1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решение за интернет во викендица

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од mkiptv, 3 Декември 2017.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Здраво,сакам да земам wi-fi рутер кој што ќе има опција да му ставам картичка од мобилен и да ми зрачи интернет,конкретно ми треба за викендица (Маврово) .
  Гледав во телеком но скапи ми се,доколку има некој да ми препорача од каде да купам во Скопје би било супер. :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На vladealfagv и mkiptv им се допаѓа ова.
 3. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Немам такво USB,таква опција со USB можам и од лаптоп да зрачи wi-fi,но не е практично.
  Замислата е рутер wi-fi ,ставање картица и интернет по потреба .


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  LTE рутер под 3000 не се наоѓа. Колку поефтино сакаш да го најдеш?
   
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,746
  22 oктомври 2012
  Машко
  Стварно не контам што ви е со безвезниве рандом префикси на темиве што ги ставате... @Fatal1ty_ :)
   
  borcep, Fatal1ty_ и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На vladealfagv и mkiptv им се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Го штекаш усб модемот и го забораваш. Најевтино е. Ете имало и во Анхоч. Види дали имаат и компатибилни УСБ модеми
   
 9. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Ќе треба да разгледам пак убаво доколу нема без усб ќе треба да купам и усб и рутер.  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Ем поевтино од рутер со вграден модем ем модуларно...
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Инаку да споделам лошо искуство со комбинација TP-Link MR3220 (3G рутер) и неколку различни Huawei USB модеми. Многу често паѓаше врската и се дисконектираше УСБ-то. Пробано со 2 различни TP-Link рутери, како и со повеќе УСБ модеми и дефинитивно беше до хардверот, т.е. ја немаше стабилноста која би требало да ја има. Поучен од ова искуство, јас би зел или

  - се во едно уред
  - 4Г телефон да зрачи хотспот
  - комбинација на Микротик со УСБ модем или 4Г телефон (малку покомплицирано да се сетира, веројатно доста стабилно).

  Инаку од TP-Link кој што во веб интерфејсот имаше дел каде што се гледаше јачината на сигналот, имаше доста разлика во зависност од локацијата на модемот. По потреба некогаш модемот (комбото) го ставав до прозорец. Инаку сетапот беше 3Г, веројатно слична физика важи и за 4Г.
   
  На kirev и mkiptv им се допаѓа ова.
 12. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Размислував и за опцијата со мобилен,но бидејќи немам моментално вишок телефон со поддршка за 4Г ми останува да испробам со хотспот пуштено од LG Optimus L3 II каква брзина ќе добијам и дали може да добијат сите 4-5 мобилни уред стабилна интернет конекција затоа што фаќа само 3Г сигнал.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  До фирмверот е, не е до хардверот. Флепни му Gargoyle и пробај пак. Никаков дроп нема да има. ;)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Или купи све од Анхоч, чувај опаковки и све, и ако имаш проблем си го враќаш, ти враќаат пари и си купуваш друго или од кај нив или од било каде.
  На пр. може и вака - ова е екстендер TP-Link 300Mbps Wireless N Wall Plugged Range Extender, QCOM, 2T2R, 2.4GHz, 802.11n/g/b, Ranger Extender button, Range extender mode, with internal Antennas - Рутери - Коментари, мислења и оценки - Најевтино.мк - Најевтино.мк
  Ставаш хотспот на телефонот, он го пука безжично низ цела куќа ПЛУС етернет ако ти треба за дримбокс ова она
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Со хотспот на мобилен имаш ограничување од 5 уреди наеднаш (нека ме поправи некој ако во меѓувреме нешто се сменило). Инаку ако ти е во комбинација со Mikrotik нема да имаш таков лимит.

  Едит: Провери прво компатибилност на хардвер.
   
  Последна промена: 4 Декември 2017
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 16. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Мислам дека нема ограничување,ако не наместиш сам...? зборувам за мобилен.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Има ограничување. Мислам 5 мина беа.

  п.с: на Самсунг пишува up to 10 devices.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Веројатно, инаку после некој период push/pull со уредот, перманентно отидов на 4Г преку мобилен по потреба.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
  Ти здосадило. Знам како е тоа. Фирмверот не им чуни. Со кастум нема мака работи екстра.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  Јас ја имам варијантата со Tenda рутерот и 3G USB модем и можам да кажам дека функционира одлично. Пробав и јас прво само со постар телефон меѓутоа не е тоа тоа, хотспотот на телефонот има слаб домет, нема скоро никакви опции за администрација итн... Со рутерот добив многу поголем домет. Има сега гледам и 4G УСБ модеми повеќе избор, во случај ако сигналот во Маврово на 4G е добар.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 21. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Немам никаков проблем со 4G во Маврово,така ќе треба да се купи рутер+усб


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 22. krema

  krema
  Professor

  10,668
  10,239
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова ти е и најдобра опција.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 23. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  442
  1,326
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Види јави се во рема што имаат залиха од d-link рутериве со сим слот.

  Рема Компјутери
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  После пиши тука. И цени
   
 25. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  512
  535
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  Можеби на некој ќе му се најде како корисно инфо. Телеком пуштија за 99 денари месечно да можеш да делиш мобилен интернет со некој друг број. За тие што користат 4Г на USB да поминат поефтино.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...