1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Конечно 5.25" флопи драјв :D. Го добив од @JunkieMKD ! Благодарам. Многу добар пријател, посветен член на форумот кој ми помогна да добијам 5.25" флопи драјв и многу други ретро делови.
  mitsumi-525floppy.jpg

  mitsumi-525floppy2.jpg
  Ќе се користи во P1 166MHz билд поради ист тен на пластиката. :)
  mitsumi-525floppy3.jpg

  mitsumi-525floppy4.jpg
  За разлика од некои други модели, овој модел на Mitsumi е заштитен со горен лим. Останува да се тестира со 5.25" флопи дискета. :)
   
  На gocetan, krema, Lazarko и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  Создравје да го користиш, наредно уште некој ваков драјв да набавам. Очекувам @Lazarko да објави и неговиот драјв за брзо :D
   
  gocetan, toshex и на b.a им се допаѓа ова.
 3. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Меѓу најдобрите делови добиени од @JunkieMKD :)

  Trident TGUI9440AGi Vesa Local Bus:
  trident-vesa2.jpg

  trident-vesa1.jpg

  Долга картичка. :) Многу квалитетна изработка и редок примерок.

  S3 Savage4 Xtreme (најбрзата Savage4 во серија):

  savage4-extreme.jpg

  Matrox Millennium II PCI :

  millenium2-pci.jpg

  Matrox Millennium II AGP:

  millennium2-agp.jpg
   
  На gocetan, gremlin, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Благодарам многу! :) Се надевам дека @Lazarko ќе го објави наскоро и неговиот драјв да го видиме.
   
 5. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,584
  1,340
  27 Јануари 2011
  Машко
  ЕЕЕ не е фер, 2 теми имам отворено за 5,25 флопи драјв и без успех.
  Ако останал уште еден јас сум заитересиран.
   
 6. skopje_mkd

  skopje_mkd
  Gaining Experience

  257
  147
  5 Февруари 2016
  едно прашање околу ретро хардвер за Commodore 64 има некоја вредност доколку е сочувано во оригинална кутија ?
   
  На igor_igor и b.a им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,862
  3,792
  18 Септември 2013
  Машко
  ако е комплетно неотворен (sealed in box) сигурно на ибеј доста би вредел, посебно понатака.

  ако е онака само зачуван у кутија, можда да вреди малце повеќе ако кутијата и цело паковање е у извонредна состојба.

  кај нас ретко кој ќе ти плати добри пари у секој случај.

  друга работа за комодоре - не го тестирај со оригинално напојување!!! истите откажуваат лесно и може да го цркнеш комодорето ако не ти е океј напајањето.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  245
  773
  28 ноември 2017
  Машко
  Исто поклон од @JunkieMKD Фала најмногу:

  20190621_112005.jpg 20190621_112022.jpg 20190621_112511.jpg 20190621_112937.jpg 20190621_113610.jpg 20190621_111852.jpg 20190621_111858.jpg 20190621_111941.jpg
   
  zirkach, toshex, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,272
  12,323
  2 Август 2012
  Машко
  Plextor

  Нема фапање. Само лигавење :)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  245
  773
  28 ноември 2017
  Машко
  Еј драјвот е ретро-мада-фака. А звучната CMS - Creative ( работи само со игри кои подржуват CMS ) е првата звучна направена од Creative Labs. Страва!
   
  zirkach, FLEGMA и на JunkieMKD им се допаѓа ова.
 11. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  Добро да прашам шо прајте со @b.a по колку време ги чистевте. Последно не ги паметам вака :D Браво момци секоја чест. Заслужено
   
  На b.a и Lazarko им се допаѓа ова.
 12. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  @Lazarko морам да се ангажирам повеќе да набавам дискети за зипот.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 13. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  Ќе се потрудиме друже да набавиме без гајле.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,862
  3,792
  18 Септември 2013
  Машко
 15. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  26ти Август 1998, Diamond најавува нова картичка на пазарот со легендарниот 3DFX Voodoo Banshee чипсет: Diamond Monster Fusion. Незнаејќи дека тоа ќе им биде последниот 3DFX производ, на 14ти Декември истата година 3DFX го купува STB Systems за $141 милиони долари (најголемата грешка што ја имаат направено според мене) со што завршува договорот со Diamond и останатите board партнери.

  monsterfusion2.jpg

  Оригиналниот Diamond вентилатор бил заменет со BGForce вентилатор, време е да биде заменет повторно бидејќи е потрошен.

  monsterfusion1.jpg

  Како што гледате, има разлика во големина од Asus v3200 со истиот чипсет. :D

  monsterfusion3.jpg

  Длабока и искрена благодарност до @JunkieMKD за спасување на картичката, доколку не ја земеше на време ќе беше уништена! Останува да се тестира во игри и да се спореди со истата картичка од Asus. Не е на одмет да се имаат дупликати од овие легендарни картички, како и од други ретро делови од истата класа. :)
   
  На gocetan, JunkieMKD, toshex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  Очекувам да работи искрено и некој бенч да направиш. Создравје да ја користиш, мило ми е што ја извадовме на време.
   
