• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ресурси за Python

  • Ја почнал/а темата
  • #1
6 декември 2019
44
23
Воден од пријателските и квалитетни совети во темата посветена на ресурси за совладување PHP, би сакал да се посветиме и на Python.
Би сакал курсевите кои ќе ги предложите да ги сортирате во некоја од следниве 3 категории:
- програмирање во Python за почетници програмери,
- курсеви со средна тежина за оние кои имаат основно познавање од програмерски концепти и
- напредни курсеви за Python.
Let's rock and roll!
 

100JKO

Gaining Experience
27 јуни 2018
76
212
Скопје
Мој предлог доколку не сакате да трошите време со видеа: SoloLearn
На страната има 5 курсеви за Python (Beginners, Core, Data Science, Intermediate и Data Structures)

А инаку би го предложил курсот од freeCodeCamp Learn Python Crash Course на Youtube што го има. (Скроз за почетници, без никакво пред знаење)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

konanb

Intern
1 мај 2021
28
24
Следам. PHP научив сега е време за python :D

Него заебанции на страна, еве од прилика месец дена посветив на PHP и ајде тоа што има несогласувања кој јазик е подобар ок е, за вкусови не се зборува, али читав многу на интернет и секаде препорачуваат python за почетници. Значи да се разбереме, не викам подобар, туку полесен и по брзо се совладува. А дали е...? Ке видам по 1 месец.

Лично ништо не можам да тврдам бидејки ко што кажав, почнав да учам пред 1 месец така да уште немам поима од ништо.

Сакав да кажам дека и за тоа малку испитував и овој курс ми го препорачаа како најдобар за да почнам, па да го споделам тука.


го купив, ете го се симнува, па штом се симне почнувам.

п.с. се наога и на торенти многу лесно ама 9 долара е да го купиш, а некој се мачел да го направи така да... кој како милува
 

konanb

Intern
1 мај 2021
28
24
Лудница, типов збори Австралиски, 3 збора не го разбрав. Али добро е што има subtitles

Следам. PHP научив сега е време за python :D

Сакав да кажам дека и за тоа малку испитував и овој курс ми го препорачаа како најдобар за да почнам, па да го споделам тука.

 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
За почетник:
Python for Everybody - Full University Python Course

За олеснување на животот, one and only:
Automate the boring stuff with python - Al Sweigart


После овие два во зависност од тоа што сакаш да учиш има еден тон документација (django, flask, fastAPI, data science...).
Python for Data Science - Course for Beginners (Learn Python, Pandas, NumPy, Matplotlib)

How to Build an E-commerce Website with Django and PythonКорисни канали каде имате видеа со кодирање на цели проекти:
freecodecamp.org (youtube)
Tech With Tim (youtube)
sentdex (youtube)
Kalle Halden (youtube)
TraversyMedia(youtube)
Dennis Ivy (youtube)

Вежби за data science имате на kaggle.com


Е ова е јазик што се учи за душа ;)
 

konanb

Intern
1 мај 2021
28
24
а барав по форумов да видам зошто неможам лајк да ставам, а баш сакав на тебе да ти ставам :D

Имам и ја нешто напишано овде пред извесно време.
Провери го Python Водич за почетници
Мислењето е автоматски споено:

сакав да прашам дали има некоја предност во користење PyCharm или Visual Studio Code е ок?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,289
28,599
kalco.ru
Кога го пишував користев PyCharm пошто имав лиценциран од фирм, сега сум на VS Code и ок ми е скроз.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
За почетник:
Python for Everybody - Full University Python Course

За олеснување на животот, one and only:
Automate the boring stuff with python - Al Sweigart


После овие два во зависност од тоа што сакаш да учиш има еден тон документација (django, flask, fastAPI, data science...).
Python for Data Science - Course for Beginners (Learn Python, Pandas, NumPy, Matplotlib)

How to Build an E-commerce Website with Django and PythonКорисни канали каде имате видеа со кодирање на цели проекти:
freecodecamp.org (youtube)
Tech With Tim (youtube)
sentdex (youtube)
Kalle Halden (youtube)
TraversyMedia(youtube)
Dennis Ivy (youtube)

Вежби за data science имате на kaggle.com


Е ова е јазик што се учи за душа ;)
+1
Automate the boring stuff with python е златен рудник, НО како што е и насловот е книга/видеа само за автоматизација. Премногу практики околу програмирање нема. Јас и книгата и клиповите ги имам изгледано, кои редовно ги има за беспари на udemy.

No.1 книга за тие што сакаат да читаат е Python Crash Course Python Crash Course, 2nd Edition

За видеа вреди да се спомне каналот на Corey Schafer https://www.youtube.com/channel/UCCezIgC97PvUuR4_gbFUs5g
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72
+1
Automate the boring stuff with python е златен рудник, НО како што е и насловот е книга/видеа само за автоматизација. Премногу практики околу програмирање нема. Јас и книгата и клиповите ги имам изгледано, кои редовно ги има за беспари на udemy.

No.1 книга за тие што сакаат да читаат е Python Crash Course Python Crash Course, 2nd Edition

За видеа вреди да се спомне каналот на Corey Schafer https://www.youtube.com/channel/UCCezIgC97PvUuR4_gbFUs5g
Јас сум повеќе љубител за книги, од Corey ја немам, али интересни се овие:

Learn_More_Python_3_the_Hard_Way_2017_-
Fluent Python

Python 3 Object Oriented Programming
Deep Learning with Python

+ сајтови кои ги испуштив, а се солидни:

Real Python
GeeksforGeeks
Pythonspot
Мислењето е автоматски споено:

а барав по форумов да видам зошто неможам лајк да ставам, а баш сакав на тебе да ти ставам :D


Мислењето е автоматски споено:

сакав да прашам дали има некоја предност во користење PyCharm или Visual Studio Code е ок?
1622060278865.png

Инаку на прашањето за Pycharm i Visual Studio Code и двете се добри, јас почнав со Pycharm, па се префрлив на Visual Studio, па еден период користев Sublime, па Атом, сега често користам Jupiter и така :D зависи од проект, зависи од расположение, али најмногу Visual Studio Code.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Picolo

Intern
25 март 2019
61
18
сакав да прашам дали има некоја предност во користење PyCharm или Visual Studio Code е ок?
Немам користено многу pyCharm.Visual studio моесш да го врзеш со wsl мнгоу едноставно е направено доколку кучасш некој системски скритпи.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
172
72

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,896
3,264
Гледам поделени му се и по индустрија голем дел од материјалите, навистина покажуваат само примена на пајтон за во тие индустрии или е чисто маркетинг?
Врска немам. Курсевите се од плуралсајт од различни предавачи. Најверојатно бирале да се од различни области за да секој пронајде по нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно