тогаш разбра дека треба да ги даде. :)
   
  На gocetan и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 11. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Права Ретро Еротика! Фантазија! Толкин, Салваторе, Роберт Џордан
   
  На JunkieMKD и b.a им се допаѓа ова.
 12. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко

  Леле, се изгледа ново ЏАМ!
   
  На gamer-eddie и JunkieMKD им се допаѓа ова.
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Во денешната епизода на Ретро Хардвер ќе гледате...

  Geforce MX460N 64MB
  [​IMG]
  [​IMG]

  И тука да ја додадеме
  ESS AudioDrive ES1868F

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На zipi123, zirkach, Chaeld10_8 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  144
  419
  9 Август 2010
  Ретка Geforce4 MX460 картичка и многу добра звучна картичка за DOS. Истата звучна ја добив од @zipi123 ама не успеав да ја поправам со нови кондензатори не работеше.
   
 15. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Да не праевме муабет со тебе во моментот и не баш очекував МХ460 дека е некоја rare картица :D. Ќе ја комбинираме со некоја добра матична.

  П.С. Сега гледам на кулерот пишело Speial :D цело време Special ми се гледаше.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  не бе брат, убао сум ја сликал само :)
  треба да и сменам кондензатори, да видам да флешнам биос оти не ми подига со 3700+
   
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Ако си во Скопје пиши , ке се начекаме некаде ке го земам ќумбево да го истестираме
   
 18. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Thermaltake Spinq VT
  За мене убедливо еден од најубавите кулери
   

  Прикачени датотеки:

  • 11_50.jpg
   11_50.jpg
   Големина:
   913.1 KB
   Прегледи:
   61
  • 22_50.jpg
   22_50.jpg
   Големина:
   365.3 KB
   Прегледи:
   60
  На gocetan, Chaeld10_8, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  Шо напрај бе, цела турбина!
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  @gamer-eddie греота е да не го видиме во некој добар билд. :)
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  се работи на случајот
  Искрено најголема негатива е што користи Intel push pin ногарки
  Супер изгледа, ИЧ не е гласен бидејки како што кажа @CBB_6 како турбина е кулерот
  Лоша работа е што не е pwm конекторот за вентилаторот, ама доаѓа со регулатор
  Иначе ке иде на A$u$ Maximus Formula 2 + Xeon x5470.. да го составам па ке пуштам сликички :)
   

  Прикачени датотеки:

  • 33_50.jpg
   33_50.jpg
   Големина:
   266 KB
   Прегледи:
   40
  • 44_50.jpg
   44_50.jpg
   Големина:
   453.7 KB
   Прегледи:
   39
  Последна промена: 20 Август 2019
  Chaeld10_8, CBB_6 и на b.a им се допаѓа ова.
 22. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Нарачај од ebay push pin ногарки и смени ги, досега сум менувал многу пати. Чим ставиш нови има поголема стабилност.
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Наскоро во Ретро Хардвер ќе гледате.. Во соработка со @b.a подржано од @Lazarko

  Motherboard - GA-586ATV
  CPU - AMD-K6
  RAM - OKI RAM
  GPU - Matrox MGA-1164SG (Mystique 220)
  LAN - Genius ISA NIC K1306023

  [​IMG]

  Останува уште @b.a да ни се врати и да средиме деловите... па потоа ќе имаме и добра рецензија.. Останете со нас :p
   
  На Balanar, zirkach, Chaeld10_8 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 24. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  982
  1,618
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  Добро бе од кој музеи ги вадите ствариве:)
  До сите, дали знаете како да направам да се инсталира Windows XP 64bit од USB
  Направив win xp 32bit со Easy 2 Boot и си тера ок ама ми треба за 64-воркава
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 25. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,346
  1,082
  3 Декември 2008
  Машко
  Их не прашувај колку е мачно да ги најдеш а тек после да ги земеш овие работи :). Патем WinXP-64 сум инсталирал досега преку CD. Го имам и како .iso bootable image мислам дека со Rufus би требало да може да заврши работа.
   
  На b.a и gamer-eddie им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,349
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  3,003
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,086
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  912
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  370
Вчитување...

Сподели

Вчитување...