1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро хардвер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Lazarko, 11 Јануари 2018.

 1. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Здраво на сите. Има ли уште некој на форумов фан на ретро хардвер како мене?

  До сега успеав да најдам 2 Voodoo 2, Siemens Scenic so Pentium 3, Sound Blaster Awe 64, Audigy 2 ZX, SB Live!, EliteGroup матична за 486 ( без веса локал бас, ама поддржува понови процесори ) итн.

  Споделети ги вашите искуства.

  Еве и некои слики од работите што успеав да ги најдам во последните месеци:

  IMG_20180110_152819.jpg Voodoo2.jpg IMG_20171203_165353.jpg IMG_20180110_153042.jpg
   
  На zirkach, gamer-eddie, b.a и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  da proveram u garaza u stara doma, moze da imam uste poanticki raboti. Na vremeto pred 10 godini go frliv u kanta Commodore 64 so disketna edinica,printer i coala. A moze da imam nekoja 386-ka ili pentium ostanati prezivean. Mozda da imam i voodo2...samo ke pocekas nekoj mesec koa ke ja rascistuvam. ako najdam se sto ke najdam ke ti poklonam
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 3. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  567
  390
  11 Февруари 2016
  Машко
  Ако ти требаат гејм контролери (џојстик, гејмпад, волан) кажи ми. Исто така имам и еден Siemens 21 инчен CRT флетскрин монитор. Имам и еден Gateway2000, мислам дека беше пентиум 1, 133Мхз. Можно е да се најде и некоја рива тнт 2ка или voodoo 3.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gligor

  gligor
  Gaining Experience

  225
  148
  5 Март 2008
  Машко
  Некаде на таван е, сега само стари фотографии од него најдов, во исправна состојба беше.
  IMG10058.jpg IMG10061.jpg
  1.jpg
  Таму треба да има и едно комодоре 64 со касетофон.
  Сигурно има уште нешто, што куртулило од депонија при расчитувањата.
   
  На gamer-eddie, gOJDO, bLaCk AnArChY и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  My first PC 386DX/20MHz tower куќиште во подрум... Работеше пред десетина години последен пат кога го пробав :D

  Psion 3c сосе софтвер и кабли за PC :)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Gateway 2000 е бомбона. Би го земал ако не е проблем. И ривата и вудуто секако.
   
 7. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Кога ќе одиш во подрум по некоја работа, отвори го сликај го да го видам, не сум видел 386-ка па може 10 години во живо.
   
 8. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,259
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас па моето Commodore 64 со касетофон и два џојстика Quick Shot 1 ги продадов пред 4 години за 2к, ама џилитка нови во оригинални кутии, посочуван Commodore 64 немаше во државава.
  Батката што ми го зема откупуваше ретро компјутери, Атари, Амига 500, Commodore 128, zx spectrum и многу други. :p

  JPEG Image (10948).jpg
   
  На b.a, Oktar, Krkac и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ОД новите е твоево...Моето беше од најпрвите, стариот го има купено во 1983 со сите додатоци кои ги имало на времето. 8 иљади марки го имал платено. Дискетната единица C1541 беше еднострана, за да чита дискети од другата страна требаше да ја извадиш дискетата и да ја свртиш наопаку. Штампачот C801 (или нешто со 800) беше 8 игличен, после него сите наредни се 9 иглични. Касетофонот не го ни користев освен за игри кои зафаќаа многу простор (не се сеќавам точно над колку блока) бидејќи за да вчитува дискетната единца користеше меморија, додека од касетофонот директно се запишуваше. Дури имав, т.е. стариот имаше, напраено кастм работна маса со димензии колку што се потребни за сите компоненти. Уште го чувам у гаража тоа биро...
  Кога ќе ми текне колку ноќи неспани имам поминувано и колку игрите беа (или тогаш на копиљ возраст мене ми беа) поинтересни....
   
  На Neokhor, Krkac, masterficx и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Познавате ли некој што има Амига? Јас земав raspberry pi 3 исклучиво за емулација на ретро компјутери со предност на Амига, затоа што никогаш сум немал и не го познавам оперативниот систем.
   
 11. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,259
  2 Септември 2012
  Машко
  Да од поновите беше, имав компјутер, касеотофон и два џојстика на телевизор го приклучував пошо немав монитор, а имаше дополнително да купиш ги гледав само на флаерот што одеше со него каде што ги имаше на слики сите додатни работни што може да се купат за него, ете ти си имал и штампачи, јас во тоа време можев да сонувам за штампач. :D
  Од игрите највеќе ја сакав Operation Wolf, во тоа време ја имаше и на флипери во Грчка ја играв и замисли одеднаш ја имаш веќе дома, па тоа беше радост бре у пм. :p

  Lazarko ако ти треба црт монитор DELL црн имам уште еден у гаража ми стои, жал ми е да го фрлам пошо е исправен, али запакуван со оној најлон за пакување на палети.
  Го отпакуваш како бонбона, фрлаш тоа најлонот и грам прашина нема на него. :)
  Имам и две рам мемории незнам од што се 486 ка најверојатно или 386, знам такви имавме порано.
   
