1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

1. Gregorius_Morganus

Gregorius_Morganus
    Intern

23
    19
    27 ноември 2018
    Моментално тоа што е семи-функционално е воедно и мојот прв компјутер.

Има ASRock P4i65G плоча, Celeron процесор но не ми текнува кој, знам дека со интегрирана графичка е. Напојувањето е ставено пред неколку месеци, матрикс фајр хазард 700w што значи ни 300 ги нема реални, го ставив пошо системов немаше напојување, а ова ми стоеше на страна. Рамот е 2*512 DDR400.

Тоа што му фали е АГП графичка, имаше fx5200 која со задоволство ја исфрлив кога цркна и би сакал нешто помоќно од неа да ставам. Покрај графичката му фали диск, тој што е во системот е мртов, стои пошо не знам што да му правам откако ќе ги извадам магнетите.

За другиот билд што сакам да го почнам би сакал да е нешто поново од ова што го имам сега, 775 или слично, значи раните дуал кор процесори :)

За слики моментално само една е (ќе ми извините на нередот во куќиштето, ужасно е за кејбл менаџмент и немам застанато да го средам пошо не е комплетен), но планирам да го исчистам од прашина и паста да му сменам па да му направам тест ран на линукс од усб колку да видам дали е се функционално и кога ќе биде тоа, ќе приложам повеќе слики. IMG_20190712_121219.jpeg
    EDIT: само што заприметив дека нема и батерија :rolleyes::D

Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација

На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    За 775 build би ти предложил да го видиш build-от на @Lazarko.

Мора да се напомени на темава дека е ЗАРАЗНА :D чим ја испрочиташ видиш се што имаат тројцава мускетари ти дава желба да склопиш еден ретро build...се додека не сватиш и не е баш лесно. Се си бара време, простор и (коњски) нерви. Да трчаш, бараш и што се вели молиш за некои делови. Искрено сум изненаден од дечките со ретро машини. Предлагам едно Ретро Музејче да имаме на форумов со ретро машини на членовите кои според некои критериуми ќе бидат претставени.

@Gregorius_Morganus очекуваме да видиме како ќе оди 775 build-от. Тука сме да помогнеме додека можеме. За оваа конфигурација можам да ти поможам со некоја графичка и P4 процесорче.

На krema и Lazarko им се допаѓа ова.
  3. Gregorius_Morganus

Gregorius_Morganus
    Intern

23
    19
    27 ноември 2018
    Фала што се понуди друже, би ми биле од корист графички и процесорчето. За 775 билдот ми треба плоча, процесор, кулер, графичка секако... Уствари само куќиште имам во кое би го сместил, друго ништо :D и би бил благодарен доколку се најде некој форумџија што има нешто од овие делови.

За заразата, никогаш не престанав да работам на компјутерчето што го сликав, дури и од ко го сменив со лаптоп. На него почнав да се интересирам за хардверот и научив многу работи, една основа да ја наречам на која го надградувам моето знаење. Затоа тој компјутер никогаш нема да го исфрлам од употреба :)

Испратено од Redmi 5 преку IT.mk форум апликација

На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

246
    777
    28 ноември 2017
    Машко
    Да еве го 775-ката, лепота е:

20190706_131851.jpg 20190706_131956.jpg 20190706_132002.jpg 20190706_132725.jpg 20190706_132738.jpg :

На MasteR_#0, gremlin, b.a и уште 3 други им се допаѓа ова.
  5. Gregorius_Morganus

Gregorius_Morganus
    Intern

23
    19
    27 ноември 2018
    Amazing! Фантастично е, подобро изгледа од машината што ја работам секојдневно :p. Совет за наоѓање делови за 775?

6. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    @Lazarko потсети ме утре да ти сликам кулерот што мислам ќе пасова одлично и стварно чекам P4 build-от да го почниш, тука сакам да видам што ќе испадне.

@Gregorius_Morganus за почеток ќе бараш добра матична, огласи, пријатели, непријатели, другите делови сами од себе ќе излагаат. Само треба мноогу труд и време за све ова. И немој да ми кажеш се ќе наредиш во некое куќаре што нема ни име ни презиме с тобом крв сам променилааа себе сам победила... упс извини.

На borcep и Lazarko им се допаѓа ова.
  7. Gregorius_Morganus

Gregorius_Morganus
    Intern

23
    19
    27 ноември 2018
    Никако таа работа. Спакувано си стои куќаре за таа намена. Осим тоа иам едно античко за кое добив рандом идеја да го праам sleeper pc што мислам дека би било ептен ретардирано, но кул во исто време.

@JunkieMKD кога се договараме за графичка и P4?

8. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

754
    545
    29 Март 2011
    Процрсори имам повеќе 775 а од графички имам гт9400 и гт8400 и рам 2гб кој така ми седи (не работи на мојата плоча) и јас имам доста интересен буилд 775 али немам време моментално за ништо ќе видам што имам ќе ти сликам утре па ќе ти пратам иначе јас сум од Битола

Испратено од GT-I9301I преку IT.mk форум апликација

На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Gregorius_Morganus

Gregorius_Morganus
    Intern

23
    19
    27 ноември 2018
    Sweet! Пиши ми утре било на темава, било ПП ќе се договориме. Секако према Битола одам барем еднаш месечно, а месецов ќе зачестам, не е проблем и пивце да падне успут :D

На Chaeld10_8 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    @Gregorius_Morganus Договорено е што да се договараме, пиши ми ПП и средуваме работа за тоа.

