1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро телефони : Nokia , Motorola , Ericsson , Samsung и т.н

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Pane24, 28 Март 2018.

 1. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Го видов на во предходните постови и се решив да го побарам низ дома.
  Nokia 9110i Communicator
  [​IMG]
  [​IMG]
  Ми фали батеријата , ама мислам дека имам уште една , а исто така и антената и звучникот фалат. Интересно би било да го опоравам ако можам. :)
  Инаку купен е од Австрија за 1500-1600 марки.(Не сум точно сигурен)
   
  Последна промена: 5 Април 2018
  Boldozer, filipkir, Potop и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  1.Нокиа 8800 .

  29920807_407034369724282_1762709643_n.jpg
  2. Нокиа 8800 Арте али за жал кинез... АЛи со добар квалитет и фулл метал.
  30007744_407041459723573_1030599586_n.jpg
   
  Potop, filipkir и на AndrejFerdzo им се допаѓа ова.
 4. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  овие телефони ги имав секогаш купувам постар модел појака серија по неколку години од ко ќе излези.
  1.т28 ми загина
  2.т68 го имам уште
  3. 6630 најмногу години го користев
  4. nokia n8 mi se rasipa dugmeto za vklucvawe
  a kratko imav i nokia 3650,ericsson t610 ,nokia c6 ,i xperia play ama ne se pogodija
  momentalno iam eden samsung grand prime ama ne e nesto ,treba da se bara nekoj pokvaliteten ,pojke od 4000 den nemam daeno za telefon,t68 uste raboti samo joystiko ne najka ,baterijata istata orginalnata od ko e kupen
   

  Прикачени датотеки:

  На Pane24 и Potop им се допаѓа ова.
 5. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Кога сме кај Нокиа Комуникатор, 9300:

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На bxxxn, Razor-mk, Potop и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Oti i jas ne mozam da ja imam 9210i . Kupena e od germanija.
  IMG_20180406_091759.jpg IMG_20180406_093848.jpg
   
  На Трајче Дрварчето и filipkir им се допаѓа ова.
 7. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
 8. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  200 den. ili 3.5e na nemacki.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 9. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
  Евтино си поминал. За мојава нокиа 9210 ме одраа :) а згора на се и го купив послабиот модел што е без "i"
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Site telefoni tuka na temava se po 100-200-300 den kupuvani. Ljubitel sum na retro telefoni a voedno gi sitkam so cel da ostvaram zarabotka.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Nokia 1600, 6630, 7210

  [​IMG]

  Од постовите до сега можиме да заклучиме дека огромен процент припаѓа на Нокиа, на останатите им било тешко да преживеат, стопени се и направени се Лего коцки :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Имаше време кога Симбиан беше закон. Флешување custom firmware, портирање Windows 95 на E51, Symbian^3 на N97... Бренд што одбележа една цела генерација.
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,107
  3,262
  2 Септември 2012
  Машко
  Се палеле луѓето тогаш на Nokia како сега што се палат на Samsung и I phone. :p
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  840
  1,779
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Не, телефони си купвале луѓето тогаш, а не бижутерија како сега :)
   
 15. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Nokia togaj bese sinonim na kvalitet i zaradi toa povekjeto gi kupuvaa togaj a i sega. Motorola , lg , samsung i t.n duri i retro tel nikoj ne saka da gi kupe. Ali za nokia dosea rekordna cena sto sum prodal nokia 8800 e 5000 denari.
   
  Трајче Дрварчето, igor_igor и на filipkir им се допаѓа ова.
 16. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
  Сосема се согласувам со тебе. Сите стари самсунг телефони пред смартфон-ерата ми беа некако грди и непривлечни. Во тие времиња купував стриктно само Нокиа и СониЕриксон. Никогаш не мислев дека Самсунг ќе прерасне во таков гигант. Јас мислам дека Samsung Galaxy S2 од 2011 година беше пресвртница за нив. Со тој телефон се истакнаа и станаа сериозен бренд за мобилни телефони.
   
  Скоти, Трајче Дрварчето, igor_igor и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Немаше кастом фирмвер на нокиа симбианите туку хакување на тоа истечените сертификати и отклучување на заштитата за да се инсталираат пиратски апликации односно кракувани. Уште од времето на тие симбиани заради временски истечениот сертификат морав да враќам датум наназад или пак преку едно програмче нз како се викаше да се помине апликацијата низ него за да може без проблем да се инсталира. Како последица на таквите кракувања на симбианите честопати завршував со брикнат телефон односно заглавен на нокиа логото и мораше на бокс да иде или ј-таг .
   
  На Torte Mobile и filipkir им се допаѓа ова.
 18. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  Имаше Пане кастомизирање на Нокии многу повеќе од ставање на сертификати преку OPDA, од флешување со JAF, симнување на фирмвер со Navifirm, па правење на cooked firmware (CFW), дебрендирање со NNS...
  Последната Нокиа што ја имав N97, имаше портирано CFW од N8, беше лудница од телефон.
   
  На filipkir и Pane24 им се допаѓа ова.
 19. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
  Јас го имав Нокиа N8 на времето. Телефонот имаше за свое време предобра камера, ама живци искинав со неговата спорост :) Кога од N8 се префрлив на Самсунг Ноте 3 се преродив :)
   
 20. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  1.Zaboraviv koj model e .
  received_363255737435479.jpeg
  2.Siemens M65. received_379398379154548.jpeg
  3.Nokia 8310 :) received_363355880758798.jpeg
  4.Nokia 6510. Ps i maskite si odgpvaraat so na 8310.
  received_363383647422688.jpeg
  5.Nokia 5210 seuste barana .
  received_362895030804883.jpeg
  6.Ericsson R600 so raznobojna tastatura. received_363205974107122.jpeg
   

  Прикачени датотеки:

  filipkir, Banjifiko и на Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
 21. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Пардон глеам тоа 6510ката сум ја сликал со шасија од 8310 . 6510 се разликува со плаво позадинско светло и повеќе карактери на екранот односно повеќе цртки имаат батеријата и мрежата.
   
 22. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,092
  4,355
  28 oктомври 2008
  HTC Wizard, а се правеше како MDA T-mobile Qwerty Smart Phone. Далечната 2006 година кај нас на работа ги даваа како службени, имаа Windows Mobile 6, 200МHz процесор i 64Mb RAM. Колку курчење имаше, цело врме со пенкалцето нешто се буричкаше по телефонот...:D
   
  filipkir, igor_igor и на Pane24 им се допаѓа ова.
 23. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Хахаха да така нешто беше . Али за жал тој телефон кај мене кратко работеше и си отиде по долгата старост .
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 24. vladic3110

  vladic3110
  Gaining Experience

  128
  222
  22 Февруари 2017
  Машко
  Главен фраер бев со телефонот, уште е некаде дома расклинкан и со цвикнат екран
  6260
  [​IMG]
   
  filipkir, Pane24 и на Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
 25. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,677
  4,124
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Eden LEPOTAN. T39M.
  IMG_20180410_093353.jpg MVIMG_20180410_093434.jpg MVIMG_20180410_093426.jpg
  Isto taka se sitka za 25e.
   
  На Potop му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...