• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Resize image html или css

  • Ја почнал/а темата
  • #1

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Вака имам една слика за позадина ставена е во цсс

body {
background-image: url(images/index.jpg);
background-color: #000000;
background-repeat: no-repeat;
background-position: left top;
}

е сега како дали во цсс или хтмл да направам сликата да ја зголеми или намали по потреба во зависност од резолуцијата што ја има оној што ја гледа

секогаш да е 100% од екранот
позз
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
img {
width: ..%;
height: ..%
}
Ова мислам дека треба да го убациш...Таму си пишуваш колку проценти да биде
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не го имам сретнато тоа, незнам и дали може, бидејќи тука ќе се јавува еден проблем доколку се зголемува сликата ќе се намалува нејзиниот квалитет, а ако се стави огромна слика, страницата бавно ќе се отвора.
Тоа обично се решава со финта, т.е. еден централниот дел да е фиксен (т.е. централно позициониран), а страничните делови од сликата (нешто како градација...) со repeat.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
не така не ми одговара треба само една слика да е

е можам на друг начин да ја решам
со повеќе слики и да провери која резолуција е и таа да ја отвори
а да ставам за некои стандардни големини
ке видам
ако не може да ја зголеми или намали
фаталити не сака така пробав
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Доколку сакаш позадината да ти биде секогаш 100% x 100% тоа значи дека сликата ќе биде подложна на изобличување.

Како и да е,
за да функционира ова, сликата за позадина треба да биде поставена како слика, не како позадина.
HTML:
<img src="index.jpg" alt="background" id="background" />

Најпрво ќе треба html и body да бидат високи 100% со margin и padding 0px:

HTML:
html, body {
height:100%;
margin:0;
padding:0;
}

Сликата мора да биде фиксно позиционирана горе и лево т.е. на 0px 0px со димензии 100% x 100%:

HTML:
#background {
top:0;
left:0;
width:100%;
height:100%;
position:fixed;
}

За сликата да ни биде како позадина ќе мора да го смениме z-index на div-от што ќе содржи се друго освен позадината.

HTML:
#main {
z-index:10;
position:relative;
}

Структура на html-от:
HTML:
<img src="index.jpg" alt="background" id="background" />
<div id="main">
<div id="header">Header</div>
<div id="content">Content</div>
<div id="footer">Footer</div>
</div>
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тхенкс делицио ке го имам на ум ова за во иднина

а ова го средив со на друг начин со 2 слики т.е. една е до лево а друга од десно

така ке нема изобличувања и на wide screen

thanks again
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно