1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Или пак Супер Марио ама ти да си Луиџи :p
   
  На Lazarko и toshex им се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,885
  3,817
  18 Септември 2013
  Машко
  Хахах! Нема проблем батко :))
   
 3. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  дали има некој процесор с.478 пентиум 4 на 3.4 гхц
  имам матична asus P4V8X-MX
   
 4. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  248
  792
  28 ноември 2017
  Машко
  Ајде честито нека е!
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  757
  551
  29 Март 2011
  Celeron на 2.4гхз ако ти брка работа :) ?

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 6. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Тошо е за частење :D @maci 2.8 P4?
   
  Последна промена: 10 Јули 2019
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Peceto

  Peceto
  Intern

  11
  10
  24 Јули 2012
  Машко
  Sho ubava tema. Mi otvori kef da pochnam da si go sreduvam laptopcheto.
  Siemens Nixdorf Scenic Mobile 500 1997.
  Kje bide veseloo :)))
   
  krema, b.a, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Па @Peceto дај слики да видиме во каква состојба е лаптопот, дали е комплетен и колку сочуван :)
   
  Peceto, toshex и на Lazarko им се допаѓа ова.
 9. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  248
  792
  28 ноември 2017
  Машко
  Инаку, заборавив и јас да му оддадам почит на @JunkieMKD за неговите донации на Хардвер кон мене, @toshex И @b.a. Тотална несебичност и човечност. Човекот не мора тоа да го прави, може да фрли се или да продаде, а сепак одбира да ни го праи кеифот на нас почитувачите на старите добри компјутерџиски времиња.
   
  На goce03, b.a, toshex и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Дечки некоја информација каде да се најде ваков клуч?

  [​IMG]
   
  На b.a и toshex им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,470
  24 Јуни 2009
  Машко
  :)

  [​IMG]

  Не знам дали се универзални.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Уф бре брзина, мене ми е дупкава широка 6mm :D

  [​IMG]
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,470
  24 Јуни 2009
  Машко
  Брзина како гром :)

  [​IMG]

  [​IMG]


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   
  На b.a и toshex им се допаѓа ова.
 14. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  344
  195
  26 Мај 2007
  NoLifer
  Колку вреди imac 1 од 1999 со оргинал тастатура и маус
   
 15. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,885
  3,817
  18 Септември 2013
  Машко
 16. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  За HDD Caddy е @toshex не сакам да ја реметам а прекидач е. Ги преспоив жиците пробно си работа, греота е да го нема клучето, дам пиво на @krema че средиме работа.
   
  На b.a и Peceto им се допаѓа ова.
 17. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,885
  3,817
  18 Септември 2013
  Машко
  Проблемот е шо може да не се универзал клучевите. Ја имав истражувано бајаги за темава, и ако не е универзална бланко брава, тогаш треба да ја обие некој клучар и да ти направи клуч врз основа на позицијата на тоа алатката за обивање (или од око ако е толку вешт). Прашував ја у клучара тука у близина (пошо мене ми треба бланко клуч таков за една кутија за флопи дискети, мислам дека е од тие од 4 милиметри унутра 6 од надвор), немаа ни бланко клучеви.

  Ќе треба у друга клучара да прашам да купам.

  ЕДИТ: Под обивање мислев да ја отвори без да ја расипе хаха. Иначе за бушење знаеме сите дека лесно е.
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Имав јас едно ама испадна поголемо од бравава што ја има на HDD Caddy-во, па барав наоколу ама никаде, најдов исто и за флипери тие што се ама не пасоваа. Сеа овој од крема што е ми изгледа како одговарачко, а и тие како зарезоци што се гледам во бравата има такви.
   
 19. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,885
  3,817
  18 Септември 2013
  Машко
  Ако има пинови у бравата (за зарезоците) 90% сум сигурен дека треба клуч шо одговара, и не може било кој. Клучар само ако може да ја пробие па да направи клуч без оригиналот, или замена на бравата целосно.

  Иначе клучар ако ја извади може да ги виде после за секој пин дистанците и да направи клуч валјда според тоа.
   
  На JunkieMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,961
  2,927
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Не се истите , го нема зарезокот однатре кај крема, кај тебе е со зарезок однатре.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Виш @Pane24 е прав. Ама нејсе ќе пробам, ак не дримон ми е блиску :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,735
  8,470
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зарезот внатре мислам дека нема да игра улога.
  Лошо ќе биде ако има кај мојот клуч рогче внатре на друга позиција, е тогаш нема да влезе никако.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 23. maci

  maci
  On your way to fame

  2,899
  639
  2 Април 2008
  Фала,имам таков.барам побрз

  Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
   
 24. Gregorius_Morganus

  Gregorius_Morganus
  Intern

  25
  22
  27 ноември 2018
  Дечки, здраво.

  Не знам дали да пишам на темава, али барам стар хардвер за довршување на еден и почнување од нула на друг ретро билд. За тој што ми е почнат детаљи околу матичната ќе пишам утре, а за другиот добредојдено е што и да имате ако ви се фрла низ дома/гаража, се додека е компатибилно едно со друго (ако треба и за цена ќе се договориме, нема никаков проблем).

  Исто имам и некои дисплеи од стари лаптопи и тастатури ако некој може да ги вдоми, можам да фотнам и објавам во текот на утрешниот ден ако успеам да ги ископам од дупката кај што ми се закопани.
   
  На toshex и b.a им се допаѓа ова.
 25. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  @Gregorius_Morganus


  Пред се ќе ни кажиш за што ретро билд се работи, потоа за делови со тек на време ќе излезат секако. Што ретро билд сакаш да склопиш? 486ка? P1,P2,P3 & P4? Секако секои информации повеќе би биле добредојдени. Претстави ни го веќе започнатиот :)
   
  Chaeld10_8, b.a и на Lazarko им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,186
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,711
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  905
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  586
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  236
Вчитување...

Сподели

Вчитување...