Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ретро ценовници

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
943
1.611
Скопје
Пред некој ден чистев некои работи во еден плакар по дома, налетав на стари македонски ценовници за хардвер.
Епа повелете на еден trip down the memory lane:


I034ByG.jpg


bvy9X1Q.jpg


FnpnVrZ.jpg


e0cTBmk.jpg


f3THEJo.jpg


dfN2SET.jpg


HKOXc6e.jpg


63tmr1G.jpg


fsSQ7g7.jpg


EtyHhcQ.jpg

u3c7FsJ.jpg


ln8uxQi.jpg


uJ2pvhL.jpg

Мислењето е автоматски споено:

zD2ZFFp.jpg


P1qosI2.jpg


zB2gPXi.jpg


2nsF2WB.jpg


gTddiC5.jpg


Zf491Ve.jpg


JwRQZp9.jpg


lQ2RKtW.jpg


o7sk9SK.jpg


t0kxWFf.jpg


mdMjsCR.jpg


9EWHrHR.jpg


RcEHWXr.jpg


J1Qoxs0.jpg


YogoDhP.jpg


9fFqbK5.jpg


JG74HYf.jpg


Iee2RP8.jpg


Utmn5hH.jpg


BLeqGa5.jpg
 

kolesk

Gaining Experience
6 февруари 2016
340
433
Samsung 15" Lcd - 560e.
Боже Петра, ја чу да посечем косу.

Затоа татко ми, не сакаше да ми купи компјутер. Скап му бил мониторот.

Алал да ти е Горан.
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
929
713
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
АМЦ ноември 2009
Риверсофт Декември 2010
 

Атачменти

 • AMC 11-2009.pdf
  3,6 MB · Прегледи: 17
 • RiverSoft 12-2010.pdf
  3,8 MB · Прегледи: 10

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.193
1.910
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
Зошто ценовниците од 1999 се "ДАНОК НА ПРОМЕТ 5%"
А веќе 2001 има наведено "ДДВ 19%"?

Во Македонија на 1 април 2000 година, тогашниот министер за финансии Никола Груевски го воведе ДДВ, наместо постоечкиот данок на промет, со што општата стапка на промет на производи (добра) и услуги се намали од 25% на 19% (за подоцна да се утврди стапка од сегашните 18%).

Значи не се знаело ни кој jаде ни кој пие... Даночната основица за компјутерски компоненти скокнала од 5 на 19%

Good ol' days....
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
929
713
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
имам уште ценовници од амц, нико, анхоч, риверсофт од 2009 до денес ако сака некој :)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.792
17.433
Не можам а да не се пофалам дека имав KATMAI 500 :)
Подоцна сменет со Coppermine на 900 MHz со 1GB RAM што беше чудо невидено


Ама Riva TNT била 100 и кусур долари човече! ЦД рекордер скоро 400, 512 MB DDR 300 долари...
 

zirkach

On your way to fame
12 февруари 2015
929
713
Струга
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Не можам а да не се пофалам дека имав KATMAI 500 :)
Подоцна сменет со Coppermine на 900 MHz со 1GB RAM што беше чудо невидено


Ама Riva TNT била 100 и кусур долари човече! ЦД рекордер скоро 400, 512 MB DDR 300 долари...
Времиња :)))))
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
943
1.611
Скопје
Јас имав Pentium II (Deschutes) на 400MHz. Во принцип, од првиот ценовник најгоре беше склопена првата конфигурација во животов. Power System и втората опција каде пишува Klamath (тоа им е грешка, нема Klamath на 400MHz).

Нареден апгрејд ми беше Pentium III (Tualatin) на 1.2GHz и ми беше ќеф што ја преминав магичната граница од 1Ghz.

IMG-20230512-220051.jpg


Нареден апгрејд беше MSI GeForce FX5600 - VTDR128, купена од Ресет Компјутери во Софија по цена од 323 лева:

IMG-20230512-220230.jpg


Наредно монитор сум купил/ми купиле Самсунг 17". Првиот беше MAG Innovision 15" (во беж варијанта):

omefg5z6gf281.jpg


IMG-20230512-220336.jpg


Границата од 2GHz:

IMG-20230512-220305.jpg
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
45.587
Мислења
945.400
Членови
34.074
Огласи
1.967
Најнов член
colorizedpanda
На врв Дно