1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ретро конзоли ~

Дискусија во форумот 'Конзоли' започната од toshex, 22 Февруари 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа ајде една тема за Ретро Конзоли. Имате? Немате? Кои сте ги имале? Сакате? Омилени игри? Сеќавања, искуства...

  Еве јас вечерва пробуев како идат некои од новите и стари адиции со нови кабли на ЦРТ. Duck Hunt работи на новата RETRON2 конзола (која стигна благодарение на @NanoCell - огромна огромна благодарност!!!) и не можам да ви кажам колку сум среќен шо упукав неколку шатки!

  Еве и слика од нередот:

  2lw7dcV.jpg
   
  На Vlad944, Nightwalker, ARMac и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Astro

  Astro
  Guru

  5,807
  7,844
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Како имаш време за вакви рботи, ти завидувам.

  Од конзоли никогаш сум немал ништо друго освен едно старо скршено Нинтендо, што го фрли комшијата од 3-ти спрат пред врата. Јас го видов, му заѕвонив на врата, велам комшија може ли да го земам ова? Земи го крши глава.
  Го земав, го поправив сам (водовите во тоа време лесно се лемеа) и го средив. Електрониката ја префрлив во дрвено куќиште. Со стариот мој покоен игравме тенкови заедно по цели ноќи. Кога би можел човек да врати сејв од тоа време а? Да завртам уште една партија тенкови со статиот мој, па да умрам да не жалам :oh:
   
  На zipi123, Vlad944, steelseries и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Тенковите немаат сејвови туку директива си бираш на кое ниво да почнеш :) Бујрум на партија кога сакаш, оригинал дискета имам од играва ;)

  51143423_1521257784682980_5890570890827005952_n.jpg
   
  На Nightwalker, shifty, loris и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. JunkieMKD

  JunkieMKD
  On your way to fame

  2,168
  526
  3 Декември 2008
  Машко
  @toshex ќе не расплачеш друже не враќаш ептен назад. Браво, секоја чест
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  5,807
  7,844
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Не мислев на таков сејв. Мислев на она да замислиш дека можеш да си направиш сејвови низ текот на животот, па да можеш да си направиш лоуд на пример од пред 15 години, да си поиграш, па да се вратиш во сегашноста, или пак да тераш од тој сејв па према сегашноста, ама со тој памет :D
   
  На Nightwalker и toshex им се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Епа затоа Groundhog Day е толку добар филм ;)
   
  На Zabegann му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,786
  6,316
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  @toshex за околу месец дена ќе имам нешто многу интересно за тебе. Не е конзола, ама да ветиш дека ќе го чуваш. Компјутер е ретро, поретро здравје. Скроз исправен Sinclair QL сосе дискети. Без монитор, на ТВ го користев на времето.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Со легендарниот 68008
  [​IMG]
   
  На toshex, shifty, bLaCk AnArChY и уште 4 други им се допаѓа ова.
 8. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  601
  319
  9 Февруари 2008
 9. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  ОЗБИЛНО!!?? БРААТ! И те како ќе го чувам!!!

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,786
  6,316
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да озбилно. И тоа не за месец дена, дома ми бил. Ќе сликам вечер или утре ама ќе се слушнеме од понеделник. Утре и во недела сум со обврски.

  Можда и некои други ситници што би ти се нашле, да видам што се има во една кутија ако е нешто ретро-интересно ќе пишам.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Нека простат сите членови на фразата ама си мочнав од возбуда и среќа!!! И те како се ова ќе биде прописно и најдобро шо може пазено и реставрирано и документирано за да и заедницата тука ќари од процесиве.

  Патем да се вратам и на првичната тема, (до членовите на форумот) освен DUCK HUNT која друга игра со пиштол на нинтендо ја имате играно и би ја препорачале? Сеа коа имам на шо да играм со zapper-от сакам да најдам уше некоја игрица. Можда Wild Gunman?
   
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Па тие две беа нај нај.
  Чекај, немаше една као со фризбри фрлање...?
  Ако не била дел од Duck Hunt...
   
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Еј ДА!! ако ми текнуе добро на клон конзоливе имаше, ќе се обидам да најдам на гугл која била и како се вика!
   
 14. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,207
  4,655
  21 Јануари 2009
  Дел од Duck Hunt била ко шо претпоставував
  upload_2019-2-22_19-53-21.png
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  2,997
  4,126
  4 ноември 2013
  Машко
  Јас го имам ова (сеуште во добра состојба)

  Intel TV Sport 4010

  [​IMG]
   
  ARMac, krema и на toshex им се допаѓа ова.
 16. Nightwalker

  Nightwalker
  Gaining Experience

  95
  74
  18 ноември 2007
  Машко
  Nintendo 64.
  Фан сум на ретро-конзоли, а особено Nintendo ретро-конзоли, но не сум имал трпение (а порано и пари) да правам колекција.
  Пристојна колекција на популарни наслови за истото, но човече, сликата на модерниве телевизори е хаос... и пак, немам трпение да барам стар ТВ само за да вртам на него игри кои дали 4-5 пати ќе ги пуштам севкупно. Спомени незаборавни... но нека остане на тоа.

  [​IMG]
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,786
  6,316
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Леле каква утка, јас упорно читам Ретро Компјутери во наслов. Да се преместат постовите ако може во таа за компјутери.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Треба да го најдам модов на играње хахаха!

  Закон! Стаи некоја фотка плус како игра шо прави, за шо служат сите тие дугмиња итн :3

  Охо! Маџорас маск е топ игра!
  За видео квалитет има RGB кабли и квалитетот на слика е ден и ноќ. Ако идеш преку композитен видео дефитивно многу губиш. Дури и на модерни телевизори. Али да, на добар ЦРТ многу разлика прави.

  Јас вчера споредував S-Video vs. Composite на SNES клонов RETRON 2 - и не е опишливо колку разлика има, ко да различен „рендеринг“ да е хахаха. Ќе сликнам после слика ќе ставам за споредба!
   
  На Nightwalker му/ѝ се допаѓа ова.
 19. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  397
  191
  28 ноември 2015
  Машко
  Оваа како миксета

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 20. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  2,997
  4,126
  4 ноември 2013
  Машко
  Тие дигмињата се за да смениш игра, број на играчи... имаш тенис, хокеј ама слика црно бело :D
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  2,997
  4,126
  4 ноември 2013
  Машко
  @toshex
  Се работи за истото нинтендо само различен производител (чисто да видиш што е како е).  На второво видео ги има игрите.

   
 22. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,681
  3,492
  18 Септември 2013
  Машко
  Па ако комодоре може да се класифицира као ретро конзола ондак и ова е тука некаде ;)

  Атари, Комодоре, Синклер Зеникс итн се се тоа претци на конзолите од 90ти. Впрочем и нинтендо 8 битната конзола беше:

  NINTENDO FAMILY COMPUTER (FAMICOM)

  и потоа 16 битната супер фамиком. Предноста на другиве е шо дозволуваа кодирање и пишување и екзекуција на програми, додека вториве само играње на игрици во глобала и со некои исклучоци.

  Иначе ко шо ветив еве споредби у квалитет на слика со COMPOSITE vs S-VIDEO (с-видео е доста слично со RGB/SCART, и е малку само испод COMPONENT) - така шо дефинитивно е задолжително со сите конзоли да се набави барем еден кабел кој може да го користите наместо тоа тиња composite кабелот (едно едино жуто RCA конекторче):

  NES S-Video Vs. Composite (Hyperkin RETRON 2 / JVC TM-A170G BVM )

  1 - b3oCoT1.jpg 2 - lHOF5qU.jpg 3 - iDuzB9S.jpg 4 - 2l1qwPQ.jpg 5 - W25hRUJ.jpg 6 - kYpgBZq.jpg 7 - cKzK9YU.jpg 8 - SStVM94.jpg 9 - SmWIl3n.jpg 10 - 9p3sdFO.jpg 11 - iczjp3p.jpg 12 - 0rLZZLu.jpg
   
 23. Banjifiko

  Banjifiko
  Unstoppable

  2,783
  3,773
  28 oктомври 2008
  Предлог за мал артистички приод кон темава...:)

  sAyaRGA.jpg
   
  На shifty, igor_igor, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...