@Chaeld10_8 деј чоече пиши ми шо имаш од 775-ки.

На Gregorius_Morganus му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

754
    545
    29 Март 2011
    E5400 /Celeron 331/celeron D 352/Pentium 925/e7300/celeron 326/e2180/

Испратено од GT-I9301I преку IT.mk форум апликација

12. dule_

dule_
    Gaining Experience

182
    97
    7 Март 2015
    Имаш рам? По можност од 2гб?

Sent from my MI 6 using Tapatalk

13. Lazarko

Lazarko
    On your way to fame

246
    777
    28 ноември 2017
    Машко
    За куќиштево CM 690 II Advanced, го барав со години под дрво и под камен, и најпосле еден член од форумов @imortel - се погоди супер момак, ми го продаде.

Графичката е 9800 gt (low power) - овие се супер за SLI, сега барам уште една слична, може да се најдат за 1000 - 1500 денари.
    Звучната е SB Audigy 2 ZS - се наоѓа и оваа до 1000 ден.
    Плочата е проблем, мојата ја земав од огласник од Франција за ефтини пари, инаку на e-bay се изгор. Ама верувам дека може да се најде асална плоча за 1500/2000 ден.
    Така да, за едно 100 евра, лека полека, за неколку месеци ќе ги собереш деловите, што ја прави работава и поинтересна. Затоа што ако сè имаш одеднаш, нема да биде интересно.

imortel, JunkieMKD и на Gregorius_Morganus им се допаѓа ова.
  14. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    Ова ме бендисуе кај @Lazarko полека но сигурно со деловите, без брзање и она нашето наеднаш све.

toshex, Lazarko и на Gregorius_Morganus им се допаѓа ова.
  15. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

754
    545
    29 Март 2011
    Имам еден да не знам дали е до плочата што ја имам или е цркнат ама кај мене не го чита сега си нарачав од Али (денес) 2х2 за 10усд кингстоне

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

На toshex и dule_ им се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unstoppable

3,876
    3,811
    18 Септември 2013
    Машко
    На Gregorius_Morganus и JunkieMKD им се допаѓа ова.
  17. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    Да не отворам во огласи и тако даље работата е следна.

Подарувам Asus P4GE-FSC матична со Intel Celeron 2.4Ghz процесор на неа. Тотално исправна, извадена од Fujitsu Siemens PC, доколку некој сака да си поигра или да си склопи некое машинче тука е. :)

На mrkela2009, Lazarko, Chaeld10_8 и уште 2 други им се допаѓа ова.
  18. krema

krema
    Professor

8,727
    8,460
    24 Јуни 2009
    Машко
    Lazarko, toshex и на b.a им се допаѓа ова.
  19. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    @krema
    Ти... добијаш

Lazarko, toshex и на krema им се допаѓа ова.
  20. Chaeld10_8

Chaeld10_8
    On your way to fame

754
    545
    29 Март 2011
    Да не му се наоѓа на некој PCI во PCI express или PCI во Sata или sata raid (си плаќам колку кошта ) :)

Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација

21. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    Замина цела конфигурација Fujitsu Siemens Scaleo L за @krema. Очекуваме слики и тест за некој ден :)

b.a, Lazarko и на krema им се допаѓа ова.
  22. toshex

toshex
    Unstoppable

3,876
    3,811
    18 Септември 2013
    Машко
    Ја само набрзинка да искажам уште една огромна благодарност до @JunkieMKD нашиот ретро крал и месаја! Денес стигна пакетот сум се радувал ко дете на конзоливе!

Ќе прикачам до после слики, а и штом набавам потребни кабли и адаптери ќе истестирам и потоа реставрирам најблиску до оригинална состојба што можам.

Уште еднаш значи, другар не знам шо да кажам неизмерна благодарност и понизност кон тебе!

Lazarko, JunkieMKD и на krema им се допаѓа ова.
  23. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    Пред се мило ми е што ги најдовме и отидоа во рацете кај прав човек @toshex. Искрено би се радувал доколку видам дека работаат. Очекуваме слики наскоро од конзолите. Се впуштаме во наредна потрага сега по други конзоли.

toshex, Lazarko и на b.a им се допаѓа ова.
  24. toshex

toshex
    Unstoppable

3,876
    3,811
    18 Септември 2013
    Машко
    Ете и слики - пример за одлично спакувано и што се добив од Дедо Мраз за нова година по австралиски. ^_^ 20190717_123537.jpeg 20190717_124243.jpeg

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

На Lazarko, krema, borcep и уште 5 други им се допаѓа ова.
  25. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,218
    619
    3 Декември 2008
    Машко
    @toshex дали видео кабел од Sony Playstation 2 би одговарало на овие? Гледам како конектор е исти но дали би одговарале?

Слични теми
  1. STEALTH
    Одговори:
    9
    Прегледи:
    1,186
  2. D
    Одговори:
    34
    Прегледи:
    2,709
  3. Fatal1ty_