  Последна промена: 11 Јануари 2018
  Krkac, gOJDO и на Lazarko им се допаѓа ова.
 12. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Да сигурно се EDO мемории, 72 пински. Баш такви ми требаат.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,259
  2 Септември 2012
  Машко
  Вакви се.

  20180111_223634.jpg
  Еднава ја имам во фиока, ама уште една како да гледав во гаража да ја пронајдам само. :)
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,460
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  ^ Тоа погоре е SD-RAM. Јас треба да имам едно чудо EDO рамови, ако ништо друго на 486-ката (или 386-ката) у гаража.
   
  bogoevski, JensenInterceptor, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Океј друже. Ќе кажеш кога ќе ја чистиш да ти земам некоја плочка едо рам.
   
 16. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,621
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Или да му помогнеш во расчистување и да дојдеш со една кутија :)
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  576
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Еее што не кажа бе, имав SD-RAM го фрлив.

  Ме изнапцујавте дека сум чувал стар хардвер. Срам ве било... :(

  Ијам стар ПЦ, само да го кандисам стариот да го даде :)
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,758
  9,407
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Лажеш Џиги, твојот бил 386SX. DX беа 16/40MHz :D
  И ја така лажев дека имам 386DX кога имав 386SX и многу сецкаше Settlers 1.
  Кога чурна SX, земавме DX40 и ондак Settlers не сецкаа веќе :D тогаш почна да сецка ROTT и Rally на 640x480 па морав на 320x240.
   
  На goce03 и Lazarko им се допаѓа ова.
 19. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  982
  1,713
  20 Јануари 2015
  Машко
  Да, 386-ката беше 16/40 MHz
  Тебе ти сецкало пошто си заборавил да ја активираш (хардверски со копче на куќиштето :)) повисоката фрекфенција, мене исто ми секцкаше на Prehistoric 2 :) , со ,,turbo button" :) немаше гајле, Price of Persia беше далеку помалку захтевна игра. Потребата за upgrade ја осетив дури по DOOM кога морав да идам на 486-ка :)
   
 20. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Џиги, DX 20/40MHz. Треба наскоро да ѝ правам свечено вклучување. Resurrection.
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 21. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  386 треба да има SIMM RAM, нели?
   
 22. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,611
  7,655
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве една слика од 3Com Etherlink XL 3c900 - не толку ретро колку ретко, особено на овие простори. Една од малкуте картици што постојат кои имаат 15 pin D-Sub (AUI), BNC, RJ-45 на една картица. Има и понов модел со 100мб/с (овој е 10 baseT), го немам тој.

  Port status, collision status, link/activity
  Banyan VINES, Microsoft Windows 3.x/95/98, Microsoft Windows NT 3.51 or later, Novell NetWare 3.12 or later, SunSoft Solaris, UnixWare 7

  [​IMG]
   
  hemicharot, Lazarko и на fikiki им се допаѓа ова.
 23. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште еден редок примерок.
  Trident TVGA8900CL 2Mb
  ISA Graphic card


  Графичката е тестирана и работи одлично на:
  MB Tomato Zida 4dps ver 2.1,
  CPU 486 AMD DX (133Mhz),
  RAM EDO 12Mb,
  HDD Quantum Fireball 540Mb,
  Serial Mouse,
  OS Win95 :D

  IMG_0757.JPG

  IMG_0758.JPG
   
  b.a, Metuzalem, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. Lazarko

  Lazarko
  Practice makes perfect

  321
  1,072
  28 ноември 2017
  Машко
  Дајте луѓе од некого да купам Awe32! Мора некаде да има :)
  Ќе постирав во Купувам/Продавам ама се уште немам право.

  [​IMG]
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,548
  4,898
  18 Септември 2013
  Машко
  Ц ц ц ме надиждивте за темава хаха. За вин 98 и дос играње шо е макс спек гејминг конфигурација?

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   
  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. STEALTH
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,349
 2. D
  Одговори:
  34
  Прегледи:
  3,004
 3. Fatal1ty_

  Продадено ретро хардвер

  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,086
 4. Lazarko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  912
 5. gamer-eddie

  Проценка Ретро хардвер

  gamer-eddie, 7 Мај 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  370
Вчитување...

Сподели

Вчитување...