• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ресивер

virus_

Intern
27 ноември 2007
32
1
Може да ми кажете нешто повеќе за сателитцки ресивер.
Го имам тањирот со моторче но ми фали ресиверот па ме интересира што и како треба да барам и како се движат цените.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Па моментало најдобар ресивер, за гледање обични сателитски канали, со кој лесно може да се декодираат ти е Dreambox ресиверот. Со него си поставуваш и интернет врска, го подесуваш и симнуваш клучеви, а ако сакаш нешто HD(high definition)... многу не сум упатен моментално , ради тоа што оваа технологија ја следев до пред некое време , ама мислам дека малце ти помогнав.:ermm:

едит: ресивери имаш Humax , Strong, Dreambox,Kathrein, цени ти се движат од 5000 ден па нагоре, нормално во зависност од ресиверот ако ти е само за слободни канали Free to air има и нешто поевтино..
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
Колку да не ви се смеат кога ќе зборите: се вели (ако баш мора) рИсивер. А инаку, имаме одличен збор на македонски кој значи потполно исто: приемник.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Најдобри ти се dreambox подобрите модели имаат и hdd, ram оперативен систем linux мрежна картичка и што уште не пола компјутер има во него се конектира на интернет си вади кодови за канали и можеш скоро сите да ги гледаш.

Мал проблем е цената да земеш поубав од 200 евра нагоре
 
5 јануари 2009
62
0
ja imam satelsitskata veke 5 god.resiverot mi e"TECHNICUS Nova" ama nikako ne mozam da najdam dali mozeda se vnesuvaat kodovi zaprogrami i da se odkodiraat.ako nekoj znae za vakvite resiveri ve molam pisete.dali postoi kompjuterski softver koj ke mi ovozmozi da odkodiram nekoj program ili pak nesto slicno .odnapred blagodaram pozz :bravo::bravo::bravo::bravo:
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.772
3.723
За 60-70 евра ќе земеш добар ресивер Echolite/Echosmart, ќе може да гледаш све што моментално се гледа пиратски, а за 100 евра Dreambox DM500S од кинеските ама нема разлика од оригиналните.

@aleksandar juve
Моментално може да се откодира само пакетот DigiTV на Thor 0.8w и може да го направиш ова на 2 начина, со внесување клучеви преку кабел од компјутер, или преку даљинското.
Ако немаш RS232 кабел, види прочепкај по менито, ќе најдеш некаде клучеви, ваљда во System Settings некаде беа, ќе видиш некаде црвено копче и до него Key Editor, Keys Menu, така нешто, ако успееш да најдеш тоа, кажи и после ќе ти кажам како да ги внесеш и клучевите за пакетот DigiTV.
 
5 јануари 2009
62
0
За 60-70 евра ќе земеш добар ресивер Echolite/Echosmart, ќе може да гледаш све што моментално се гледа пиратски, а за 100 евра Dreambox DM500S од кинеските ама нема разлика од оригиналните.

@aleksandar juve
Моментално може да се откодира само пакетот DigiTV на Thor 0.8w и може да го направиш ова на 2 начина, со внесување клучеви преку кабел од компјутер, или преку даљинското.
Ако немаш RS232 кабел, види прочепкај по менито, ќе најдеш некаде клучеви, ваљда во System Settings некаде беа, ќе видиш некаде црвено копче и до него Key Editor, Keys Menu, така нешто, ако успееш да најдеш тоа, кажи и после ќе ти кажам како да ги внесеш и клучевите за пакетот DigiTV.

zdravo.ke mozes li da mi kazes dali mozam da si kupam takov kabel,kakov e toj kabel i da mi ja objasnis postapkata na vnesuvanje klucevi preku kompjuter dali za toa ima nekoja programa ili pak nesto drugo treba stvarno me interesira.pozz.odnapred blagodaram
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.772
3.723
ke mozes li da mi kazes dali mozam da si kupam takov kabel,kakov e toj kabel i da mi ja objasnis postapkata na vnesuvanje klucevi preku kompjuter dali za toa ima nekoja programa ili pak nesto drugo treba stvarno me interesira.pozz.odnapred blagodaram

Кабелот се вика RS232, еве како изгледа, побарај го по дуќаниве за компјутери и опрема, еве во анхоч го има http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=2374.
Постапката е скоро иста кај сите ресивери, значи ресиверот е исклучен, од компјутерот кликаш да почне да се префрлува софтверот (за тоа си има програми и софтвер за секој ресивер), палиш ресиверот и софтверот е пребацен.
Овака со најпрости зборови се потрудив да ти разјаснам.
 
5 јануари 2009
62
0
Кабелот се вика RS232, еве како изгледа, побарај го по дуќаниве за компјутери и опрема, еве во анхоч го има http://www.anhoch.com/shopCart/vpasp/shopexd.asp?id=2374.
Постапката е скоро иста кај сите ресивери, значи ресиверот е исклучен, од компјутерот кликаш да почне да се префрлува софтверот (за тоа си има програми и софтвер за секој ресивер), палиш ресиверот и софтверот е пребацен.
Овака со најпрости зборови се потрудив да ти разјаснам.

Dobro fala za toa vo red ke zemam takov kabel.ke mozes li potoa da mi kazes kade mozam da najdam takov softver(programa) za mojot resiver "TECHNICUS NOVA" e modelot.i da mi objasnis malku podetalno.pozz.blagodaram na postot.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4.772
3.723
Па мислам дека ќе може да се најде софтвер и програми за префрлување за тој ресивер.
 

LCD TV

Intern
15 јуни 2014
177
44
Здраво Народе!
Имам сателитска антена (од 90 cm) со моторче и ресивер OPTICUM 4050C. Овој ресивер сега прима некои слободни сателитски ТВ канали. Затоа сакам да поставам во врска со него едно прашање: дали е можно во овој ресивер да се сними некаков софтвер за да ги фаќам домашниве и некои од соседството или светски ТВ канали. Ако нема таква можност, сакам да купам користен-половен ресивер DreamBox 500-S или користен поквалитетен од иста марка. Во врска со ова сакам да поставам прашање: Дали во овој ресивер може да се сними шеринг (или го има снимено) за да ги гледам домашниве и странски ТВ канали (спортски, документарни итн.) со HD (1080i) или во 576i резолуција?
Или дајте препорачајте некоја друга поефтина марка која е солидна и со прифатлива цена и на неа можат да се следат сателитски програми со HD резолуција.
На што треба да внимавам при купувањето? Колку чини шерингот (годишен или полугодишен)? Дали е квалитетен и дали трае цела година или се распаѓа за неколку месеци иако е платен за цела година?
Дали има некој ЛИНК каде можат да се видат ТВ каналите кои можат да се гледаат со овие ресивери ? Дали бројот, видот и квалитетот на канали зависат од ресиверот или од шерингот?
Благодарам и поздрав,
 
Последна промена:

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
504
372
За ХД канали ќе си купиш dreambox 800hd, шерингот се плаќа годишно 50-100евра за цела година,
побарај на Реклама5 има добри понуди
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.669
Мислења
889.393
Членови
31.510
Огласи
36
Најнов член
Tanya666
На врв Дно