• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рестарт на компјутер при играње на FIFA 09

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,109
527
Вака, овој проблем го немав никогаш до сега, т.е. до вчера. Ја играм FIFA и по едно пет-шест меча ми се рестартира компјутерот, секогаш е така. :isplashen: Ова не ми се има случено ниту со една игра до сега, а сум играл доста игри кои имаат поголеми хардверски побарувања од неа.
Компјутерот ми е:
Intel Presccot 3 ghz
NVidia 7300 GT 512 ddr2
2 гига ddr2 рам
матичната ми е Abit GDP8 Pro
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Или имаш некој вирус (скенирај го системот), или играта ти го преоптоварува системот. :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Што си сменал во компјутерот од вчера.
Дали имаш инсталирано некоја нова игра, некој драјвер, некоја програма, нов хардвер...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Можно е да имаш некомпатибилност со играта и некој дел, најверојатно графичката. Провери во документацијата за играта, најчесто имаат листа на хардвер кој е тестиран со играта и листа на хардвер кој прави проблеми со играта.

Друга веројатност е нешто да не е во ред со играта (сигурно не е оригинал)?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,109
527
Можно е да имаш некомпатибилност со играта и некој дел, најверојатно графичката. Провери во документацијата за играта, најчесто имаат листа на хардвер кој е тестиран со играта и листа на хардвер кој прави проблеми со играта.

Друга веројатност е нешто да не е во ред со играта (сигурно не е оригинал)?
Нормално дека не е оригинал, ама што знам. Да не беше компитабилен хардверот немаше воопшто да стартува играта, но се сложувам со тебе, може проблемот е во тоа што не е оригинал, порано имав сличен проблем со NBA LIVE само што тогаш не се рестартираше компјутерот туку само се исклучуваше играта, подоцна имаше нов крак и се беше во ред.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Другар ми имаше сличен проблем со sims, си купи нова графичка и не му се рестартираше повеќе :D
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Некомпатибилноста на хардвер може да јави најразлични проблеми.
Од банални проблеми кои речиси немаат никаков проблем со играта до неможност за стартување.
Пробај со друг крак или провери тоа што ти реков со документацијата.
 

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Nema veze dali e original ili ne e. Eve i jas simnav crackirana verzija i nemam problemi, a za sistemski pobaruvanja drugar mi ja instalirase na 6600GT i Athlon 3200+ so 512mb RAM i igrata siba bez problemi vidi ti so directx drajverite da ne ima nekoj problem i pisi vo koj del od igrata ti se restartira kompjuterot
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
но се сложувам со тебе, може проблемот е во тоа што не е оригинал, порано имав сличен проблем со NBA LIVE само што тогаш не се рестартираше компјутерот туку само се исклучуваше играта, подоцна имаше нов крак и се беше во ред.
Има врска оригинал и пиратерија.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Вака, овој проблем го немав никогаш до сега, т.е. до вчера. Ја играм FIFA и по едно пет-шест меча ми се рестартира компјутерот, секогаш е така. :isplashen: Ова не ми се има случено ниту со една игра до сега, а сум играл доста игри кои имаат поголеми хардверски побарувања од неа.
Компјутерот ми е:
Intel Presccot 3 ghz
NVidia 7300 GT 512 ddr2
2 гига ddr2 рам
матичната ми е Abit GDP8 Pro
Вака, провери ги температурите на процесорот, матичната и графичката кога ти е оптоварен компјутерот (додека играш) и кога не ти е оптоварен. Моја претпоставка е дека процесорот или графичката ти се прегрева поради несоодветно ладење и големо оптоварување, при што автоматски ти се рестартира компјутерот за да спречи оштетување на компонентите. Добар програм, кој помеѓу другото, ја следи и температурата на компјутерот во реално време е Everest Ultimate Edition. Направи како што ти кажав, па пиши!
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
............................

Пробај со ова

My Computer-properties>Advanced>Startup And Recovery>Settings

деселектирај го Automatically Restart


...................................................... 

sikie

Intern
3 јануари 2009
13
0
Апдејтирај драјвери и веќе ќе немаш таков проблем истото беше и кај мене
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно