1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  784
  570
  29 Март 2011
  Ко бев мал имав супер Нинтендо пред 20 и кусур години :)

  Испратено од ЧипиЧан
   
 2. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако чуваш уште некоја игрица или нешто давај хахах

  Не не. Конекторите не се ни блиску исти :) само делот шо влага у телевизорот е ист. Мене поголем проблем ќе ми е да најдам адаптери за струја ама не се секирај уопште :) Ќе нарачам краен случај ;)
   
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  Дај пиши ми која волтажа/ампеража користат и Супер Нинтендото и НЕС-от. Ќе побарам и јас ваму.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  784
  570
  29 Март 2011
  На жалост ништо :( :)

  Испратено од ЧипиЧан
   
 5. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  од тоа шо читав 9 волти дц би работело на двата... ама не знам ампеража уште поделени мислења читам

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 6. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  Шо не проверив побрзо... anything @toshex?

  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]

  И овие џекчиња ги имам...
  [​IMG]
   
 7. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  111
  285
  9 Август 2010
  Само што дознав дека на Nvidia Riva TNT може да се играат Glide-only Windows игри со Unified драјвер. Многу практично решение за Glide игри без да се користи wrapper/emulator: Creative Unified Driver
  Прво се инсталираат официјалните драјвери па потоа Unified.
   
  toshex, Lazarko и на JunkieMKD им се допаѓа ова.
 8. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  259
  846
  28 ноември 2017
  Машко
  Пратка од @JunkieMKD! Фала другару!

  Asrock P4I65PE + P4 3.0GHz / 1mb Cache (Prescott)
  20190718_112827.jpg

  Gigabyte 3d Rocket Cooler (Ако некој има капаче за кулеров да ми јави)

  20190718_112837.jpg
  ESS 1868F (Една од подобрите дос картици ever! )

  20190718_112853.jpg

  И два драјва прекрасни, Plextor CDRW(страшно редок) и ASUS DVD/RW

  20190718_112833.jpg
  Thanks again Obi-Wan Kenobi.

  20190718_112822.jpg
   
  shifty, Gregorius_Morganus, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  @Lazarko е тек сега си ми сумлив само ако чоколадата си ја изедол :D Го очекувам P4 build-от што поскоро.
   
  toshex, b.a и на Lazarko им се допаѓа ова.
 10. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  111
  285
  9 Август 2010
  Пред:

  tnt2pro1.jpg

  Потоа:

  tnt2pro.jpg

  TNT2 Pro од @JunkieMKD :)
   
  На Gregorius_Morganus, toshex, JunkieMKD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  33
  23
  27 ноември 2018
  Лиги му прајте на чоек, not cool comrades :D Се надевам брзо да се најме со @JunkieMKD да му зеам делој шо имат да комплетирам еден билд, па за другиот... Let's just say I have bigger fish to fry at the moment :) Али ќе биде во свое време.
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  Се дури завршува кај некој шо ќе го користи и одржува, а не на буниште - мисијата е исполнета! ^_^
   
  На krema и Alucard им се допаѓа ова.
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  @b.a човекот кој троши повеќе време на чистење него на тестирање.
  @Gregorius_Morganus Се надевам во теков на неделава да се договориме што ќе земаш од графика и за CPU-то. За нареден build полека ќе биде и тоа :)
  @toshex другар додека ве имам вас јас под дрво и камен ќе ги барам работиве. Да ги видам убаво склопени и исчистени не ми е мака повторно да се впуштам во потрага по уште по rare делови.
   
  b.a, krema, Gregorius_Morganus и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Дали некој има фазла ваква "Dust" решетка за кучевиште Cooler Master Storm Scout 2 Advanced или каде може да ја набавам?
  Инаку купено е од Сетек и го добив со 1 решетка, а треба да има две решетки (некој правел во дуќанот папала-маца) и ми влага многу прашина од вториот отвор.
  Tnx

  IMG_0188.jpg


  Screenshot from 2019-07-18 22-16-51.png
   
  Последна промена: 18 Јули 2019
 15. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  259
  846
  28 ноември 2017
  Машко
  Socket 478 Build - Скоро па завршен!

