1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Hyperboy9914

  Hyperboy9914
  Intern

  14
  12
  21 Февруари 2018
  Машко
  Изгледа прилично интересно.

   
  igor_igor, Lazarko, imperial и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  @Lazarko
  Сакаш Matrox Millenium?

  Matrox MGA-G200A-D2 (Millennium G200 LE, SD 16MB, G250)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  248
  792
  28 ноември 2017
  Машко
  Имам таква слична, Matrox Dualhead AGP. На @toshex или на @b.a може ќе им заврши работа.

  Како и да е фала ти!
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  океј тогаш
  last call @toshex @b.a
  пред да заврши в канта

  @Lazarko
  Иам брендиран IBM кугла маус. Црн :)
   
  На Lazarko и b.a им се допаѓа ова.
 5. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  566
  719
  25 Февруари 2016
  Машко
  @Lazarko
  Иам брендиран IBM кугла маус. Црн :)[/QUOTE]
  Цена за маусот одлично ќе одговара за работа во производство, оригиналниот маус на цнц-то работеше свои 16 години беспрекорно, нити прашина нити потреси го ''замараа'', ова новите ср*ња се 3-6 месеци и канта. :)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  153
  87
  12 Февруари 2015
  Машко
  Ова го ископав денес :)[​IMG]

  Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
  [​IMG]
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  248
  792
  28 ноември 2017
  Машко
  Сликај го да го видиме маусчето.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  Цена за маусот одлично ќе одговара за работа во производство, оригиналниот маус на цнц-то работеше свои 16 години беспрекорно, нити прашина нити потреси го ''замараа'', ова новите ср*ња се 3-6 месеци и канта. :)[/QUOTE]
  Абе ај бегај таму! Цена..
  Поклон! Сакаш?
   
 9. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  566
  719
  25 Февруари 2016
  Машко
  Абе ај бегај таму! Цена..
  Поклон! Сакаш?[/QUOTE]
  Ех, кад је гага и киселина је блага!!! :);)
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  Картичка оди кај @b.a а маусот кај @Tajson

  Го молам горенаведениот наслов да ми даде адреса да му го пуштам маусот по карго.
  За да не одам два пати.
   
  На toshex и b.a им се допаѓа ова.
 11. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  566
  719
  25 Февруари 2016
  Машко
  Прати го заедно каj b.a. ние сме комшии, благодарам частам пијачка за маусот :).
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  Супер чим сте комшии. Двете работи ќе бидат заедно спакувани
   
  На krema и Lazarko им се допаѓа ова.
 13. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  100
  268
  9 Август 2010
  @FLEGMA Се надевам дека е исправна. :D Matrox G200 е одлична 2D карта.

  Квалитетен SDRAM добиен од @JunkieMKD , плочки 256м/128м од Kingston, Infineon и Micron :)

  sdram.jpg

  madeinusa.jpg

  ELSA Erazor III LT G - TNT2 M64 32 MB

  ElsaErazor.jpg

  ElsaErazor2.jpg

  MM Pro 16 IIISO BP PnP ISA слот со Aztech Systems AZT2320 OPL чипсет:

  Aztech.jpg

  Aztech2.jpg
   
  На itstheigyg, zirkach, Costigan_Jr и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Гледајќи како ги чистиш, чуваш картиве ми е стварно голем мерак. Заслужено ги добивте деловите. Само да можевте да го слушнете @b.a на телефон како се радуваше за 3dfx-от кога го најдов. :p
   
  На psyside, Costigan_Jr, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 15. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  757
  551
  29 Март 2011
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 16. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  Побрзо €500 ке најдеш тука него 3dfx voodoo :D Сите ги бараат нив.
   
 17. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  757
  551
  29 Март 2011
  Јас имав пред 15години и јазаменив за мх440 сега имам 2 мх440 немам воодоо :( ме фајќа насталгија :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 18. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,220
  630
  3 Декември 2008
  Машко
  MX440 ги има буквално на секое ќоше. Досега во секој втор пц што ќе отворам ги има. А за voodoo-то малце поретко. Повеќе ангажирање од членовите низ градовите мислам дека ќе може да се најдат.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  757
  551
  29 Март 2011
  Нај редок примерок ми е мх400 :)

  Испратено од DRA-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  И јас се надевам. Нема начин како да ја испитам. Не е да беше фрлена во подрум и заборавена туку ете.. никогаш не се знае со електроника која не е работена со години.

  Спакувани беа заедно со Matrox Parhelia :) ама не можам да ја најдам. Чил даун дечки.. не фантазирајте :D

  Имаше Flegma навистина ретки парчиња хардвер...
  Баталете! Почнувам да се нервирам.

  Не зи зачував ZIP драјв и US Robotics Modem. Ј`зк!!
   
  На krema, Costigan_Jr, Lazarko и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  248
  792
  28 ноември 2017
  Машко
  Од мене имаш US Robotics Modem!
   
  На FLEGMA и b.a им се допаѓа ова.
 22. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  100
  268
  9 Август 2010
  Денес ги променив електролитите на Trident TGUI9440AGi VLB. :) Старите се United Chemi-Con 10uF 25V, новите Vishay GRC 10uF 35V 105°C. За среќа се погоди истата боја на електролитите. Поставен е и нов керамички кондензатор 104, беше скршен стариот.

  Trident-elektroliti.jpg

  Trident-elektroliti2.jpg

  Tekram Ultra SCSI DC-395U контролер, нов (NOS) никогаш не користен во оригиналната кутија. :) Добиен од @Lazarko денес.

  Tekram.jpg

  Tekram2.jpg Tekram3.jpg Tekram4.jpg

  Trident 3DImàge9750 4MB од @Lazarko , сега имам две Trident картички. Благодарам. :D

  Trident9750.jpg
   
  Последна промена: 27 Јуни 2019
  На itstheigyg, hipo, Costigan_Jr и уште 5 други им се допаѓа ова.
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  Фала
  Но кога подобро ќе размислам реално немам потреба освен да ми стои и да фаќа прашина. Дај му го на некој ентузијаст кој би го комплетирал својот retro build
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,281
  12,331
  2 Август 2012
  Машко
  Е ај сега бидете другари и кажете од каде да набавам резервни делови за мојот Microsoft InteliMouse Explorer кој го добив заедно со Office XP box

  Се работи за глушец од првите верзии па ми требаат микропрекидачите и тефлонските ножиња.
  Сакам да го реставрирам глушецот и да го вратам во кутија (заедно со CD-ињата од Офисот)

  Во bundle-то имаше и интерактивни курсеви за Office пакетот. Ова во времето кога те почитуваа како муштерија.
  Сега е „дај пари и шо те *бам“
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 25. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  100
  268
  9 Август 2010
  @FLEGMA Омрон микропрекидачи, High Quality OMRON D2FC-F-7N(20M) Micro Switch Microswitch for Mouse | eBay . Можеби е друг модел, треба да провериш. Околу долар на ибеј одат.
  Ножињата 3 долари на ибеј: Tiger Gaming Mouse Mice Feet 0.6mm For Microsoft Intellimouse IO1.1 / IE3.0 BLK | eBay

  Ја добив картичката, работи одлично! Извади многу добра остра и точна слика, одлична картичка за во комбинација со Voodoo2.

  Matrox-g200a.jpg

  Voodoo2.jpg
   
  На zirkach, Costigan_Jr, JunkieMKD и уште 3 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,186
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,711
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  905
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  586
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  238
Вчитување...

Сподели

Вчитување...