  На Lazarko и b.a им се допаѓа ова.
 17. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Работи! Прво ме зезаше со 1 long/3 short beeps, го сменив вентилаторот бидејќи не вртеше. Повторно истиот проблем само што вентилаторот вртеше. Помислив дека е расипана. Направив CMOS ресет и сега постираше. :)
  Не даде vBios порака како другите модели, само постираше. Нема никакви артефакти, добро ми изгледа. Следно е бенчмарк и игри, само што не сакам да ја малтретирам многу бидејќи вентилаторот што го ставив слабо врти.
   
  На gocetan и Lazarko им се допаѓа ова.
 18. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  245
  773
  28 ноември 2017
  Машко
  Diamond multimedia - Компанииште со квалитет. Денешниве ѓубриња можат само да им позавидат.
   
  zipi123, zirkach, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
 19. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,862
  3,792
  18 Септември 2013
  Машко
  Јас конечно ставив плексиглас на Cosmos S куќиштето. Полека полека по саат два да почнам да ја расчистам работната соба пошо депонија е у моментов, па да продужам пак организирано. Многу ствари се натрупаа наеднаш а време ич.

  Инаку се одлучив за варијанта плексиглас + оригиналната мрежа пошо мрежата е кул а и неќев скроз проѕирно, вака е ко затемнето стакло.

  20190622_213821.jpg 20190622_213839.jpg 20190622_213859.jpg
   
  gocetan, JunkieMKD, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Properties.jpg UnrealG.jpg HL1.jpg
  Направив бенчмарк на Diamond Monster Fusion и Asus v3200 во две легендарни игри. Поради проблеми со драјверите не можев да стартувам 3DMark 99.

  Тест PC:
  Intel Pentium II @ 400MHz
  Via Apollo Pro Plus Chipset MB
  128MB SDRAM
  16GB CF Card
  Driver: 3dfx Voodoo Banshee V1.04.00
  OS: Windows 98SE + Unofficial SP

  Unreal Gold (fps avg):
  unreal-gold.png

  Half Life 43/1.1.07 (fps avg):
  half-life.png


  Во Donut Glide3X демо двете картички имаа стабилен 95FPS (800x600+R+V-sync off).

  Резултатите се очекувани, двете картички имаат многу слични перформанси во HL и Unreal како што се очекува од ист чипсет. Во Unreal, Diamond имаше предност со малку постабилен FPS. 2D квалитетот е одличен на 1024x768 и помали резолуции. На 1280x1024 сликата е малку матна, највеќе се забележува на Asus v3200.
   
  Последна промена: 23 Јуни 2019
  На gocetan, JunkieMKD, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,272
  12,323
  2 Август 2012
  Машко
  @Lazarko
  За вистински ретро build ти фали уште еден додаток: Филтер за мониторот од "штетни" зрачења.
  Хит во 90-те :)
   
  На MartinK_2, SiPy`, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 22. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,209
  602
  3 Декември 2008
  Машко
  @b.a која первезија е eizo-то. Ептен е добро.
   
  На toshex и b.a им се допаѓа ова.
 23. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Да, одлично изгледа и задоволен сум со мониторот. Моделот е Eizo FlexScan L568. Приметив дека нема мака со неподржани фрекфенции и резолуции, вади слика на секаков сигнал. Само знае да ме извести дека е неподржан сигнал, сепак ја прикажува сликата. :)
   
  На gocetan и toshex им се допаѓа ова.
 24. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  97
  259
  9 Август 2010
  Quantum3D mousepad! Бесплатен поради грешка на првиот Voodoo3 принт. :)

  Quantum3D.jpg

  Други интересни картички добиени од @JunkieMKD :

  ATi Xpert 2000 Pro 32M - Rage 128 Pro

  3DRage128Pro1.jpg

  3DRage128Pro.jpg

  Diamond Speedstar A55 - S3 Trio 3D/2X

  SpeedstarA55.jpg
   
  На krema, gocetan, zirkach и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. pecko95

  pecko95
  Intern

  72
  46
  5 Април 2018
  Машко
  Дечки, имам еден стар компјутер што ми седи дома, го средив, работи се колку што имав можност да проверам, ама е малце постар (едно 12 години хаха :D ) Мислите ли дека има шанси некој да купува нешто така постаро, да знам дали воопшто да пробувам ? Ако да, што мислите колку би можел најреално да му земам? Би идело со Quart LCD 21" монитор. Имам уште некоја слика, ама пошто не е оглас ова, туку само мислење дали воопшто може да се најде купувач, ставив само summary.
  P.S. знам дека не е баш „ретро“ компјутеров во споредба со другиве што ги видов тука, ама ми делуваше некако најблиска темава за постари ПЦ-а па затоа пишав

  [​IMG]
   
  Последна промена: 26 Јуни 2019
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,183
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,706
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  902
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  582
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  229
Вчитување...

Сподели

Вчитување...