  Ретро еротика, што би рекол @JunkieMKD >

  20190718_230058.jpg 20190718_230117.jpg 20190718_230605.jpg 20190718_230617.jpg 20190718_230634.jpg
   
  На CBB_6, MasteR_#0, maci и уште 13 други им се допаѓа ова.
 16. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  Друг пат нагласи дека е +18 постов. Одлично, чиста ретро еротика. Браво другар... немам зборови како изгледа се.
   
  krema, toshex и на Lazarko им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,942
  3,930
  18 Септември 2013
  Машко
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  33
  23
  27 ноември 2018
  Well peeps, дојде денот кога му земав хардвер на @JunkieMKD и кратко по доаѓање дома седнав да го склопам 478 билдот. Уште не е средено цакум пакум куќарето, сега му праам инсталации, но големо подобрување е од стоење и фаќање прашина со години.

  Од џанки добив:
  CPU: Intel Pentium 4 2.80GHz
  GPU: Nvidia GFX 5500 256mb
  HDD: ExcelStor 250 GB
  CMoS Battery пошо не можам да ги најдам моите :D

  Нареден чекор ќе биде чистење на куќиштето, ставање капаци, ќе видам кулер да стаам внатре па во некоја иднина почнување на 775 билд во друга куќарка. IMG_20190720_171505.jpeg IMG_20190720_171903.jpeg IMG_20190720_173854.jpeg IMG_20190720_174352.jpeg

  Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација
   
  zirkach, JunkieMKD и на toshex им се допаѓа ова.
 19. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  259
  846
  28 ноември 2017
  Машко
  Уште еден FIND во шупа во Бутел кај една жена дома. Занчи што немаат луѓево по подрумите. Речиси совршено зачуван Viewsonic PS790! Каква слика - фантазија.

  20190720_180110.jpg
  20190720_180141.jpg 20190720_175500.jpg 20190720_175511.jpg 20190720_175525.jpg 20190720_175904.jpg  И не си ретро фанатик ако вака не чистиш монитори:

  20190720_173210.jpg 20190720_173214.jpg
   

  Прикачени датотеки:

  На Balanar, shifty, zirkach и уште 5 други им се допаѓа ова.
 20. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  784
  570
  29 Март 2011
  Еве ја мојата 478 ка фх5500 целерон 2.4гхз и 1гб рам 2х256 и 512мб 2х80гб Хдд IMG_20190720_182211.jpeg

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На JunkieMKD, krema, b.a и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
  @Gregorius_Morganus одлично засега. Среди го и куќарето па да го видиме склопено како што и доликува. And please...cable managment... it hurts!
  @Chaeld10_8 Кој модел е на матична? Сликни го исто и куќарето.

  @Lazarko колку време помина во чистење на отворите? :D Одличен монитор, изгледа доста зачувано. И одсега напомени дека сликите ќе предизвикаат можно возбудување и дека се +18.
  @krema тебе што те нема со Fujitsu-то да го претставиш :p
   
  На krema и Lazarko им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Чекам резултати од клучот дали ќе го отвори Кеди-то. :)
  Fujitsu ќе биде претставен наскоро. :)
   
 23. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,249
  706
  3 Декември 2008
  Машко
 24. krema

  krema
  Professor

  8,808
  8,558
  24 Јуни 2009
  Машко
  Реков дека ќе работи :)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  784
  570
  29 Март 2011
  Плочата е ABIT SA7 подржува до 3гб рам ако има некој на поклон или за продажба нека ме контактира

  IMG_20190721_162017.jpeg IMG_20190721_162029.jpeg

  Испратено од ЧипиЧан
   
  zirkach, krema, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,200
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,728
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  917
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  609
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  248
Вчитување...

Сподели

Вчитување...