• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ресивер Strong 6355

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ac3

Intern
16 октомври 2008
99
1
Епа вака имам ресивер Strong 6355 и имам мал проблем. Кодираните канали се затворени пробував со кодови од интернет да направам нешто но повторно го имам истиот проблем. Сите кодови се од стариот софтвер. Дали можете да ми дадете линк за понов софтвер или да ми дадете некој совет што да правам. Дали да го чувам или да го продавам? Однапред благодарам:D
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Провери тука http://www.crosat.org/aploud/index....ection=0&order=mod&directory=Strong Receivers ако успеес да најдес нешто. Ама не гарантирам, на некои по проверени форуми од каде што јас си наоѓам софтвер за мојот Humax не најдов ништо за Strong.

Би ти препорачал да си го продадеш ресиверот бидејќи нема со него многу да се нагледаш кодирани канали а и ќе се изнамачиш и нервираш. Би ти препорачал да си купиш Dreambox(не знам баш кој модел) и ништо друго.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Ac3

Intern
16 октомври 2008
99
1
Пробав од официјалната страна на стронг да симнам софтвер ама незнам како да го ставам на ресиверот:plachko2: еден човек од кај мене ми рече дека треба со usb кабелче но незнам како да го направам тоа и незнам од каде да го набавам кабел?

А да ми дадеш повеќе информации за drembox-ot колку пари е каде може да се најде фала однапред:D:D:D
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Друже какво USB кабелче,тебе ти треба кабел RS232,а за софтвер тешко да се снајдеш на нет,само тражи во продамици за сателитска опрема а за пари види си,друго е твое,освен ако не си го решил проблемот
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Друже какво USB кабелче,тебе ти треба кабел RS232,а за софтвер тешко да се снајдеш на нет,само тражи во продамици за сателитска опрема а за пари види си,друго е твое,освен ако не си го решил проблемот
А продавниците од каде го набавуваат?

Што се однесува до софтвер, побарај на www.sat-key.org и www.satnet.ch, јас ги користам за кодови за SkyStar2, ама често сум забележувал и софтвер за Strong.
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Probaj na ovaa strana http://www.satkeynet.com i jas edno vreme bev clen, a go imam istiot resiver. Problemot so strongot 6355 e sto toj ima mala memorija ako ne se lazam samo 1MB pa za toa e i problemot za stavanje na klucevi za otkodiranje na programite. Naj prakticno za nego e da mu se menuva sftverot, no kako sto rece kraljevski ti treba kabel, a kolku sto znam toj kabel treba da se napravi bidejki kako takov ne se prodava. Mozes da go vidis kako izgleda na slikata mojot mi go pravese Tv mehanicar
 

Атачменти

Miki Petrovski

Баниран/a
30 март 2008
185
3
Probaj na ovaa strana http://www.satkeynet.com i jas edno vreme bev clen, a go imam istiot resiver. Problemot so strongot 6355 e sto toj ima mala memorija ako ne se lazam samo 1MB pa za toa e i problemot za stavanje na klucevi za otkodiranje na programite. Naj prakticno za nego e da mu se menuva sftverot, no kako sto rece kraljevski ti treba kabel, a kolku sto znam toj kabel treba da se napravi bidejki kako takov ne se prodava. Mozes da go vidis kako izgleda na slikata mojot mi go pravese Tv mehanicar
epten dobro ti go sredil:D:D:D:D:D:D
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Probaj na ovaa strana http://www.satkeynet.com i jas edno vreme bev clen, a go imam istiot resiver. Problemot so strongot 6355 e sto toj ima mala memorija ako ne se lazam samo 1MB pa za toa e i problemot za stavanje na klucevi za otkodiranje na programite. Naj prakticno za nego e da mu se menuva sftverot, no kako sto rece kraljevski ti treba kabel, a kolku sto znam toj kabel treba da se napravi bidejki kako takov ne se prodava. Mozes da go vidis kako izgleda na slikata mojot mi go pravese Tv mehanicar
Е како не,не се продавал таков кабел,распрашај се подобро мора да најдеш.Јас најдов некаде беше околу 300 ден,а може и да се направи.
А за софтвер може да се најде на нет,ама ќе треба работа мало више пред PC.E за тоа мислев "потешко на нет"!
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Е како не,не се продавал таков кабел,распрашај се подобро мора да најдеш.Јас најдов некаде беше околу 300 ден,а може и да се направи.
А за софтвер може да се најде на нет,ама ќе треба работа мало више пред PC.E за тоа мислев "потешко на нет"!
Fala na toa sto mi kaza deka navistina se prodava takov kabel, jas navistina mislev deka ne se prodava (kaj nas) od prosta pricina sto se raboti za ne tipicen kabel koj cesto se upotrebuva vo IT pa od tamu i interesot na prodavacite e mal za da go imat vo svojot asortiman.:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно