1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  Планирам да пробам Redhat верзија 5 или 6, има драјвери за Voodoo3. Има доста игри што биле портирани на времето, само треба да се побараат.

  xstart.png
   
  Lazarko, FLEGMA, architect и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  High end FIC 486-VIP-IO со FPM-RAM и со Vesa Local Bus.

  Многу интересна, стабилна плоча.
   

  Прикачени датотеки:

  На gamer-eddie, zirkach, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. architect

  architect
  Unstoppable

  1,919
  2,264
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Темава уствари нема соодветно име, треба да биде ретро порно !!!!
   
  zirkach, Lazarko, b.a и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Јас како фрик за CRT монитори, денес набавив (со помош на @b.a) DTK Monitor H770 PXW, 17", 2004 год, shadow mask CRT - Max Rez: 1280x1024 за да оди во прилог со DTK компјутерите од погоре.
  Инаку, одлична изработка, многу малку зафаќа простор за CRT, супер слика.
  Време е за тестирање.
   
  На architect, zirkach, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ич не ми се допаѓа тоа ретро порно, ме асоцира на небричени рибици со вуна под мишки.
  Подобро би било New age porn или нешто слично. :)
   
  Последна промена: 7 Мај 2019
  На architect и Lazarko им се допаѓа ова.
 6. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  voodoo3-1.jpg

  voodoo3-2.jpg voodoo3-3.jpg voodoo3-4.jpg

  За пред легнување. :D
   
  На shifty, krema, toshex и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Нов „улов“ од денеска. Графички на кило:

  1. Ati Raden X1050 Agp 256 mb (Ова е добар catch)
  2. Ati Radeon X600 PCIE 128mb (Слична на 9600XT само во PCIE изведба)
  3. 2X Blade3d PCI 4mb
  4. Matrox Dualhead g450 AGP 16mb
  5. Ati Rage 128 AGP 32mb
  6. Ati MACH 64 PCI 2mb
  7. Elsa S3 Vision64 PCI
  8. Elsa Nvidia Vanta AGP - 16mb
  9. Geforce MX 420 32mb

  NAJS!
   

  Прикачени датотеки:

  b.a, toshex и на krema им се допаѓа ова.
 8. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,992
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Ц ц ц ц абе брат кај ги наоѓаш!? ЕПТЕН НАЈС! Браво, АТИ картите изгледаат ЈАКО!
   
 9. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Ако сакаш PCI expressot ќе ти ја поклонам. Можеш да си го извадиш кулерот.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 10. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,262
  745
  3 Декември 2008
  Машко
  подземјето...
   
  На b.a и Lazarko им се допаѓа ова.
 11. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  Многу интересни картички браво, поготово Vision864. Trident картичките со SGRAM се прекрасни.
   
  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Точен одговор. Добијаш една Trident!
   
  На toshex и b.a им се допаѓа ова.
 13. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  :eek: Благодарам!
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,992
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема зашо да го вадам, нека седи онака за дисплеј :3
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
 16. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^ Aaaaaaaaaaaa Monster sound card. :)
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
 18. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,992
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  krema, b.a и на Lazarko им се допаѓа ова.
 19. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  Значи надвор на сонце жолтотииве?
   
 20. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  127
  353
  9 Август 2010
  Спасена од уништување во електронски отпад!

  ASUS AGP-V3200 (3dfx Banshee) 16MB SGRAM

  banshee-1-1.jpg

  banshee-2-2.jpg

  banshee-3-3.jpg

  Картичката е физички поголема од Voodoo3 и е во одлична состојба. Малку прашина има, ништо страшно. Ќе биде исчистена и заштитена. :)
   
  На gamer-eddie, zirkach, JunkieMKD и уште 5 други им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,992
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Па така вика тој у видеото.
  Логиката е вика, коските наши се жутникави обично ама у пустина коа ќе видиш коски се ептен бели. Сонцето има нешо шо ги белее работите.

  Пластика пример на сонце коа ќе ја заборавиш на тераса - столица некоја црна - како бледее бојата.

  Брат нинџа си, колку се канали за хардвер пратиш? Алал ти!

  Иначе ова е кул ама некако у лоша состојба ми изгледа:

  upload_2019-5-11_14-34-41.png
   
  На Lazarko и b.a им се допаѓа ова.
 22. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште една ретро графичка, за жал не знам што модел. :)
  Made in Taiwan :)  IMG_0045.JPG
   
  Lazarko, gremlin и на b.a им се допаѓа ова.
 23. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  262
  867
  28 ноември 2017
  Машко
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 24. krema

  krema
  Professor

  8,980
  8,728
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да таа е, Intel I740 8Mb Agp 2x.
  Претражував по гугл и ја најдов потполно истата па од таму видов дека е со 8мб 2х.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,383
  12,506
  2 Август 2012
  Машко
  FCC кодовите стојат?
  Ако стојат можеме според нив да откриеме кој стои зад производот.
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,214
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  2,753
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  934
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  636
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  264
Вчитување...

Сподели

Вчитување...